top of page
 • Zdjęcie autoraAlina Matsyura

Magazyn energii dla domu i firmy. Jak wybrać? I jak zgłosić?

Projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego z energooszczędnymi technologiami, w tym panele słoneczne na dachu i nowoczesny system magazynowania energii. Dom prezentuje się w otoczeniu zadbanego ogrodu z geometrycznymi klombami i równo przyciętymi żywopłotami. Architektura budynku łączy w sobie elementy szklane i drewniane, co nadaje mu eleganckiego i ekologicznego charakteru. Tło obrazu wypełnia idylliczny, wieczorny krajobraz z delikatnie zaznaczonymi konturami gór na horyzoncie.

Magazyny energii stanowią kluczowy element systemów fotowoltaicznych, umożliwiając efektywne gospodarowanie wyprodukowaną energią słoneczną. Wybór odpowiedniego magazynu energii to decyzja, która może znacząco wpłynąć na efektywność całego systemu, a także na komfort i niezależność energetyczną użytkownika. W tym artykule przyjrzymy się, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze magazynu energii do systemu fotowoltaicznego oraz przedstawimy przykłady konkretnych produktów.


Pojemność magazynu – kluczowy parametr

Wybór właściwej pojemności magazynu energii jest niezbędny dla optymalizacji wykorzystania systemu fotowoltaicznego. Pojemność magazynu, wyrażana w kilowatach godzinach (kWh), powinna być dostosowana do dziennego zapotrzebowania na energię oraz profilu produkcyjnego instalacji PV. Analizując zużycie energii w gospodarstwie domowym, niezbędne jest uwzględnienie nie tylko średniorocznego zużycia, ale także jego rozkładu w ciągu dnia oraz zmienności pomiędzy poszczególnymi porami roku.

W Polsce przeciętne gospodarstwo domowe zużywa około 3 000 kWh energii rocznie, co daje średnio około 8,2 kWh dziennie. Jednak w dni słoneczne, system fotowoltaiczny może wyprodukować znacznie więcej energii, niż jest w stanie zużyć gospodarstwo. W takim przypadku magazyn o pojemności 4-8 kWh może wydawać się wystarczający, aby pokryć nocne zapotrzebowanie na energię, ale może nie być w pełni wykorzystany w dni słoneczne. Z tego powodu, warto rozważyć magazyny o większej pojemności, szczególnie jeśli mamy do czynienia z wysokim zapotrzebowaniem na energię w ciągu dnia lub planujemy rozbudowę instalacji PV w przyszłości.

Dodatkowo magazyn energii powinien być dobrany z myślą o maksymalnym obciążeniu, które może wystąpić w gospodarstwie. Przykładowo, w godzinach szczytu, kiedy urządzenia takie jak pralka, zmywarka i kuchenka elektryczna są używane jednocześnie, zapotrzebowanie na energię może znacząco wzrosnąć. Dobrze dobrana pojemność magazynu pozwoli uniezależnić się od sieci w tych kluczowych momentach, zmniejszając koszty eksploatacji.

Należy też pamiętać, że większe magazyny energii oferują większą niezależność energetyczną i mogą zapewnić energię nawet w przypadku dłuższych okresów bezsłonecznych lub awarii sieci. Przy wyborze odpowiedniego magazynu warto zatem zwrócić uwagę na własne wzorce zużycia energii, potencjalne możliwości oszczędności oraz preferencje dotyczące niezależności energetycznej.


Kluczowe parametry magazynu energii, na które warto zwrócić uwagę

Decydując się na instalację magazynu energii w domu czy przedsiębiorstwie, istnieje szereg kluczowych parametrów, które powinny zostać rozważone, aby zapewnić maksymalną efektywność i satysfakcję z inwestycji.

Pojemność i moc wyjściowa: Jak już wcześniej wspomniano, pojemność magazynu, wyrażana w kilowatach godzinach (kWh), powinna być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania na energię oraz do mocy instalacji fotowoltaicznej. Ważna jest również moc wyjściowa magazynu, która określa, ile mocy może być dostarczana do domu w jednym momencie.

Głębokość rozładowania (DoD): To parametr określający, jak dużą część pojemności magazynu można bezpiecznie wykorzystać bez negatywnego wpływu na żywotność baterii. Wyższy DoD oznacza większą użyteczną pojemność magazynu.

Trwałość i żywotność: Odnosi się do liczby cykli ładowania i rozładowania, które magazyn może przeprowadzić przed znaczącym zmniejszeniem swojej pojemności. Wyraża się to w latach eksploatacji lub liczbie cykli ładowania.

Skalowalność: Możliwość rozbudowy systemu w przyszłości jest istotna, gdy przewiduje się wzrost zapotrzebowania na energię lub chce się skorzystać z przyszłych innowacji technologicznych.

Bezpieczeństwo: Systemy magazynowania energii powinny być wyposażone w zaawansowane systemy zarządzania bateriami (BMS), które chronią przed przegrzaniem, przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem.

Efektywność: Odnosi się do stosunku energii, którą można otrzymać z magazynu, do energii, która została w nim zmagazynowana. Wyższa efektywność oznacza mniejsze straty energetyczne.

Temperatura pracy: Magazyny energii mają określone zakresy temperatur, w których mogą prawidłowo funkcjonować. Parametr ten jest szczególnie ważny w klimacie o dużych amplitudach temperatur.

Certyfikaty i standardy: Upewnij się, że wybrany produkt spełnia międzynarodowe standardy bezpieczeństwa i jakości, co jest gwarancją niezawodności.

Koszt całkowity: Obejmuje nie tylko cenę zakupu samego magazynu, ale również koszty instalacji, konserwacji oraz ewentualne oszczędności wynikające z jego użytkowania.

Kompatybilność: Magazyn energii powinien być kompatybilny z istniejącym systemem fotowoltaicznym, a szczególnie z falownikiem i innymi elementami systemu zarządzania energią.

Gwarancja: Długość okresu gwarancji oraz zakres pokrycia mogą znacząco wpłynąć na decyzję zakupową, zwłaszcza w kontekście długoterminowej inwestycji.

Wybór magazynu energii to kompleksowa decyzja, która powinna być poparta solidną wiedzą o własnym zużyciu energii, wymaganiach systemowych oraz zrozumieniem specyfikacji technicznych różnych dostępnych produktów. Analiza tych kluczowych parametrów pozwoli dokonać wyboru, który zagwarantuje oczekiwany poziom niezależności energetycznej i efektywności kosztowej.


Przykłady magazynów energii

Rozważając wybór magazynu energii do domowej instalacji fotowoltaicznej, napotykamy na wiele produktów dostępnych na rynku. Wśród nich wyróżniają się te oferowane przez firmy HUAWEI oraz Pylontech, które proponują nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązania.


HUAWEI Magazyn energii 10kW

Seria magazynów energii HUAWEI LUNA2000 charakteryzuje się modularną budową, która pozwala na elastyczne dostosowanie pojemności od 5 kWh do 30 kWh, zaspokajając różnorodne potrzeby energetyczne, od domów jednorodzinnych po przedsiębiorstwa. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych zapewniają bezpieczeństwo i długoterminową niezawodność. Prosty montaż oraz szybkie uruchomienie ułatwiają instalację, a kompatybilność z innymi urządzeniami umożliwia integrację z różnymi systemami energetycznymi.

Zalety systemu HUAWEI:

 • Możliwość rozbudowy od 5 do 30 kWh,

 • Bezpieczeństwo zastosowanych ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych,

 • Prosty montaż i szybkie uruchomienie,

 • Doskonała kompatybilność z innymi urządzeniami,

 • Wydajność i niezawodność.


Pylotech Force H2

Pylotech Force H2 to kolejny system, który zasługuje na uwagę. Oferuje on magazyny energii o pojemnościach do 40 kWh, które są szczególnie przydatne w przypadku instalacji fotowoltaicznych hybrydowych czy off-grid. Zwiększenie poziomu wykorzystania możliwości generacyjnych instalacji fotowoltaicznej to tylko jedna z zalet.

Zalety magazynu Pylotech:

 • Bezpieczeństwo dzięki systemowi BMS,

 • Optymalny koszt energii elektrycznej,

 • Długa żywotność i wysoka wydajność,

 • Kompaktowe rozmiary i łatwa instalacja,

 • Możliwość rozbudowy i pracy równoległej,

 • Wysoka wytrzymałość i niezawodność.

Domowy magazyn energii Pylontech Force-H1

 • Seria Pylontech Force-H1 to linia domowych magazynów energii oferująca modułową konstrukcję, co umożliwia elastyczne konfiguracje zależnie od potrzeb użytkownika. Charakteryzuje się ona wysoką pojemnością magazynowania przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego systemu zarządzania bateriami (BMS), gwarantuje bezpieczeństwo oraz długą żywotność, przekraczającą 15 lat przy zachowaniu wysokiej wydajności cykli ładowania. Idealnie nadaje się zarówno do zastosowań domowych, jak i dla małych firm, dostosowując się do ich specyficznych potrzeb energetycznych.

Podczas wyboru magazynu energii warto rozważyć również takie aspekty jak: kompatybilność z posiadanym falownikiem, dostępność serwisu, opinie istniejących użytkowników oraz warunki gwarancji. Ostateczny wybór powinien zależeć od indywidualnych potrzeb użytkownika, możliwości przestrzennych, a także od budżetu, którym dysponujemy. Magazyny energii to inwestycja na lata, dlatego warto poświęcić czas na dokładną analizę dostępnych opcji i wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom.


Zgłoszenie magazynu energii do operatora sieci


Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną i magazyn energii, ważne jest, aby prawidłowo zgłosić całość do operatora sieci. 

Kluczowym krokiem jest przygotowanie i wypełnienie odpowiednich dokumentów, które znajdziesz na stronie operatora. Do zgłoszenia należy dołączyć nie tylko wypełnione formularze, ale również dokumentację techniczną, taką jak karty katalogowe i certyfikaty dotyczące magazynu energii i wszystkich elementów mikroinstalacji w tym falownik i panele fotowoltaiczne. 

Musisz również zwrócić uwagę na swoją moc przyłączeniową, która jest określona w warunkach do umowy z operatorem sieci. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ przy zgłaszaniu mikroinstalacji z magazynem energii moc instalacji i magazynu jest sumowana a sumaryczna moc nie może być wyższa niż nasza moc przyłączeniowa. Jeśli jest sytuacja kiedy moc instalacji przekracza naszą moc przyłączeniową, przed zgłoszeniem musimy wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Dopiero po zwiększeniu mocy, możesz przystąpić do oficjalnego zgłoszenia swojej instalacji. 


Komentarze

Oceniono na 0 z 5 gwiazdek.
Nie ma jeszcze ocen

Oceń
bottom of page