top of page
  • Zdjęcie autoraJedrzej Żmudziński

Dofinansowanie na wiatrak przydomowy: Zmiana przepisów dot. turbiny przydomowej oraz możliwość dofinansowania

Zaktualizowano: 5 mar

Zdjęcie przedstawia nowoczesny, jednopiętrowy dom z białymi ścianami i szarym dachem pokrytym panelami fotowoltaicznymi. Przed domem znajduje się niewielka, estetycznie urządzona przestrzeń ogrodowa z dwoma leżakami, bujną roślinnością i podwyższonymi grządkami z ozdobnymi trawami i krzewami. Centralnym punktem ogrodu jest elegancka, wolnostojąca turbina wiatrowa o nowoczesnym designie, umieszczona na płycie fundamentowej. Turbina posiada trzy łopaty i jest skonstruowana w kolorze ciemnoszarym, harmonijnie komponującym się z otoczeniem. Na tle zachodzącego słońca i jasnego nieba, scena ta tworzy obraz harmonii nowoczesnej technologii z zielonym, zrównoważonym stylem życia.

W obliczu dynamicznych zmian na rynku energetycznym oraz nieustannie rosnących cen prądu coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii. Wiatrak przydomowy, dotychczas uważany za ciekawostkę technologiczną, teraz coraz częściej staje się kluczem do niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności. w poniższym blogu przejrzymy się bliżej zmieniającym się przepisom dotyczących montażu wiatraków przydomowych, także możliwych dotacji na turbiny.Ceny za prąd w 2024 roku


W obliczu znaczących podwyżek cen energii elektrycznej na drugą połowę 2024 roku, zgodnie z danymi przedstawionymi przez Business Insider, polscy konsumenci stają przed koniecznością znalezienia efektywnych alternatyw energetycznych. Planowane wzrosty cen, będące wynikiem decyzji Urzędu Regulacji Energetyki, mogą skutkować wzrostem rachunków o niemal 80% w stosunku do obecnych stawek. W takiej sytuacji turbiny wiatrowe wyłaniają się jako atrakcyjna opcja, oferując ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Ich potencjał jako uzupełnienia instalacji fotowoltaicznych albo pełne ich zastąpienie, zwłaszcza w produkcji energii zimą i w nocy, czyni je ważnym elementem w strategii zmniejszania zależności od tradycyjnych źródeł energii. W kontekście rosnących rachunków za prąd turbiny wiatrowe stają się synonimem stabilności i niezależności energetycznej, umożliwiając konsumentom zredukowanie kosztów oraz zwiększenie własnej samowystarczalności energetycznej.Więcej dodatkowej informacji o cenach prądu 2024 rok można znaleźć na stronie Business Insider.


Zmiany przepisów dot. montażu turbin wiatrowych


W kontekście rynkowym, znacząca dysproporcja między popularnością fotowoltaiki (PV) a turbinami wiatrowymi (WT) w Polsce wynika głównie z braku regulacji prawnych ułatwiających montaż WT oraz ograniczonego wsparcia finansowego. W przeciwieństwie do sektora PV, który rozwinął się dzięki prostszym procedurom instalacji i dostępności dofinansowań, turbiny wiatrowe napotkały na większe bariery. Jednakże najnowsze zmiany legislacyjne i perspektywa wsparcia finansowego mogą odmienić ten stan rzeczy, otwierając nowe możliwości dla rynku turbin wiatrowych.

O wielkości dysproporcji świadczy fakt, że do lutego 2023 roku w Polsce przyłączono do sieci ponad 1,2 miliona mikroinstalacji, z czego 99% stanowią instalacje fotowoltaiczne (PV). Tymczasem łączna moc mikroinstalacji turbin wiatrowych (WT) wynosi zaledwie około 0,3 MW. Te dane pokazują ogromną dysproporcję między rozwiniętym rynkiem PV a znacznie mniejszym udziałem WT w krajowym miksie energetycznym. 

W związku z tym MRiT przygotowało ustawę, za pomocą której będą wprowadzone zmiany w przepisach dotyczących mikroinstalacji wiatrowych, obejmują one kilka kluczowych aspektów, które mają na celu ułatwienie inwestycji w te technologie. Zmiany te są odpowiedzią na dotychczasowe wyzwania stojące przed branżą mikroinstalacji wiatrowych. Do tej pory, w porównaniu do fotowoltaiki, turbiny wiatrowe napotykały na istotne przeszkody natury regulacyjnej i biurokratycznej. Przepisy wymagały od inwestorów uzyskania pozwolenia na budowę, co było czasochłonne i zniechęcające. Ta sytuacja znacząco ograniczała rozwój tej odnawialnej technologii energetycznej.

Nowa ustawa proponowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) może zrewolucjonizować rynek. Przede wszystkim, wprowadza ona uproszczenia w procedurach administracyjnych. Turbiny wiatrowe o wysokości do 12 metrów i mocy nieprzekraczającej 50 kW będą mogły być instalowane bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Tym samym, rząd otwiera drogę do większej liczby instalacji wiatrowych w kraju, co może przyczynić się do zwiększenia ich udziału w krajowym miksie energetycznym.

Ponadto ustawa wprowadza wytyczne dotyczące lokalizacji turbin. Odległość elektrowni wiatrowej od granicy działki nie może być mniejsza niż jej całkowita wysokość, co ma na celu zminimalizowanie potencjalnego wpływu na sąsiednie nieruchomości. To krok w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz większej akceptacji społecznej dla tej formy pozyskiwania energii.

Wszystkie te zmiany wskazują na to, że rząd rozumie potrzebę dywersyfikacji źródeł energii i aktywnie dąży do wsparcia rozwoju technologii wiatrowej. W perspektywie kolejnych lat możemy więc spodziewać się znacznego wzrostu liczby mikroinstalacji wiatrowych w Polsce, co będzie ważnym krokiem w kierunku zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym kraju. Ta zmiana paradygmatyczna może również przyczynić się do rozwoju lokalnych społeczności, stwarzając nowe możliwości gospodarcze oraz promując zrównoważony rozwój.

Aby dowiedzieć się więcej o tych zmianach, zapoznaj się z pełnym artykułem na Gramwzielone.pl.

Dotacje na wiatrak przydomowy

Zdjęcie ilustruje kontrast między ekologiczną energią a tradycyjnymi źródłami, podzielone na dwie zrównoważone połowy. Po lewej stronie widzimy scenę za dnia z jasnym, błękitnym niebem i słońcem świecącym nad rozległym polem paneli fotowoltaicznych oraz rządami turbin wiatrowych na horyzoncie. Na pierwszym planie znajduje się zielona przestrzeń z drzewami i kolorowymi domami, które harmonijnie wpisują się w krajobraz. Po prawej stronie obrazu widnieje nocna scena z gwiaździstym niebem, przelatującymi ptakami i chmurami zwiastującymi burzę, co może symbolizować tradycyjne, zanieczyszczające środowisko źródła energii. Centralny punkt obu scen stanowi ogromna turbina wiatrowa, dominująca nad krajobrazem i dzieląca obraz na dwie symetryczne części, co podkreśla dążenie do równowagi między technologiami odnawialnymi a konwencjonalnymi metodami produkcji energii.

Dofinansowania do oszczędnych źródeł energii są dostępne od dłuższego czasu, przy czym z każdym razem rząd rozszerza zakres wsparcia na różne rodzaje technologii, takie jak fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii oraz systemy zarządzania energią (EMS/HEMS). Obecnie przyszła kolej na turbiny wiatrowe. Ministra Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, podkreśliła w rozmowie z RMF FM konieczność przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce, w obliczu rosnących kosztów energii węglowej. Zaznaczyła również, że rząd planuje wspierać gospodarstwa domowe w zakresie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła, z priorytetem na projekty związane z energią odnawialną. W kontekście rozwijania wsparcia, minister wspomniała o najbliższych planach uruchomienia programu 'Mój Prąd 6.0' oraz o przygotowywaniu środków na program 'Czyste Powietrze'.

Co najważniejsze, Hennig-Kloska wspomniała o programie dotacji na przydomowe turbiny wiatrowe, które mają funkcjonować na zasadach podobnych do instalacji fotowoltaicznych, z finansowaniem z Funduszu Modernizacyjnego. Ten krok był długo wyczekiwany przez potencjalnych beneficjentów, którzy widzą ogromny potencjał w technologii WT i oczekiwali na wsparcie, które pozwoli na pełniejsze wykorzystanie możliwości tej formy generowania energii odnawialnej. Jak poinformowała Pani Minister Polska już wystąpiła o środki na dofinansowanie turbin do funduszy europejskich, więc zostaje się tylko czekać szczegółów.

Więcej o wywiadzie Pani minister można znaleźć w artykule na RMF FM.


Korzyści z Przydomowych Turbin Wiatrowych


Inwestycja w przydomową turbinę wiatrową to nie tylko krok ku zrównoważonej przyszłości, ale również znaczący sposób na obniżenie kosztów życia oraz zwiększenie niezależności energetycznej. Turbiny te, wykorzystując siłę wiatru, pozwalają na generowanie energii elektrycznej bezpośrednio na miejscu, zmniejszając tym samym zależność od tradycyjnych źródeł prądu. Efektem tego jest znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną, co stanowi konkretną korzyść finansową dla właścicieli domów.

Co więcej, turbiny wiatrowe idealnie komponują się z innymi rozwiązaniami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, na przykład z panelami fotowoltaicznymi. Połączenie tych technologii może prowadzić do stworzenia hybrydowego systemu energetycznego, który jest w stanie zapewnić jeszcze większą efektywność i niezawodność w dostawie energii, szczególnie w miejscach, gdzie warunki meteorologiczne są zmienne.

Dodatkowo, korzystanie z przydomowych turbin wiatrowych ma istotny wpływ na środowisko naturalne. Poprzez zmniejszenie konsumpcji energii pochodzącej z paliw kopalnych, przyczyniają się one do redukcji emisji gazów cieplarnianych, co jest kluczowe w walce ze zmianami klimatycznymi. Jest to szczególnie ważne w obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i konieczności przejścia na zieloną energię.

Warto również zauważyć, że rozwój technologii turbin wiatrowych sprawia, że stają się one coraz bardziej dostępne cenowo i efektywne. Nowoczesne modele są cichsze, mniej inwazyjne wizualnie, a także bardziej wydajne, co sprawia, że idealnie nadają się do użytku domowego.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o praktycznych aspektach instalacji i eksploatacji przydomowych turbin wiatrowych, serdecznie zapraszam na blog SunValley. Tam znajdą Państwo szereg przydatnych informacji, porad i analiz, które pomogą podjąć świadomą decyzję o inwestycji w zieloną energię. Odwiedź nas na SunValley i odkryj, jak turbiny wiatrowe mogą wnieść wartość do Twojego życia i środowiska.Nie przegap szansy na wykorzystanie nadchodzących dotacji! Odwiedź naszą stronę, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz zainwestować w zieloną energię i przyczynić się do budowania przyszłości energetycznej Polski. Z naszymi turbinami wiatrowymi, kierunek w stronę odnawialnych źródeł energii staje się prostszy i bardziej dostępny. Przyłącz się do ruchu na rzecz zrównoważonej przyszłości i zacznij korzystać z korzyści płynących z własnej elektrowni wiatrowej już dziś!


1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Feb 06
Rated 5 out of 5 stars.

Dobry artykuł, aby był skuteczny.

Like
bottom of page