top of page
  • Zdjęcie autoraAlina Matsyura

Kiedy rusza Mój Prąd 6.0? Minister klimatu odpowiada na pytanie.


Zdjęcie przedstawia przytulne, dobrze oświetlone domowe biuro z widokiem na zadbane podwórko, na którym znajdują się panele słoneczne. Biurko jest wyposażone w komputer, notatniki i przybory do pisania, co sugeruje przestrzeń do pracy. Na ścianie wisi kalendarz, a wokół rozmieszczone są doniczki z roślinami, co dodaje wnętrzu zielonego akcentu. Całość komponuje się w spójną całość, która łączy elementy ekologicznego stylu życia i nowoczesnej pracy.

Już niedługo rusza nowa edycja programu „Mój Prąd”, co oznacza świetne wieści dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić na inwestycji OZE. Minister Klimatu i Środowiska, Małgorzata Hennig-Kloska, podkreśla, że rząd intensywnie pracuje nad przygotowaniami do aktywacji nowej tury tego wszechstronnego programu. To pokazuje zobowiązanie do wspierania obywateli w inwestycjach w zieloną energię.


Jak wygląda sytuacja z wnioskami z piątej edycji programu „Mój Prąd”?


 Rząd nie zapomina o osobach, które złożyły swoje wnioski w ramach poprzedniej tury. Choć oczekiwanie na finansowe wsparcie może być frustrujące, zapewniane jest, że wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone jak najszybciej. Rzeczniczka Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Justyna Steczkowska, podkreśla, że proces oceny wniosków jest prowadzony z dużą dokładnością. Maksymalny okres oczekiwania na decyzję wynosi do 140 dni roboczych od daty zarejestrowania wniosku, co zapewnia rzetelną i sprawiedliwą ocenę każdej aplikacji, uwzględniając, że na dzień dzisiejszy jest zarejestrowano 46 tys. wniosków. Wszystkie osoby, które złożyły wniosek do 14 grudnia 2023 roku, mogą być spokojne, że ich wnioski są nadal rozpatrywane i mogą oczekiwać informacji o statusie swojego wniosku w pierwszej połowie roku 2024.

Nowa tura programu „Mój Prąd” zapowiada się obiecująco, zwiastując kolejną okazję dla Polaków do inwestycji w czystą energię. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia aktualizacji i przygotowania się do skorzystania z tej wyjątkowej możliwości, która przyczynia się nie tylko do oszczędności w domowym budżecie, ale także do ochrony naszego środowiska dla przyszłych pokoleń.


Często zadawane pytania:


Do kiedy program mój prąd?/ Do kiedy wnioski na mój prąd?

Program 'Mój Prąd', który pomaga w dofinansowaniu odnawialnych źródeł energii (OZE), działa od 2019 roku. Ostatnia, piąta edycja, została zamknięta 14 grudnia 2023 roku. Ze względu na dużą liczbę złożonych wniosków – ponad 46 tys. – ocena tych wniosków została wydłużona do 140 dni roboczych. Natomiast Ministerstwo Środowiska i Klimatu planuje w najbliższych tygodniach uruchomić szóstą edycję programu Mój Prąd 6.0.


Gdzie złożyć wniosek mój prąd?

Wniosek Mój prąd można złożyć tylko przez stronę https://gwd.nfosigw.gov.pl/  

Żeby złożyć wniosek na „Mój Prąd”, trzeba założyć konto w specjalnym systemie, który się nazywa Generator Wniosków o Dofinansowanie, skrótowo GWD. To proste, jak zakładanie konta na jakiejkolwiek stronie w internecie.

Jak założyć konto na GWD? Potrzebujesz mieć profil zaufany lub e-dowód, żeby się zarejestrować. Profil zaufany to internetowy dowód tożsamości, który możesz założyć na stronie pz.gov.pl. Pamiętaj, żeby zapisać gdzieś login i hasło, bo bez nich nie będziesz mógł się później zalogować.

Na stronie Funduszu znajdziesz też instrukcje, które krok po kroku wyjaśnią Ci, jak z tego Generatora Wniosków korzystać – od założenia konta aż po wypełnienie wniosku. Więc nie martw się, jest tam wszystko dokładnie opisane.instrukcje można znaleźć na stronie :https://www.gov.pl/web/nfosigw/instrukcje2 


Jak złożyć wniosek o dofinansowanie mój prąd?/Jak wypełnić wniosek mój prąd wzór?/ Jak prawidłowo wypełnić wniosek mój prąd?

Instrukcja krok kroku jak złożyć wniosek do Programu Mój Prąd jest na stronie https://www.gov.pl/web/nfosigw/instrukcje2 


Gdzie sprawdzić wniosek mój prąd?/ Jak sprawdzić status wniosku mój prąd?

Po zalogowaniu wniosku mój prąd na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/ wszystkie informacje i zmiany statusu wniosku powinny docierać na maila, który był podany pod czas zgłoszenia wniosku. Także sprawdzić status wniosku można po zalogowaniu  na stronę GWD w zakładce wszystkie wnioski.( przykład na zdjęciu)


obrazek przedstawia interfejs użytkownika Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na górze strony widnieje logo Funduszu oraz menu z opcjami takimi jak "Wszystkie wnioski", "Moje wnioski robocze", "Zatwierdzone", "Oczekujące na złożenie w Funduszu", "Przyjęte w Funduszu", "Nowy wniosek o dofinansowanie GWD (P1)", "Zarządzanie" oraz "Komunikaty". Poniżej znajduje się tabela "Lista wniosków" z filtrami wyszukiwania, takimi jak dziedzina, program priorytetowy, nazwa przedsięwzięcia, nazwa wnioskodawcy, numer wniosku, kwota wnioskowana, data utworzenia, numer techniczny, rodzaj wniosku, wersja, status wniosku, status w Funduszu, data nadania, data wpływu do Funduszu, numer wniosku w Funduszu oraz dostępne akcje. W tabeli widać dwa wnioski – pierwszy dotyczy programu priorytetowego "Ochrona klimatu i atmosfery" o nazwie "Zakup pojazdu zeroemisyjnego kategorii M1, N1, L7e – podmioty inne niż os. fizyczne", drugi dotyczy "Różnorodność biologiczna oraz edukacja i monitoring środowiska w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – konkursowego w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej". Obok każdego wniosku widnieją informacje o kwocie wnioskowanej, dacie utworzenia, numerze technicznym oraz przyciski akcji. Na dole znajdują się przyciski nawigacyjne i informacyjneobrazek przedstawia interfejs użytkownika Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na górze strony widnieje logo Funduszu oraz menu z opcjami takimi jak "Wszystkie wnioski", "Moje wnioski robocze", "Zatwierdzone", "Oczekujące na złożenie w Funduszu", "Przyjęte w Funduszu", "Nowy wniosek o dofinansowanie GWD (P1)", "Zarządzanie" oraz "Komunikaty". Poniżej znajduje się tabela "Lista wniosków" z filtrami wyszukiwania, takimi jak dziedzina, program priorytetowy, nazwa przedsięwzięcia, nazwa wnioskodawcy, numer wniosku, kwota wnioskowana, data utworzenia, numer techniczny, rodzaj wniosku, wersja, status wniosku, status w Funduszu, data nadania, data wpływu do Funduszu, numer wniosku w Funduszu oraz dostępne akcje. W tabeli widać dwa wnioski – pierwszy dotyczy programu priorytetowego "Ochrona klimatu i atmosfery" o nazwie "Zakup pojazdu zeroemisyjnego kategorii M1, N1, L7e – podmioty inne niż os. fizyczne", drugi dotyczy "Różnorodność biologiczna oraz edukacja i monitoring środowiska w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – konkursowego w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej". Obok każdego wniosku widnieją informacje o kwocie wnioskowanej, dacie utworzenia, numerze technicznym oraz przyciski akcji. Na dole znajdują się przyciski nawigacyjne i informacyjne

Co to są koszty kwalifikowane w programie mój prąd?

Koszty kwalifikowane w programie „Mój Prąd” to te wydatki, które możesz odliczyć, starając się o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Mówiąc prościej, to pieniądze, które wydałeś na zakup i montaż paneli słonecznych wraz z niezbędnym wyposażeniem, oraz na ich odbiór i uruchomienie. Aby były uznane, muszą się mieścić w okresie od 1 lutego 2020 roku do 31 grudnia 2023 roku. Koszty te musisz też odpowiednio udokumentować – na przykład fakturami. Pamiętaj, że pierwszy wydatek na projekt rozpoczyna się od daty opłacenia pierwszej faktury, a zakończenie to moment, kiedy Twoja instalacja zostanie podłączona do sieci i kiedy masz dowody na opłacenie wszystkich kosztów związanych z instalacją, które zgłosiłeś w wniosku. Warto jednak zauważyć, że koszt zakupu licznika dwukierunkowego nie jest kosztem kwalifikowanym w ramach tego programu.


Czy dotacja mój prąd jest opodatkowana?/ Czy dotacja z programu mój prąd jest opodatkowana?

Dotacja otrzymana z programu „Mój Prąd” nie jest opodatkowana i nie musisz jej uwzględniać w swoim rocznym rozliczeniu podatkowym PIT za 2023 rok. Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że te środki są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). To oznacza, że otrzymane wsparcie finansowe na instalacje fotowoltaiczne możesz zachować w całości, bez konieczności oddawania części w formie podatku. Ta decyzja jest częścią szerszego zwolnienia, które obejmuje wszystkie dotacje i inne formy wsparcia bezzwrotnego otrzymywane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.


Czy rolnik może skorzystać z programu mój prąd?

Tak, rolnik może skorzystać z programu „Mój Prąd”. Jeśli jesteś rolnikiem i chcesz zainstalować panele fotowoltaiczne, możesz używać wyprodukowanego prądu zarówno do celów domowych, jak i do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Ważne, by instalacja fotowoltaiczna była podłączona na osobę fizyczną, nie na gospodarstwo rolne.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page