top of page
  • Zdjęcie autoraJędrzej Żmudziński

Montaż turbin wiatrowych: kompleksowy poradnik dla prywatnych inwestorów

Zaktualizowano: 5 lut


mała turbina wiatrowa na tle błękitnego nieba

Wstęp


W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne źródła energii. Turbiny wiatrowe stają się popularnym wyborem dla tych, którzy chcą zredukować swój ślad węglowy i jednocześnie obniżyć rachunki za energię. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż turbiny wiatrowej, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. W tym wpisie przyjrzymy się różnym metodom montażu i ich zaletom oraz wadom.


Montaż Turbiny Wiatrowej na ścianie

Kawałek dachu z boku i zboku  zamocowana mała turbina wiatrowa
Przykłady montażu turbin wiatrowych do ściany budynku (fot. turbinawiatrowa.com).

Choć może się wydawać atrakcyjnym rozwiązaniem z powodu oszczędności miejsca, montaż masztu na ścianie jest odpowiedni tylko dla małych turbin o mocy kilkuset W. Silne wiatry mogą generować duże obciążenia, które mogą stanowić zagrożenie dla struktury budynku. Dlatego też zaleca się mocowanie na ścianach pełnych, bez izolacji, o nośności minimum 250 kg/m².

Dla montażu takiej turbiny nie potrze-bujesz decyzji o pozwoleniu na bu-dowę bo to jest zgodnie z przepisami jeżeli taka turbina nie wystaje poza obręb więcej niż o 3 metry. Co się tyczy minimalnej odległości od siłowni wiatro-wych, dla mikro instalacji o mocy do 50kW nie ma ustawowych wymogów odległościowych. Istnieje jednak wymóg dotyczący odległości masztu od granicy działki - musi być ona większa niż wysokość masztu, mierzona od ziemi do szczytu łopaty wirnika. Jeśli ściana nie spełnia tych wymogów, można rozważyć użycie śrub przelotowych z podkładkami.
Montaż Turbiny Wiatrowej na dachu

Na płaskim dachu zamontowana mała przydomowa pionowa turbina wiatrowa
Przykłady montażu turbin wiatrowych na dachu płaskim, na konstrukcji kratownicowej (fot. ecorote.com.pl).

Idealnym miejscem na instalację turbin wiatrowych są dachy płaskie z betonowym stropem, zapewniające stabilność i ochronę przed wibracjami. Beton nie tylko zapewnia wytrzymałość, ale także chroni przed drganiami generowanymi przez turbiny. Ważne jest, aby turbiny były montowane po stronie nawietrznej, blisko krawędzi dachu, aby zapewnić maksymalną wydajność. Jednakże montaż na dachu może wprowadzać dodatkowe obcią-żenia dla struktury budynku, dlatego ważne jest, aby dokładnie ocenić zdolność nośną dachu przed instalacją.
Montaż Turbiny Wiatrowej na gruncie


Turbiny montowane na gruncie oferują największą elastyczność w zakresie lokalizacji i orientacji. Wymagają jednak zazwyczaj pozwolenia na budowę. Pozwalają oni na wyrobienie większej ilości energii elektrycznej, co jest korzystne szczególnie w przypadku większych nieruchomości lub tych o wyższym zapotrzebowaniu na energię. Istnieje kilka opcji montażu, w tym maszty z odciągami linowymi, rurowe, stalowe, kratownicowe i betonowe. Każda z powyższych opcji została szerzej opisana we wpisie montaż małych turbin wiatrowych na gruncie.

Każda z nich ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.


Szkic pokazujący różne przeszkody na terenie w postaci linij

Szkic powyżej pokazuje, jak różne przeszkody na terenie, takie jak zabudowania czy drzewa, wpływają na przepływ wiatru. Można zauważyć, że aby skorzystać z pełnej mocy wiatru, najlepsze miejsce do postawienia turbiny to obszar przed przeszkodą, ale tylko po stronie, z której wieje najkorzystniejszy wiatr.


Ale tu pojawia się haczyk. Jeśli wasz dom jest po stronie zawietrznej, to idealne miejsce do montażu turbiny oddala. I to może być problem, zwłaszcza jeśli mamy do czynie+nia z typowymi, działkami budowlanymi.


Jeśli weźmie się pod uwagę, że standardowa wysokość domów jednorodzinnych i drzew to mniej więcej 7-10 metrów. To oznacza, że chcąc uniknąć turbulencji i korzystać z laminarnego przepływu wiatru, musimy myśleć o montażu turbiny na wysokości około 20 metrów. To sporo, prawda szczególnie w świetle przepisów prawa budowlanego


Zawsze, gdy planujemy budowę na swojej działce, istotne jest, aby sprawdzić, czy obowiązuje tam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Budowa, która jest niezgodna z tym planem, nie będzie mogła uzyskać pozwolenia na budowę. W przypadkach, gdy taki plan nie istnieje, konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, zgodnie z artykułem 59 ustawy o planowaniu przestrzennym.


Co się tyczy minimalnej odległości od siłowni wiatrowych, dla mikro instalacji o mocy do 50kW nie ma ustawowych wymogów odległościowych. Istnieje jednak wymóg dotyczący odległości masztu od granicy działki - musi być ona większa niż wysokość masztu, mierzona od ziemi do szczytu łopaty wirnika. W praktyce oznacza to, że długość działki powinna wynosić przynajmniej 40 metrów.


Mocowanie Masztu dla Turbiny WiatrowejMocowanie dla masztu turbiny wiatrowej na ścianie
Mocowanie dla masztu turbiny wiatrowej na ścianie(zdjęcie turbinawiatrowa.com)

Mocowanie masztu dla turbiny wiatrowej jest kluczowym elementem całego systemu. Od

jego prawidłowego wykonania zależy bezpieczeństwo i efektywność pracy turbiny. Istnieją różne metody mocowania budowy masztu, w zależności od typu turbiny i miejsca instalacji. W przypadku turbin na gruncie, maszt zazwyczaj mocuje się na solidnym betonowym fundamencie, który jest w stanie utrzymać ciężar konstrukcji i wytrzymać siły wiatru.

Mocowanie masztu na budynku (na ścianie lub dachu) wymaga z kolei umocowania go bezpośrednio do elementów nośnych konstrukcji budynku, co często wymaga konsultacji z ekspertami i wzmocnienia tych elementów(ściany na budynku, dachu).Różnice w Masztach dla Turbin Wiatrowych 


Maszty dla turbin wiatrowych różnią się w zależności od typu turbiny, miejsca instalacji oraz wymagań specyficznych dla danego projektu. Najważniejsze różnice dotyczą wysokości, konstrukcji, sposobu mocowania oraz mocy wiatru w danej miejscowości.


Montaż mocowania dla masztu Turbiny Wiatrowej
Montaż mocowania dla masztu Turbiny Wiatrowej(zdjęcie turbinawiatrowa.com)

Maszty dla turbin gruntowych są często wyższe, aby umożliwić dostęp do bardziej stabilnych warunków wiatrowych na większej wysokości. Jednak takie maszty w zależności od  ich budowy maszty  wymagają dużo miejsca na ziemi.  Maszty dla turbin na budynkach są zazwyczaj krótsze, aby zmniejszyć obciążenie konstrukcji i ułatwić instalację. W przypadku nie wzięcia tych punktów pod uwagę, istnieje możliwość wyrywania całej konstrukcji przez naszego przyjaciela wiatru, energię elektryczną  którego tak chcemy opanować.

Maszt z użyciem lin wspierających
Maszt z użyciem lin wspierających

Budowa masztu może być stała lub składana, co ułatwia transport i instalację, szczególnie w trudno dostępnych lokalizacjach. Warto pamię-tać że stałe maszty są bardzo długie i potrzebują odpowiedniego transportu. Dlatego w przypadkach domów jednorodzinnych najlepiej wybrać maszt do 12 metrów, instalacja takiej maszty już potrzebuje dźwigu oraz decyzje o pozwoleniu na budowę.
Maszt Turbiny Wiatrowej na ścianie
Maszt Turbiny Wiatrowej na ścianie(zdjęcie turbinawiatrowa.com)

Sytuacja z budową masztu  składanego jest lepsza z strony logistyki, ale nadał potrzebuje wsparcia ekspertowego przy takiej instalacji. Układ takiej maszty jest bardziej skomplikowany, nie da się go złożyć według instrukcji w zestawie samodzielnie. Materiał, z którego wykonany jest maszt, również może się różnić – najczęściej stosuje się stal lub aluminium ze względu na ich wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Także waga masztu odgrywa kluczową rolę przy instalacji. Maszt ze stali jest o wiele bardziej cięższy niż aluminiowy. 


Dobór odpowiedniego masztu do konkretnej turbiny wiatrowej jest kluczowy dla bezpieczeństwa i efektywności całego systemu, dobór masztu powinien być dokonany przez specjalistów, biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki.

Turbina Wiatrowa 1 kw Falkon


Cicha turbina z trójfazowym generatorem i skrzydłami z włókna szklanego. Efektywna w polskim klimacie, działa do 40 m/s, wydajność przez 20 lat, 1750 kWh rocznie.


29 499,00 zł


  • Cena zawiera wszystko: urządzenia i instalację.

  • Gotowe rozwiązanie "pod klucz".
Kluczowe zalecenia:

  • Średnica wirnika małej turbiny wiatrowej montowanej na budynkach mieszkalnych nie powinna przekraczać 2,5 m.

  • Turbinę i maszt należy tak zlokalizować, aby w razie awarii nie stanowiły zagrożenia dla otoczenia.

  • Montaż na dachach turbin z poziomą osią obrotu jest niewskazany.Dodatkowe uwagi:


Montaż turbin wiatrowych nie jest zadaniem prostym i wymaga dokładnej analizy oraz konsultacji z ekspertami. Warto również zwrócić uwagę na lokalne przepisy i wymagania dotyczące montażu turbin wiatrowych. W niektórych rejonach mogą obowiązywać ograniczenia dotyczące wysokości masztów lub odległości od innych budynków.


Podsumowanie


Wybór odpowiedniej metody montażu turbin wiatrowych zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj budynku, lokalizacja i wielkość turbiny. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie opcje i skonsultować się z ekspertem przed podjęciem decyzji. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo i efektywność są kluczem do sukcesu w tej inwestycji. Właściwie zamontowana turbina wiatrowa może dostarczać czystej energii przez wiele lat, przynosząc korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla portfela właściciela.


تعليقات

تم التقييم بـ ٠ من أصل 5 نجوم.
لا توجد تقييمات حتى الآن

إضافة تقييم
bottom of page