top of page
  • Zdjęcie autoraAlina Matsyura

Fotowoltaika na balkonie coraz popularniejsza!

Na zdjęciu przedstawiono balkon w bloku mieszkalnym. Balustrada balkonu jest wykonana z ciemnych paneli, a elewacja budynku ma drewniane wykończenia. W tle widać białe i ceglaste ściany, a na balkonie rosną zielone rośliny. Dach budynku jest pokryty czarnymi dachówkami, a obok balkonu rosną drzewa. Cała scena jest jasna, a otoczenie wygląda na dobrze utrzymane.


Boom na fotowoltaikę na balkonach

Wzrost cen energii spowodowany kryzysem energetycznym, który wybuchł w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, doprowadził do wzrostu ceny energii dla gospodarstw domowych w Niemczech z 0,3 do 0,4 euro za kWh. W odpowiedzi na te rosnące ceny wielu Niemców postanowiło zainwestować w fotowoltaikę na balkonach.

Do połowy zeszłego roku liczba instalacji balkonowych, złożonych z jednego lub dwóch modułów fotowoltaicznych, wzrosła do około 230 tys. Na koniec tego roku szacuje się, że w Niemczech będzie około 300 tys. takich systemów. Co więcej, nowe regulacje i subsydia regionalne, takie jak dotacja w Berlinie w wysokości do 500 euro na balkonową fotowoltaikę, napędzają ten trend.


Fotowoltaika na balkonach w Polsce

Trend fotowoltaiki balkonowej dotarł również do Polski. Chociaż rozwój nie jest tak dynamiczny jak w Niemczech, coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli na swoich balkonach. Popularność tego rozwiązania wynika z kilku powodów. Przede wszystkim systemy te oferują oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, co jest szczególnie atrakcyjne w dobie rosnących cen energii.


Ponadto instalacja balkonowej fotowoltaiki jest znacznie prostsza niż tradycyjnych systemów montowanych na dachach domów. Nie wymaga dużej przestrzeni ani skomplikowanych prac instalacyjnych. Zwykłe moduły fotowoltaiczne można zamontować na balustradzie balkonu lub przyczepić do ściany budynku. Co prawda, jest potrzebna zgoda spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej na montaż takiej instalacji.


Osoby decydujące się na takie instalacje zazwyczaj wybierają systemy z jednym lub dwoma modułami fotowoltaicznymi, które są wystarczające do zaspokojenia części ich zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki temu możliwe jest znaczące obniżenie rachunków za energię i częściowe uniezależnienie się od sieci energetycznej.


Warto dodać, że coraz więcej firm oferuje balkonowe systemy fotowoltaiczne zaprojektowane specjalnie z myślą o łatwym montażu. Takie systemy często wyposażone są w mikroinwertery, które umożliwiają bezpośrednie podłączenie do gniazdka elektrycznego w mieszkaniu, co czyni je niezwykle wygodnymi w użytkowaniu. Dzięki temu coraz więcej Polaków decyduje się na wykorzystanie swojego balkonu do produkcji energii słonecznej i przyczynienia się do zmniejszenia śladu węglowego.


Fotowoltaiki balkonowej WDS Lite

Jednym z takich rozwiązań są Elastyczne panele słoneczne WDS Lite.

Jest to nowoczesne rozwiązanie, które nie tylko zapewnia znaczące oszczędności na rachunkach za energię — obniżając je nawet o 25% — ale także oferuje wiele udogodnień, które ułatwiają użytkowanie. System składa się z 8 paneli słonecznych, każdy o mocy 640 W i wymiarach 90 cm x 54 cm, co sprawia, że jest zarówno wydajny, jak i kompaktowy.

Lekka konstrukcja, zaledwie 1,3 kg na panel, pozwala na łatwy montaż, który można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności angażowania specjalistów. Dzięki temu system WDS Lite jest idealny dla osób mieszkających w blokach czy mieszkaniach z balkonami, gdzie tradycyjne instalacje fotowoltaiczne byłyby zbyt ciężkie lub skomplikowane w montażu.


WDS Lite jest kompatybilny z gniazdem balkonowym, co oznacza, że po zamontowaniu paneli wystarczy podłączyć je do gniazdka elektrycznego w mieszkaniu. Dzięki temu korzystanie z energii słonecznej staje się niezwykle proste i dostępne dla każdego. Ponadto system umożliwia monitorowanie produkcji energii oraz jej zużycia za pomocą dedykowanej aplikacji, co daje pełną kontrolę nad procesem i pozwala na optymalizację zużycia energii.


System WDS Lite można zamontować nie tylko na balkonie, ale także na ścianie domu czy płocie ogrodowym, pod warunkiem, że w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne. Dzięki temu masz więcej opcji instalacji, dostosowując system do swojego miejsca zamieszkania i preferencji. Co więcej, zestaw jest bezpieczny w użyciu nawet na wyższych budynkach, dzięki czemu nie musisz się martwić o stabilność czy wytrzymałość instalacji.


System WDS Lite to jeden z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów na obniżenie rachunków za energię, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób chcących zmniejszyć zużycie energii i wprowadzić ekologiczne rozwiązania do swojego mieszkania.„Ulepsz mieszkanie z WDS Lite — łatwym w instalacji systemem solarnym. Obniż rachunki o 25% z naszym fotowoltaicznym zestawem balkonowym i zarządzaj energią przez aplikację.”

od 5 733,00 zł


Podsumowanie

Balkonowa fotowoltaika to świetny sposób na oszczędności i dbałość o środowisko. W Niemczech cieszy się ogromnym powodzeniem, a Polska powoli dołącza do tego trendu. Systemy takie jak WDS Lite sprawiają, że instalacja jest prosta, a korzyści z energii słonecznej mogą być odczuwalne już od pierwszego dnia. Warto rozważyć montaż balkonowej fotowoltaiki, aby obniżyć rachunki za energię i przyczynić się do transformacji energetycznej.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page