top of page
 • Zdjęcie autoraAlina Matsyura

Pompy ciepła typu MONOBLOK vs. Pompa ciepła SPLIT – które rozwiązanie wybrać?

Zaktualizowano: 3 dni temu

Zdjęcie przedstawia serię jednostek klimatyzacyjnych zewnętrznych umieszczonych na dachu budynku. Różne modele jednostek, głównie w odcieniach szarości i bieli, są rozmieszczone na betonowych płytkach. Wszystkie mają duże wentylatory, które są kluczowym elementem w efektywnej regulacji temperatury. Tło zdjęcia tworzy ceglana ściana oraz dalszy plan z widokiem na inne budynki mieszkalne, co podkreśla miejski kontekst zastosowania tych urządzeń.

Wybór między pompą ciepła typu MONOBLOK a SPLIT może być kluczową decyzją dla właścicieli domów, którzy chcą cieszyć się efektywnością i komfortem nowoczesnego systemu grzewczego. Obie technologie mają swoje zalety i mogą być odpowiednie dla różnych potrzeb oraz warunków mieszkaniowych.


Pompy ciepła typu MONOBLOK oferują wygodę i prostotę dzięki zintegrowanej konstrukcji, która ogranicza czas instalacji i potencjalne zakłócenia na terenie posesji. Ich wytrzymałość i możliwość pracy przy niskich temperaturach zewnętrznych czynią je niezawodnym wyborem, szczególnie w regionach, gdzie warunki pogodowe są bardziej wymagające. Dodatkowo brak potrzeby posiadania certyfikatu F-gazowego ułatwia proces instalacji. Z drugiej strony, ich większe wymiary i zewnętrzne umiejscowienie wszystkich komponentów mogą być ograniczeniem w niektórych sytuacjach.


Pompy ciepła typu SPLIT, z ich dwuczęściową konstrukcją, zapewniają większą elastyczność w zakresie umiejscowienia wewnętrznej jednostki, co może być korzystne w przypadku ograniczeń przestrzennych lub estetycznych. Możliwość rozmieszczenia jednostki wewnętrznej w optymalnym miejscu może również przyczynić się do lepszej dystrybucji ciepła w domu. Pompy te wymagają jednak certyfikacji F-gazowej dla instalatorów, co może wpływać na wybór wykonawcy i czas realizacji projektu.


Podsumowując, pompa ciepła typu MONOBLOK jest idealna dla tych, którzy cenią sobie prostotę, wytrzymałość i estetykę. Natomiast system SPLIT będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują większej elastyczności w instalacji i optymalnej dystrybucji ciepła wewnątrz budynku. Ostateczny wybór powinien być oparty na dokładnej analizie indywidualnych potrzeb, warunków lokalnych oraz długoterminowych celów efektywności energetycznej i komfortu użytkowania.


Parametry wpływające na pracę pompy ciepła

Wizualizacja nowoczesnego, ekologicznego domu umiejscowionego w bujnym, zielonym otoczeniu. Dom wyposażony jest w panele słoneczne oraz widoczną jednostkę pompy ciepła, podkreślając jego zrównoważony charakter. Architektura domu jest nowoczesna i elegancka, co współgra z zielonym, dobrze utrzymanym ogrodem wokół, demonstrując zaangażowanie w ekologiczny styl życia.

Parametry wpływające na pracę pompy ciepła są kluczowe do zrozumienia, jak efektywnie i skutecznie urządzenie będzie ogrzewało dom. Oto one w bardziej szczegółowym ujęciu:


 • Wydajność grzewcza pomp ciepła: Nie wszystkie pompy ciepła są takie same. Każda z nich ma określoną „moc” grzewczą, czyli ilość ciepła, którą może dostarczyć do budynku w ciągu pewnego czasu. Ta wartość powinna być dobrana zgodnie z rozmiarem domu i jego zapotrzebowaniem na ciepło, tak aby nie było ani za zimno, ani nie marnowano energii.

 • Efektywność pomp ciepła – COP (Coefficient of Performance): Ten wskaźnik mówi nam, ile jednostek ciepła pompa ciepła może wyprodukować z każdej jednostki zużytej energii elektrycznej. Im wyższa wartość COP, tym bardziej efektywna jest pompa, co oznacza niższe rachunki za prąd przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnego ciepła.

 • Żywotność pomp ciepła: Pompy ciepła są zbudowane, aby służyć przez wiele lat. Jednak ich długość życia może się różnić w zależności od jakości wykonania, regularności przeglądów i serwisu, a także od tego, jak dobrze została dobrana do konkretnych warunków w domu. Regularne przeglądy i konserwacja mogą wydłużyć życie pompy ciepła i zapewnić jej efektywność przez cały okres użytkowania.

 • Poziom hałasu generowany przez pompę ciepła: Pompy ciepła pracują cicho, ale niektóre ich części, zwłaszcza zewnętrzne sprężarki, mogą wydawać dźwięki. Poziom hałasu jest ważny, szczególnie w miejscach, gdzie cisza jest ceniona. Wartości poziomu hałasu są regulowane przepisami i nie powinny zakłócać spokoju domowników ani sąsiadów.

 • Wielkość pomp ciepła: Pompy ciepła różnią się wielkością, dlatego trzeba mieć na uwadze, ile miejsca zajmą po instalacji. Pomieszczenie, w którym będzie zainstalowana pompa, powinno być dostatecznie duże, aby zmieścić nie tylko pompę, ale też inne niezbędne akcesoria, takie jak zbiorniki wody.

 • Konserwacja i optymalizacja pracy pomp ciepła: Regularna konserwacja jest kluczem do utrzymania pompy ciepła w dobrym stanie i optymalnej pracy. Optymalizacja oznacza dostosowywanie ustawień urządzenia, tak aby jak najlepiej odpowiadały na aktualne potrzeby ogrzewania, co może być wykonane tylko przez kwalifikowany serwis. Regularne kontrole techniczne pomagają wykryć i rozwiązać potencjalne problemy, zanim przerodzą się one w poważne awarie.


Dodatkowe elementy wyposażenia w pompach ciepła – co warto wiedzieć?


Aby pompa ciepła działała sprawnie i bez problemów, czasem potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci różnych akcesoriów. Poniżej opisuję kilka z nich, które mogą być niezbędne w domowym systemie ogrzewania.


 1. Zbiorniki buforowe: To takie duże „termosy” do wody, które pomagają w utrzymaniu ciągłości pracy pompy ciepła. Gdy pompa odszrania się (tak jak lodówka), to zbiornik buforowy pomaga utrzymać ciepło, aby nie było przestojów w ogrzewaniu.

 2. Zbiornik CWU (ciepłej wody użytkowej): Jest to osobny zbiornik na gorącą wodę, którą używamy na co dzień, na przykład pod prysznicem czy w kranie w kuchni. Zapewnia on, że ciepła woda jest zawsze dostępna, nawet gdy pompa ciepła jest zajęta ogrzewaniem domu.

 3. Zawór trójdrogowy z siłownikiem: To urządzenie, które kieruje działaniem pompy ciepła tam, gdzie jest ona potrzebna – albo do ogrzewania domu, albo do podgrzewania wody w zbiorniku CWU.

 4. Zabezpieczenie przed niskimi temperaturami: Gdy na zewnątrz jest bardzo zimno, instalacje w pompie MONOBLOK mogą wymagać dodatkowej ochrony, aby płyn w nich nie zamarzł. Tutaj przydają się wymienniki płytowe, które oddzielają bardziej wrażliwe części instalacji, lub specjalne płyny, jak glikol propylenowy, który nie zamarza w niskich temperaturach.

 5. Wymiennik płytowy: To urządzenie, które „oddziela” obieg pompy ciepła od reszty instalacji centralnego ogrzewania, co może być przydatne, gdy w systemie są rury, które nie mogą zawierać glikolu.

 6. Zawory przeciwzamrożeniowe i glikol propylenowy: Zawory te są jak bezpiecznik, który chroni instalację przed zamarznięciem, automatycznie wypuszczając wodę, gdy temperatura spadnie poniżej bezpiecznego poziomu. Glikol to specjalny płyn, który dodaje się do wody w instalacji, aby nie zamarzała, nawet gdy na zewnątrz jest bardzo zimno.

Dobierając te wszystkie elementy, trzeba pomyśleć o tym, jak dom jest duży, jakie ma zapotrzebowanie na ciepło i jakie są lokalne warunki pogodowe. Wybór odpowiednich akcesoriów pomoże Twojej pompie ciepła pracować wydajnie przez długie lata, zapewniając ciepło i komfort Twojej rodzinie.


Porady dotyczące utrzymania i serwisowania pomp ciepła typu MONOBLOK i SPLIT

Utrzymanie pompy ciepła w doskonałym stanie technicznym jest kluczowe dla zapewnienia jej efektywności i długowieczności. Regularna konserwacja nie tylko przedłuża żywotność urządzenia, ale także pomaga uniknąć kosztownych napraw. Oto kilka wskazówek, jak dbać o pompy ciepła typu MONOBLOK i SPLIT:


 1. Regularne przeglądy:

 • Zaleca się, aby przeglądy pomp ciepła były przeprowadzane co najmniej raz w roku przez certyfikowanego technika. Przeglądy te powinny obejmować sprawdzenie stanu kompresora, wymiennika ciepła, poziomu czynnika chłodniczego oraz izolacji i połączeń elektrycznych.

 1. Czyszczenie komponentów:

 • Zewnętrzne jednostki powinny być regularnie oczyszczane z liści, pyłu i innych zanieczyszczeń, które mogą blokować przepływ powietrza i obniżać efektywność systemu. Wewnętrzne jednostki również wymagają oczyszczenia z kurzu, który może gromadzić się na filtrach i wentylatorach.

 1. Sprawdzanie i uzupełnianie czynnika chłodniczego:

 • Nieprawidłowy poziom czynnika chłodniczego może prowadzić do obniżenia wydajności i zwiększenia zużycia energii. Regularne sprawdzanie poziomu czynnika i jego ewentualne uzupełnianie powinno być przeprowadzane przez specjalistę.

 1. Aktualizacja oprogramowania sterującego:

 • Nowoczesne pompy ciepła często są wyposażone w zaawansowane systemy sterowania. Upewnij się, że oprogramowanie Twojej pompy jest aktualne, co może poprawić jej efektywność i funkcjonalność.

 1. Ochrona przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi:

 • W regionach narażonych na ekstremalne warunki pogodowe, takie jak silne mrozy lub upały, zadbaj o dodatkowe środki ochronne, takie jak izolacja rur czy zadaszenie jednostek zewnętrznych.


Zastosowanie pomp ciepła w nietypowych projektach

Pompy ciepła są wszechstronnym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie nie tylko w standardowym ogrzewaniu domów, ale także w wielu nietypowych i innowacyjnych projektach. Oto kilka przykładów:

 1. Ogrzewanie basenów:

 • Pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem do ogrzewania wody w basenach, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Dzięki swojej efektywności mogą znacznie obniżyć koszty utrzymania basenu, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki kąpielowe przez cały rok.

 1. Zastosowania w rolnictwie:

 • W rolnictwie pompy ciepła mogą być wykorzystywane do utrzymywania stałej temperatury w szklarniach, co jest kluczowe dla wzrostu wielu rodzajów roślin. Ponadto, mogą one służyć do ogrzewania wody używanej w hodowli ryb lub innych zwierząt wodnych.

 1. Przemysł:

 • W przemyśle pompy ciepła znajdują zastosowanie do efektywnego ogrzewania lub chłodzenia dużych przestrzeni, takich jak magazyny czy hale produkcyjne. Mogą również służyć do odzyskiwania ciepła z procesów przemysłowych, co pozwala na znaczne oszczędności energetyczne.Więcej o pompach ciepła można dowiedzieć się na naszych blogach:

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page