top of page
  • Zdjęcie autoraAlina Matsyura

Przytulne ciepło pod nogami: Jak zainstalować system ogrzewania podłogowego na podczerwień ?

Zaktualizowano: 15 wrz 2023


fola grzewcza

Ostatnio montaż podczerwieni w domach zyskuje na popularności. Jest to korzystne rozwiązanie nie tylko z punktu widzenia kosztów, ale także inwestycja, która przyniesie wiele korzyści przez lata. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozważa zastosowanie tej technologii w swoim mieszkaniu. W tym wpisie przybliżymy proces montażu podczerwieni podłogowej, bazując na doświadczeniach z naszego ostatniego projektu.


Montaż podczerwieni można podzielić na następujące etapy:


🔨 1. Etap: Planowanie


  • Plan pomieszczenia

W pierwszej kolejności należy rozplanować umiejscowienie stałej zabudowy w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że folii grzewczej nie należy umieszczać w miejscach, w których na stałe będzie znajdować się zabudowa (szafy, łóżko itp.). Grozi to przegrzaniem i w efekcie uszkodzeniem folii. Wyjątek stanowią meble stojące na nóżkach o wysokości minimum 3 cm — pod nimi bez obaw możemy rozłożyć folię.

  • Plan rozłożenia folii grzewczej

Gdy mamy już określone miejsca, w których możemy zastosować system grzewczy, dobieramy odpowiednie szerokości folii, w taki sposób, aby jak najlepiej wypełnić nimi pomieszczenie. Wytyczne, jakimi powinniśmy się kierować to zachowanie odstępu minimum 5 cm od ścian i stałej zabudowy, oraz odległość 0,5-1cm między pasami folii.

Aby system grzewczy był w pełni skuteczny, powierzchnia pokrycia powinna wynosić minimum 60% całkowitej powierzchni pomieszczenia.

  • Dobór mocy folii grzewczej

Znając powierzchnię pokrycia, oraz stan izolacji cieplnej pomieszczenia, możemy dobrać moc folii grzewczej jaką zastosujemy. W kolejnym etapie musimy sprawdzić, czy całkowita moc naszej folii nie przekracza mocy przyłącza elektrycznego, czy należy zwiększyć moc tego przyłącza.

Ostatnim etapem planowania jest ustalenie miejsc montażu termostatów, które pozwolą nam zarządzać systemem grzewczym.postępowe położenie folii grzewczej : 1.Powierzchnia 2.Folia paroizolacyjna 3.Podkład 4.Foliagrzewcza i przewody elektryczne 5.Folia paroizolacyjna 6.Panele

2. Etap: Przygotowanie pomieszczeniaZanim przystąpimy do montażu, warto zadbać o kilka spraw.

  • Oczyszczenie powierzchni:

Zarówno ściany, jak i podłogi muszą być wolne od kurzu i zanieczyszczeń.

  • Przygotowanie powierzchni:

Należy upewnić się, czy stan posadzki nie wymaga ewentualnych napraw, lub gruntowania.


3. Etap: Folia paroizolacyjna


Folię paroizolacyjną rozkładamy na całej powierzchni pomieszczenia, z kilku centymetrowym zapasem. To nasz parasol ochronny przed wilgocią.


4. Etap: Podkład


Bezpośrednio na folię paroizolacyjną rozkładamy podkład izolacyjny w formie dedykowanej maty, lub styropianu ekstrudowanego, który zapewni nam izolację termiczną oraz akustyczną. Podkład podobnie jak folię paroizolacyjną rozkładamy na całej powierzchni pomieszczenia.


5. Etap: Folia grzewcza


Jest to serce całego systemu. Układamy ją według wcześniejszego projektu mocując do podłoża dedykowaną taśmą samoprzylepną.


6. Etap: Przewody elektryczne


Czas na doprowadzenie zasilania naszej folii. Przewodami dobranymi do mocy naszej folii, łączymy ze sobą poszczególne pasy, a następnie całość doprowadzamy do termostatu. Do łączenia elektrycznego pasów folii używamy dedykowanych konektorów i zabezpieczamy je taśmą samowulkanizującą. Z termostatu, w pobliżu folii grzewczej, doprowadzamy także czujnik temperatury, aby mieć pełną kontrolę nad działaniem systemu.


7. Etap Próba działania


W tym momencie przyszedł czas na sprawdzenie naszej instalacji. Możemy na tym etapie włączyć nasz system i przekonać się, czy wszystko działa. W tym momencie wszelkich poprawek możemy dokonać na bieżąco.8. Etap: Folia paroizolacyjna


Kolejnym elementem naszego systemy jest druga warstwa folii paroizolacyjnej.

Podobnie jak w 4. etapie rozkładamy ją na całej powierzchni pomieszczenia, docinając na równo ze ścianami.


9. Etap Zabezpieczenie przed wilgocią


Naddatek folii paroizolacyjnej ze spodu zawijamy na jej wierzchnią warstwę i zaklejamy taśmą z warstwą górną. Zaklejamy także miejsca przejścia przewodów elektrycznych tak, aby do środka nie przedostawała się wilgoć.


10. Etap: Wykończenie


Panele laminowane montujemy bezpośrednio na wierzchnią folię paroizolacyjną i wykańczamy listwami przypodłogowymi.


postępowe położenie folii grzewczej : 1.Powierzchnia 2.Folia paroizolacyjna 3.Podkład 4.Foliagrzewcza i przewody elektryczne 5.Folia paroizolacyjna 6.Panele

Jak widać, montaż podczerwieni podłogowej jest prosty i nie wymaga wielkiego nakładu finansowego czy czasowego. Już po jednym dniu prac będziesz mógł cieszyć się przyjemnym ciepłem pod nogami. Dzięki wsparciu naszego zespołu masz pewność profesjonalnego montażu i bezawaryjnego działania systemu.

Jeżeli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, skontaktuj się z nami, a doradzimy najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.

Czy instalacja podczerwieni podłogowej jest odpowiednia dla każdego rodzaju podłogi, np. dla podłóg drewnianych, paneli czy dla płytek?

Instalacja podczerwieni podłogowej jest uniwersalna i nadaje się do wielu rodzajów podłóg, ale warto zwrócić uwagę na specyfikację danego materiału oraz dobrać odpowiedni rodzaj ogrzewania. Dla przykładu, podłogi drewniane, czy panele mogą wymagać specjalnych środków ostrożności, aby nie były narażone na przegrzanie lub nadmierne rozszerzanie. Z kolei płytki ceramiczne są doskonałym przewodnikiem ciepła i świetnie współpracują z systemami ogrzewania podłogowego, jednak w tym przypadku powinniśmy zastosować matę, a nie folię grzewczą. Zawsze warto konsultować się z producentem materiału podłogowego oraz z ekspertem ds. ogrzewania podczerwienią przed podjęciem decyzji. Istnieje nawet możliwość zamontowania folii grzewczej pod posadzką na etapie budowy domu.

Jakie są koszty eksploatacji systemu podczerwieni podłogowej w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania?

Czy montaż ogrzewania podłogowego na podczerwień wymaga specjalnego przygotowania podłoża czy można go instalować na istniejącej podłodze?

Czy ogrzewanie podczerwienią jest bezpieczne dla zdrowia?

Ile czasu trwa średnio instalacja systemu ogrzewania podłogowego na podczerwień w typowym domu jednorodzinnym?


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page