top of page
 • Zdjęcie autoraAlina Matsyura

Praktyczne Przykłady Zużycia 1 kWh Energii elektrycznej w Polsce w codziennym użytkowaniu

Obraz przedstawia różne urządzenia domowe i aktywności, które pokazują, jak 1 kWh energii jest używana w codziennym życiu. Na kuchennym blacie znajdują się czajnik i toster, przygotowujące śniadanie. Na stole roboczym leżą rzeczy osobiste, a w centrum stołu znajduje się telefon podłączony kablem ładowania z widocznym ekranem ładowania baterii. Kuchenka mikrofalowa podgrzewa obiad. W salonie mężczyzna ogląda film na telewizorze, a na ekranie wyświetlana jest kolorowa scena z wymyślonego filmu. Pokój jest oświetlony lampami LED, a pralka jest w trakcie użycia. Tło obrazu przedstawia przytulne domowe otoczenie, a wszystkie elementy są zintegrowane w jednej przestrzeni bez podziałów ścian.

Czy wiesz, że 1 kWh energii może podgrzać około 10 litrów wody od 0 do wrzenia? To fascynujący przykład, który pomaga zrozumieć, jak wiele możemy zrobić z jedną kilowatogodziną energii. Spójrzmy na kilka codziennych przykładów:

Żarówki:

Średnia żarówka o mocy 100 W będzie świecić przez 10 godzin na 1 kWh. Jeśli używasz energooszczędnych żarówek LED o mocy około 10 W, ta sama 1 kWh pozwoli im świecić nawet przez 100 godzin.

Pralki: 

Nowoczesna pralka zużywa średnio około 0,5-1 kWh na cykl. To oznacza, że z 1 kWh energii możesz przeprowadzić od 1 do 2 pełnych prań. Im bardziej energooszczędna jest pralka, tym mniej energii zużywa na cykl.

Komputery i telewizory:

Laptop zużywa średnio około 0,02-0,05 kWh na godzinę pracy, więc z 1 kWh energii może działać od 20 do 50 godzin. Telewizor LCD o średnim rozmiarze zużywa około 0,1 kWh na godzinę, co oznacza, że z 1 kWh możesz oglądać TV przez około 10 godzin.

Ładowanie telefonu:

Ładowanie smartfona zużywa niewielką ilość energii – około 0,01 kWh na ładowanie. To oznacza, że z 1 kWh możesz naładować telefon około 100 razy.

Podgrzewanie wody:

Jak już wspomniano, 1 kWh energii może podgrzać około 10 litrów wody od 0 do wrzenia. W kontekście domowego podgrzewacza wody, 1 kWh pozwoli podgrzać wystarczającą ilość wody do kilku krótkich pryszniców.


Spróbujmy rozpisać wykorzystanie 1 kW jeszcze w inny sposób, w którym wykorzystamy 1 kWh energii elektrycznej w ciągu jednego dnia, używając różnych sprzętów codziennego użytku. Wyobraźmy to w formie harmonogramu dnia: 

Infografika pokazująca, jak wykorzystujemy 1 kWh energii w życiu codziennym. Na ilustracji znajdują się różne kategorie: Śniadanie: Toster: 5 minut, 0,1 kWh Czajnik: 5 minut, 0,19 kWh Praca: Laptop: 75 minut, 0,05 kWh Ładowanie telefonu: 1 ładowanie, 0,01 kWh Obiad: Mikrofalówka: 8 minut, 0,12 kWh Oglądanie telewizji: Telewizor: 30 minut, 0,05 kWh Oświetlenie: Oświetlenie LED w domu: 45 minut, 0,0375 kWh Pranie: Uruchomienie pralki na szybkim cyklu: 1 cykl, 0,5 kWh Infografika opatrzona jest logo Sun Valley Energy oraz napisem 'Jak wykorzystujemy 1 kWh energii w życiu codziennym?'. Tło jest jasne, w pastelowych kolorach, z małymi kropeczkami, a ilustracje urządzeń są kolorowe i stylizowane w formie kreskówkowej.

Podsumowanie zużycia energii:

 • Przygotowanie śniadania: 0,29 kWh

 • Praca na komputerze: 0,05 kWh

 • Oglądanie telewizji: 0,05 kWh

 • Gotowanie obiadu: 0,12 kWh

 • Oświetlenie: 0,0375 kWh

 • Ładowanie telefonu: 0,01 kWh

 • Pranie: 0,5 kWh

Łączne zużycie: 0,29 + 0,05 + 0,05 + 0,12 + 0,0375 + 0,01 + 0,5 = 1,0575 kWh


W tym przykładzie nieco przekroczono 1 kWh, co pokazuje, jak łatwo można zużyć energię w codziennych czynnościach. Aby zmieścić się w limicie 1 kWh, można by ograniczyć czas używania niektórych urządzeń lub wybierać bardziej energooszczędne opcje

.

Warto zaznaczyć, że powyższe przykłady opierają się na przybliżonych, uśrednionych wartościach zużycia energii dla typowych urządzeń domowych. Jednak należy pamiętać, że rzeczywiste zużycie energii może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak model urządzenia czy sposób jego użytkowania. Na przykład, laptopy przeznaczone do gier lub te z większymi ekranami mogą zużywać więcej energii niż standardowe modele. Podobnie, w przypadku telewizorów, rzeczywiste zużycie energii może zależeć od wielkości ekranu i ustawień jasności. Warto jednak zauważyć, że nowoczesne telewizory są zazwyczaj bardziej energooszczędne.


Średnie Statystyczne Zużycie Energii na Osobę w Polsce:

Dodatkowo, według danych Agencji Rynku Energii, średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną polskich odbiorców indywidualnych, z wykluczeniem przedsiębiorstw, wynosi około 734 kWh na osobę. To ważny wskaźnik, który pokazuje ogólny poziom zużycia energii w gospodarstwach domowych i może służyć jako punkt odniesienia do oceny własnego zużycia.


Aby jeszcze lepiej zrozumieć, jak efektywnie zarządzać naszym zużyciem energii, warto zapoznać się z naszymi wcześniejszymi wpisami na blogu:


Te artykuły pomogą Ci zrozumieć pełny obraz kosztów i zużycia energii. Wykorzystując te informacje, możemy dążyć do bardziej zrównoważonego i efektywnego zarządzania naszym zużyciem energii.

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page