top of page
 • Zdjęcie autoraJędrzej Żmudziński

Montaż turbin wiatrowych na gruncie: kompletny przewodnik

Zaktualizowano: 20 lut


na tle błękitnego nieba widnieje się turbina wiatrowa pozioma na maszcie, który jest zamocowany na konstrukcji fotowoltaicznej

Wstęp


Zastanawiasz się, czy możesz zainstalować turbinę wiatrową na swojej działce? Jeżeli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zanim jednak zaczniemy, warto zaznaczyć, że montaż elektroni wiatrowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto lokalizacja musi być dobrze dobrana, aby zapewnić niezakłócony przepływ odpowiedniej prędkości wiatru. Dlatego też maszty, na których są montowane elektrownię wiatrowę, muszą być odpowiedniej wysokości.

Rodzaje masztów turbin wiatrowych

Maszty do montażu wiatraków przydomowych można podzielić na kilka kategorii:

 • Maszty z odciągami linowymi: stosowane głównie dla turbin o mocy do 2kW

 • Maszty rurowe, stalowe: dla elektrowni wiatrowych o większej mocy

 • Maszty kratownicowe: lekkie i modułowe

 • Maszty betonowe: najbardziej trwałe, ale również najcięższe


Maszty z odciągami linowymi: konstrukcja i montaż


Maszty z odciągami linowymi są elastyczną i często stosowaną opcją, zwłaszcza dla wiatraków przydomowych o mniejszej mocy. Co ciekawe, maszt w tej technologii może być wykonany z kratownicy lub rury. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady, ale oba również oferują pewną modularność.


Kratownica vs rura:

Kratownica: Kratownicowe maszty są zazwyczaj lżejsze i bardziej elastyczne, co może być korzystne w miejscach o odpowiedniej prędkości wiatru. Dzięki swojej konstrukcji są one również bardziej przewiewne, co może minimalizować opory aerodynamiczne.

Rura: Maszty rurowe są zazwyczaj bardziej sztywne i trwałe. Ich gładka powierzchnia może być mniej podatna na korozję, a jednolita konstrukcja może zapewniać lepszą estetykę. Są one często wybierane tam, gdzie estetyka odgrywa ważną rolę lub tam, gdzie wymagana jest większa trwałość.


W tle jest las, na pierwszym planie widoczny kawałek tylna część jakiejś działki prywatnej na której rozmieszczono turbinę wiatrową na maszcie, od którego rozchodzą się liny które mocują się dodatkowo do ziemi


Modularność i montaż masztów z odciągami linowymi


Maszty te zwykle składają się z osobnych modułów, które są skręcane bezpośrednio na placu budowy. Znacząco ułatwia to transport i instalację. Ze względu na dużą wysokość masztu, wszystkie operacje związane z montażem turbiny i lin odciągowych odbywają się na poziomie gruntu. Po zakończeniu tych prac cała konstrukcja jest podnoszona do pionu. To nie tylko ułatwia montaż, ale również zwiększa bezpieczeństwo pracowników.


Zalety i wady

 • Zalety: lekkość konstrukcji, niska cena, brak konieczności wykonywania zbrojonego fundamentu, łatwość montażu dzięki modularności.

 • Wady: niska wytrzymałość mechaniczna, „śpiew” lin przy silnych prędkościach wiatru, konieczność okresowej regulacji, potrzeba dużego obszaru dla kotw linowych.Maszty słupowe: pozwolenia i aspekty prawne


Maszty słupowe są często wykorzystywane w przypadku elektrowni wiatrowych o większej mocy, którze przy mocnych wiatrach mogą zgenerować nawet do 12 kWh energii elektrycznej. Wymagają wykonania solidnego fundamentu, co wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Instalacja tych urządzeń wymaga spełnienia pewnych formalności prawnych. W skrócie przedstawiają się one następująco:

 1. Sprawdzenie, czy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Pozwolenie zostanie wydane tylko wtedy, gdy planowany montaż domowej turbiny wiatrowej nie będzie w sprzeczności z tym planem.

 2. Jeśli na wybranym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, musisz podjąć dodatkowe kroki. Konieczne jest uzyskanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. Jest to zgodne z art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

 3. Uzyskanie pozwolenia na budowę. Po ukończeniu inwestycji kolejnym krokiem jest zdobycie pozwolenia na użytkowanie. Oba te dokumenty są kluczowe i nie można ich pominąć w procesie instalacji.

Zalety i wady

 • Zalety: wysoka trwałość, możliwość prowadzenia instalacji elektrycznej wewnątrz masztu, większa stabilność.

 • Wady: wysoka cena, wysoka produkcja energii, konieczność uzyskania pozwoleń, czasochłonność procesu legalizacji.


6 małych turbin wiatrowych zainstalowanych na masztach słupowych rozmieszczone w rząd przed jakąś budową
Podsumowanie


Montaż domowej turbiny wiatrowej na gruncie to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego masztu, ale również zrozumienie wszystkich aspektów związanych z bezpieczeństwem i konserwacją.

Maszty z odciągami linowymi są doskonałym wyborem dla mniejszych projektów i oferują wiele zalet, takich jak modularność i łatwość montażu. Niemniej jednak, jak każda technologia, mają swoje ograniczenia. Z kolei maszty słupowe, idealne dla większych przedsięwzięć, wymagają spełnienia szeregu formalności prawnych. Przed ich wyborem warto zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na przejście przez cały proces związany z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. W zamian oferują one trwałość i stabilność, które są trudne do osiągnięcia w innych rozwiązaniach.

Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji. W razie wątpliwości Sun Valley Energy chętnie pomoże Ci w dokonaniu wyboru oraz realizacji montażu dowolnego rodzaju domowych turbin wiatrowych.
Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page