top of page
 • Zdjęcie autoraJędrzej Żmudziński

Inwestycje w elektrownie wiatrowe: polski klimat i możliwości

Zaktualizowano: 5 lut


w tle burzliwych chmur stoi rękawwskaźnik wiatru a z tyłu niego rozmieścił się wiatrak prydomowy

Wstęp


Rosnąca świadomość ekologiczna i globalne zmiany klimatyczne sprawiają, że inwestycje w odnawialne źródła energii stają się nie tylko modne, ale i konieczne. Polska, z jej zróżnicowanym krajobrazem i warunkami klimatycznymi, oferuje unikalne możliwości dla sektora energetyki wiatrowej. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej technologii elektrowni wiatrowych, analizując ich rentowność, warunki działania oraz potencjał inwestycyjny w różnych regionach naszego kraju. Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w tę formę odnawialnej energii lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury.
Analiza rentowności i warunków


Inwestowanie w technologie odnawialne, takie jak elektrownie wiatrowe, to duże przedsięwzięcie, często wymagające zaciągnięcia kredytu. Dlatego istotne jest, aby dokładnie zrozumieć, jakie są szanse na opłacalność takiej inwestycji. W Polsce kluczowym czynnikiem jest wietrzność, która jest zróżnicowana w zależności od regionu. Obejmuje to również lokalne uwarunkowania topograficzne i społeczne.


Polska: średnia wietrzność z lokalnymi wyjątkami


Polska znajduje się w strefie umiarkowanej wietrzności, ale niektóre regiony oferują warunki, które mogą uczynić elektrownie wiatrowe opłacalnymi. Te różnice wynikają głównie z ukształtowania terenu, bliskości morza oraz innych czynników klimatycznych. Na przykład, regiony nadmorskie, ze względu na stałe wiatry morskie, są bardziej opłacalne dla inwestycji w energetykę wiatrową. Podobnie obszary o otwartym krajobrazie, takie jak Suwalszczyzna, oferują lepsze warunki wietrzności w porównaniu do bardziej zalesionych lub górskich regionów kraju.


Mechanizmy i optymalne warunki działania elektrowni wiatrowej


Elektrownie wiatrowe to zaawansowane technologicznie urządzenia, które konwertują energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną. Kluczowymi elementami są łopaty wiatraka, wirnik, generator, a także wieża i system sterowania. Kiedy wiatr porusza łopatami, inicjuje to ruch obrotowy wirnika, który jest połączony z generatorem. Generator konwertuje ruch obrotowy na energię elektryczną za pomocą indukcji elektromagnetycznej.


Optymalne warunki wiatrowe dla działania turbiny wiatrowej

Dla efektywnego działania elektrowni wiatrowej wiatr musi wiać ze średnią prędkością od 2 do 25 m/s. Wiatry o prędkościach poniżej 2 m/s są zazwyczaj niewystarczające do generowania energii, podczas gdy wiatry przekraczające 25 m/s mogą być niebezpieczne i spowodować uszkodzenia mechaniczne.


Rodzaje elektrowni wiatrowych: pionowe vs poziome

Warto również wspomnieć o dwóch głównych typach elektrowni wiatrowych, które różnią się konstrukcją i mechanizmem działania:

na tle błękitnego nieba widnieje się turbina wiatrowa pozioma na maszcie, który jest zamocowany na konstrukcji fotowoltaicznej
fot.: Pionowa turbina wiatrowa o mocy 5 kW

 • Elektrownie wiatrowe poziome: To najbardziej rozpowszechniony typ elektrowni wiatrowych. Ich łopaty obracają się wokół poziomej osi.

 • Elektrownie wiatrowe pionowe: W tym przypadku łopaty są umieszczone pionowo i obracają się wokół pionowej osi.
Każdy z tych typów ma swoje zalety i wady, a wybór między nimi często zależy od specyficznych potrzeb i uwarunkowań lokalnych. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu „Przydomowa turbina wiatrowa: pozioma czy pionowa?”.Turbina Wiatrowa 1 kw Falkon


Cicha turbina z trójfazowym generatorem i skrzydłami z włókna szklanego. Efektywna w polskim klimacie, działa do 40 m/s, wydajność przez 20 lat, 1750 kWh rocznie.


29 499,00 zł


 • Cena zawiera wszystko: urządzenia i instalację.

 • Gotowe rozwiązanie "pod klucz".Najlepsze lokalizacje dla inwestycji w elektrownie wiatrowe w Polsce


Na podstawie długoterminowych danych meteorologicznych Polska została podzielona na pięć stref wietrzności, które różnią się pod względem atrakcyjności dla inwestycji w energetykę wiatrową. Około 60% powierzchni Polski jest potencjalnie korzystne dla budowy elektrowni wiatrowych.


Podział Polski na pięć stref wietrzności w oparciu o długoterminowe dane meteorologiczne:

 • Strefa I: nadmorskie regiony i północna część wybrzeża, a także Suwalszczyzna.

 • Strefa II: centralna Polska, od Wielkopolski przez Mazowsze aż po Beskidy.

 • Strefa III: mniejsze obszary w okolicach Zamościa, Olsztyna i na południe od Chojnic.

 • Strefa IV: południowe regiony Polski.

 • Strefa V: górskie tereny.


mapa polski, na której prezentuje się informacja o wietrzności polski: Szczecin, Koszalin, Gdańsk, Poznań i Warszawa bardzo korzystna wietrzność, Bydgoszcz, Olsztyn, zielona góra, Wrocław, Łódź, Lublin, Rzeszów - korzystna, Opole, Katowice, Kraków, Baiłystok - mało korzystna wietrzność
fot.: Mapa wietrzności Polski przedstawiająca dogodność lokalizacji dla elektrowni wiatrowych

Aktualną wietrzność Twojego regionu możesz sprawdzić również na jednym z wielu dostępnych online portali pogodowych.Wnioski i potencjał rozwoju elektrowni wiatrowych w Polsce


Polska ma duży potencjał w dziedzinie energetyki wiatrowej, ale aby go w pełni wykorzystać, potrzebne są wsparcie systemowe i akceptacja społeczna. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w strefie I, która obejmuje regiony nadmorskie i północną część wybrzeża, a także Suwalszczyznę, lub w strefie II, która rozciąga się od Wielkopolski przez Mazowsze aż po Beskid Śląski i Żywiecki, inwestycja w turbinę wiatrową wydaje się być doskonałą i naturalną decyzją. To obszary województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i śląskiego, gdzie warunki wietrzności są bardzo korzystne.


Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page