top of page
  • Zdjęcie autoraAlina Matsyura

Przydomowa turbina wiatrowa od czego warto zacząć?


Zdjęcie przedstawia idylliczny ogród przydomowy z nowoczesną, niedużą turbiną wiatrową o wielu łopatach jako centralnym punktem. Wokół turbiny rozłożone są tabliczki informacyjne wskazujące na aspekty związane z montażem, takie jak dostęp do wiatru czy regulacje prawne. Za turbiną widoczny jest nowoczesny dom z dużymi oknami i tarasem. Otoczenie domu jest bujne, z różnorodną roślinnością i drzewami, a całość kompozycji uzupełniają promienie słońca przenikające przez liście.

Małe turbiny wiatrowe zdobywają coraz większą popularność. Można je zamontować na własnym budynku lub na słupie znajdującym się w jego pobliżu, aby pozyskać więcej energii z odnawialnych źródeł. Czasami decyzja o instalacji takiej turbiny w domu czy firmie podejmowana jest pod wpływem impulsu. Niestety, często zdarza się, że firmy, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, pragną jedynie sprzedać produkt, nie analizując indywidualnych możliwości wytwarzania energii dla klienta. Taka sytuacja może prowadzić do niezadowalającej pracy turbiny i braku generacji energii. Dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć ważne informacje, z którymi warto się zapoznać przed zainstalowaniem małej turbiny wiatrowej w swojej lokalizacji.


  • Znaczenie odpowiedniej lokalizacji

  • Przepisy prawne i plan zagospodarowania przestrzennego

  • Analiza wietrzności

  • Możliwości budowlane i techniczne

  • Podsumowanie


Znaczenie odpowiedniej lokalizacji

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przed montażem turbiny, jest otoczenie. Co to oznacza? Obiekty takie jak wysokie drzewa czy budynki mogą blokować przepływ wiatru, zmniejszając efektywność turbiny. Rozważenie usunięcia przeszkód lub wybór lokalizacji o jak najmniejszym zalesieniu i zabudowie może znacząco wpłynąć na wydajność instalacji. Dlatego przed konsultacją z doradcą warto dokładnie sprawdzić swoje otoczenie, gdyż może ono uniemożliwić generowanie energii w twojej lokalizacji. Nasza porada jest taka: jeżeli mieszkasz obok lasu, w obszarze dużego zalesienia lub masz niski budynek pośród wysokich, nie warto inwestować dużych sum w turbinę poprzednio  nie sprawdziwszy możliwości wietrzne w tej miejscowości. Mała turbina wiatrowa zaczyna produkować energię tylko wtedy, gdy wiatr osiąga prędkość co najmniej 2,5 m/s. Jeśli teren jest zalesiony lub zabudowany, wiatr może mieć mniejszą prędkość niż wymagana przez turbinę lub być na minimalnym poziomie, co nie pomoże znacząco zredukować zużycia energii.


Przepisy prawne i plan zagospodarowania przestrzennego

Jeżeli nasz teren nie jest ograniczony przez żadne przeszkody dla wiatru i na pierwszy rzut oka nie występują żadne przeciwwskazania do montażu małej turbiny wiatrowej, kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) lub warunków zabudowy dla wybranej lokalizacji. Każdy obszar może podlegać innym regulacjom dotyczącym pozwolenia na budowę turbin wiatrowych czy ograniczeń wysokości zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania można sprawdzić samodzielnie, kontaktując się z lokalnym urzędem gminy, lub korzystając z geoportalu, gdzie dostępne są kompleksowe informacje o danej działce. Jeśli nie jesteś pewny, jak korzystać z geoportalu, instrukcje można znaleźć na YouTube. Alternatywnie, można powierzyć to zadanie naszej firmie. W takim przypadku konieczne będzie podanie dokładnego adresu planowanej inwestycji, abyśmy mogli zweryfikować możliwości w wybranej lokalizacji.


Analiza wietrzności

Po sprawdzeniu powyższych formalności kolejnym krokiem jest analiza wietrzności lokalu. Nie należy opierać się wyłącznie na własnych przemyśleniach czy odczuciach dotyczących wietrzności. Może się zdarzyć, że, wychodząc na ulicę, odnosimy wrażenie silnego wiatru, który z naszego punktu widzenia wydaje się wystarczający do zasilania turbiny. Jednak rzeczywista moc wiatru może okazać się niewystarczająca dla jej potrzeb, dlatego nie warto oszukiwać się własnymi uczuciami. Zaleca się dokładne sprawdzenie warunków wietrznych w danej lokalizacji. Początkowo można to uczynić korzystając z różnych portali, w tym ze strony  Wind.com. Aby uzyskać bardziej spersonalizowaną analizę i dokładnie zbadać możliwości wietrzne miejsca, gdzie planowana jest instalacja turbiny, warto zainstalować wiatromierz lub stację pogodową. Choć zakup dobrej stacji pogodowej lub wiatromierza może być kosztowny i z czasem okazać się niepotrzebny, wiele firm oferuje kompleksową analizę dla klientów zainteresowanych montażem turbiny. W takim przypadku, w miejscu przyszłej instalacji montowana jest specjalna stacja pogodowa lub wiatromierz, która przez określony czas – najlepiej przez kilka miesięcy – zbiera dane o wietrzności lokalu. Następnie, na podstawie zebranych informacji, firma przedstawia kompleksową analizę, umożliwiając ocenę, czy montaż turbiny jest opłacalny, czy też inwestycja ta nie jest odpowiednia dla danego miejsca.


Możliwości budowlane i techniczne

Możliwości budowlane turbiny wiatrowe.Instalacja małej turbiny wiatrowej nie jest tak prostym procesem, jak mogłoby się wydawać – niestety, na początku musimy Was trochę rozczarować. Małe turbiny wiatrowe mogą być montowane na budynkach (na płaskich dachach, elewacjach), a także na słupach znajdujących się obok budynków. Kluczowym aspektem jest jednak sprawdzenie, czy dach posiada odpowiednią nośność, oraz czy kondycja ścian budynku umożliwia bezpieczne utrzymanie turbiny. Informacja o przepisach prawa budowlanego odgrywa tutaj nie mniej ważną rolę, a szczególnie w razie montażu turbiny na słupie,  każda taka instalacja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Aby mieć pewność, że wszystkie aspekty techniczne i prawne zostały właściwie rozważone, zaleca się konsultację z profesjonalistą lub firmą specjalizującą się w montażu turbin wiatrowych. Ci eksperci mogą ocenić możliwości montażowe oraz nośność budynku, co jest kluczowe przed podjęciem ostatecznej decyzji o instalacji. Co również ważne, współpracując z naszą firmą, nie będziesz musiał zajmować się całą dokumentacją samodzielnie – w każdej inwestycji pomożemy Ci na każdym kroku.


Podsumowanie

Podsumowując, instalacja małej turbiny wiatrowej może stanowić znakomity sposób na zwiększenie niezależności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Nie jest to jednak decyzja, którą można podjąć pochopnie. Wymaga ona dogłębnej analizy zarówno możliwości technicznych, jak i przepisów prawnych dotyczących konkretnej lokalizacji. Przed przystąpieniem do realizacji takiego projektu, kluczowe jest zwrócenie uwagi na otoczenie, nośność dachu, kondycję ścian, a także na przepisy budowlane i warunki wietrzne. Zalecana jest współpraca z doświadczonymi specjalistami, którzy pomogą przejść przez cały proces, od wstępnej oceny, poprzez instalację, aż po bieżące wsparcie. Nasza firma oferuje kompleksową pomoc na każdym z tych etapów, gwarantując, że Twoja inwestycja w turbinę wiatrową będzie nie tylko technicznie możliwa, ale także opłacalna i zgodna z obowiązującymi przepisami. Pamiętaj, że wybierając odnawialne źródła energii, przyczyniasz się do ochrony środowiska i promujesz zrównoważony rozwój.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page