top of page
  • Zdjęcie autoraYurii Leventsev

Mój Prąd 5.0: wszystko, co musisz wiedzieć o dofinansowaniu

Zaktualizowano: 5 mar

zdjęcie ładnego dachu na, której jest zainstalowana fotowoltaika w tle jest niebo gdzie jest rozmieszczony tek "Mój prąd. Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych,


Wstęp


Witajcie drodzy czytelnicy! Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam najnowsze informacje dotyczące piątej edycji programu „Mój Prąd”. Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w mikroinstalacje fotowoltaiczne, ten wpis jest dla Ciebie!


Na czym polega program Mój Prąd 5.0?


Program „Mój Prąd” na lata 2021-2023 (MP5) jest częścią refundacji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Jego głównym celem jest wsparcie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Skupia się przede wszystkim na promowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Działa to w prosty sposób: Wy decydujecie się na instalację fotowoltaiki, a Państwo zwraca część poniesionych kosztów związanych z jej montażem. Dzięki temu mieszkańcy nie tylko korzystają z ekologicznej energii, ale również oszczędzają na początkowej inwestycji, stając się jednocześnie producentami energii.


Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 5.0?


Program „Mój Prąd 5.0” jest skierowany do tzw. Prosumentów — osób, które nie tylko produkują energię dla własnych potrzeb dzięki mikroinstalacjom fotowoltaicznym o mocy od 2 kW do 10 kW, ale także mają możliwość jej sprzedaży. Aby skorzystać z programu, kluczowe jest rozliczanie się za wyprodukowaną energię w systemie net-billing. Program przewiduje wsparcie dla trzech głównych grup wnioskodawców:

  1. Osoby korzystające z systemu net-billing, które nie korzystały wcześniej z dofinansowania.

  2. Osoby korzystające z systemu net-metering, które również nie otrzymały wcześniejszego wsparcia.

  3. Osoby korzystające z systemu net-metering, które już korzystały z dofinansowania w ramach poprzednich edycji programu. Jeżeli zaliczasz się do jednej z tych grup, możesz liczyć na wsparcie finansowe w ramach programu.Jakie dofinansowania można otrzymać w programie Mój Prąd 5.0?


Program oferuje różne poziomy dofinansowania, w zależności od rodzaju instalacji i grupy wnioskodawców. Oto kilka przykładów:  • Grupa 1 i 2: Do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 6 000,00 zł.

  • Grupa 1 i 2: Do 7 000,00 zł.

  • Grupa 3: Do 3 000,00 zł.

Urządzenia dodatkowe
Co się zmieniło w programie Mój Prąd?


W porównaniu z wcześniejszymi edycjami programu wprowadzono kilka kluczowych zmian:

  • Zmienione wymagania techniczne dla niektórych urządzeń dodatkowych.

  • Zwiększono liczbę wymaganych załączników, co ma na celu zwiększenie transparentności procesu.

  • Zmiana źródła dofinansowania, co może wpłynąć na procedury i wymagania formalne.


Dlaczego warto szybko zainstalować fotowoltaikę i już dziś złożyć wniosek w programie Mój Prąd?

w środku lasu stoi mały miły jednorodzinny dom z małym podwórkiem gdzie jest zaparkowany samochód , na dachu budynku jest zamontowana fotowoltaika. Budynek wygląda jak w filmie ładnie i romantycznie

Istnieje kilka ważnych powodów. Po pierwsze, mimo że program ruszył 22 kwietnia i ma trwać do 22 grudnia 2023 roku, dostępne środki mogą się wyczerpać już we wrześniu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie programem, zdecydowało się zwiększyć budżet „Mój Prąd 5.0” o dodatkowe 450 mln zł. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że Polacy pokochali energię odnawialną, co potwierdza wypłata ponad 2 mld zł z ponad 470 tys. wniosków. Dzięki programowi dostęp do energii pozyskiwanej ze słońca stał się możliwy dla prawie 1,3 mln prosumentów, co przyczyniło się do osiągnięcia mocy prosumenckich mikroinstalacji PV na poziomie ponad 9,7 GW. W obliczu tak dużej konkurencji warto działać szybko. Na szczęście nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji i chętnie pomogą Ci w całym procesie.


Podsumowanie


Program „Mój Prąd” to doskonała okazja dla wszystkich, którzy chcą przyczynić się do budowy ekologicznej przyszłości i jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jeśli myślisz o inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne, nie zwlekaj i skorzystaj z tej wyjątkowej oferty już dziś! Nasza firma chętnie zaoferuje Ci wsparcie. Pomożemy w przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów do uzyskania dofinansowania oraz przeprowadzimy Cię przez cały proces inwestycji, od początku aż do końca. Dzięki naszej pomocy proces ten stanie się prosty i bezproblemowy.留言

評等為 0(最高為 5 顆星)。
暫無評等

新增評等
bottom of page