top of page
  • Zdjęcie autoraRoman Hrytsiuk

Pergola fotowoltaiczna: miejsce relaksu doładowane słońcem

Zaktualizowano: 11 paź 2023


mały taras przy domu na którym jest rozmieszczony wielki stół dach jest zrobiony  z pergoli  fotowoltaicznej, czyli dach jest pokryty panelami solarnymi, obok są trawnik i rzewa

Kiedy myślimy o pergolach, często wyobrażamy sobie romantyczne struktury ogrodowe, zapewniające cień i komfort podczas letnich dni. Jednak we współczesnym świecie, gdzie technologia i ekologia łączą się ze sobą, pergole stały się czymś więcej niż tylko estetycznym dodatkiem. Poznajcie pergole fotowoltaiczne — połączenie tradycji z innowacyjnością i funkcjonalnością.

Pergola fotowoltaiczna — czym jest i jak działa


Pergola, znana od wieków jako struktura ogrodowa, pełniła dotychczas głównie funkcję estetyczną oraz praktyczną, chroniąc przed promieniami słonecznymi w gorące dni. Jednak za sprawą nowoczesnych technologii do tradycyjnej koncepcji pergoli została dodana możliwość generowania energii. Dzięki integracji z technologią fotowoltaiczną współczesna pergola nie tylko zapewnia cień, ale także staje się innowacyjnym narzędziem do wytwarzania zielonej energii. Gdy promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne zintegrowane z pergolą, są przekształcane w energię elektryczną, co przyczynia się do bardziej zrównoważonego i ekologicznego stylu życia. Niektóre z nowoczesnych pergoli fotowoltaicznych są wyposażone w zintegrowane oświetlenie LED typu smart light, które może się automatycznie dostosowywać do warunków zewnętrznych, na przykład zmieniając jasność w zależności od pory dnia.


Projekt i budowa pergoli solarnej


Przy projektowaniu i budowie pergoli fotowoltaicznej do rozważenia jest wiele czynników wpływających na jej funkcjonalność i estetykę. Ważnym punktem jest wybór materiałów konstrukcji, które zapewnią trwałość oraz harmonię z otoczeniem. Musimy jednak pamiętać, że nie każda struktura sprawdzająca się przy tradycyjnej pergoli wytrzyma ciężar paneli solarnych. Jeżeli chcesz zainstalować pergolę z fotowoltaiką, warto rozważyć dwa poniższe materiały konstrukcyjne:


  • Metal (często stal lub aluminium)

Zalety: Metalowe konstrukcje są niezwykle trwałe i bez problemu wytrzymują ciężar paneli solarnych. Są także odporne na warunki pogodowe i nie ulegają gniciu czy korozji, co może być kluczowe przy montażu elektrycznych komponentów. Aluminium jest lekkie i nie koroduje.


Wady: Koszt materiału i montażu może być wyższy.


  • Drewno

Zalety: Estetyczny wygląd, który wpisuje się w naturalne otoczenie. Odpowiednio wzmocniona i dobrze skonstruowana pergola uniesie panele solarne.


Wady: Drewno wymaga regularnej konserwacji, zwłaszcza w miejscach z dużą wilgotnością. Może być mniej trwałe niż metalowe konstrukcje, a jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone, może ulegać gniciu.Lekceważyć nie można również znaczenia wyboru odpowiednich paneli słonecznych. Ich typ i specyfikacja mają bezpośredni wpływ na wydajność i efektywność energetyczną całej struktury.


Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest właściwa orientacja pergoli. Skierowanie jej w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępne nasłonecznienie, jest kluczem do optymalizacji produkcji zielonej energii. Współczesne pergole fotowoltaiczne oferują również opcje personalizacji kolorystycznej z palety RAL, co pozwala na idealne dopasowanie do otoczenia. Dodatkowo, dla tych, którzy chcą cieszyć się komfortem nawet w chłodniejsze dni, dostępne są opcje ogrzewania promiennikowego.
Korzyści z pergoli fotowoltaicznej


Dwufunkcyjność: Pergola z panelami solarnymi jest symbolem połączenia funkcji praktycznych z estetycznymi. Nie tylko stanowi atrakcyjne i stylowe rozwiązanie do ogrodu lub na taras, ale także skutecznie zapewnia cień w upalne dni.


Produkcja energii: Integracja technologii solarnych w pergoli pozwala na generowanie własnej zielonej energii. Dzięki temu można zmniejszyć swoją zależność od dostawców energii, co może przynieść znaczące oszczędności w rachunkach za prąd. Dodatkowo, produkując własną energię, przyczyniamy się do redukcji emisji CO2.


Wykorzystanie przestrzeni: Pergola z panelami solarnymi to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń na świeżym powietrzu. Poza wytwarzaniem energii takie rozwiązanie pozwala na stworzenie przytulnego zakątka, w którym można odpocząć, zorganizować rodzinne spotkanie czy przyjęcie na świeżym powietrzu, jednocześnie korzystając z energii słońca.


Zwiększenie wartości nieruchomości: Inwestycje w technologie zrównoważone, takie jak panele solarne, mogą podnieść wartość nieruchomości i uczynić ją bardziej atrakcyjną dla potencjalnych nabywców.


Redukcja śladu węglowego: Produkcja energii słonecznej nie powoduje emisji gazów cieplarnianych, co przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego.


Długoterminowa oszczędność: Chociaż początkowy koszt instalacji paneli solarnych może być wysoki, w dłuższej perspektywie przynosi znaczne oszczędności dzięki obniżeniu rachunków za energię.


Innowacyjne rozwiązania: Niektóre modele pergoli fotowoltaicznych są wyposażone w podwójne gniazdo USB do ładowania urządzeń mobilnych, co jest niezwykle praktyczne podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.


Wpływ środowiskowy i zrównoważony rozwój


W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne montowane na pergolach, staje się kluczowym elementem w walce z emisją gazów cieplarnianych. Decydując się na takie rozwiązania, nie tylko obniżamy swoje miesięczne rachunki za energię, ale przede wszystkim przyczyniamy się do zmniejszenia śladu węglowego. Wykorzystanie energii słonecznej jest alternatywą dla tradycyjnych, opartych na węglu źródeł energii, co bezpośrednio przekłada się na redukcję emisji CO2.


Wyzwania


Decydując się na instalację pergoli fotowoltaicznej, musimy być świadomi pewnych wyzwań:


Warunki pogodowe: Budując pergolę z panelami solarnymi, musimy uwzględnić różnorodność warunków pogodowych. Konstrukcja musi być odporna nie tylko na intensywne promieniowanie słoneczne, ale także na deszcz, śnieg czy silne wiatry. W zależności od lokalizacji pergola może być narażona na ekstremalne temperatury, zarówno upały, jak i mrozy. Te czynniki mogą wpływać na efektywność paneli solarnych oraz trwałość konstrukcji. Dlatego kluczowe jest zastosowanie odpowiednich materiałów i technologii, które zapewnią jej długowieczność i wydajność przez lata.


Integracja z infrastrukturą: Planując połączenie pergoli z istniejącym budynkiem lub inną infrastrukturą, musimy uwzględnić potencjalny wpływ na obie konstrukcje, zwłaszcza pod względem obciążeń i połączeń elektrycznych.


Estetyka i krajobraz: Projektowanie pergoli fotowoltaicznej wymaga uwzględnienia nie tylko aspektów technicznych, ale także estetycznych. Należy zastanowić się, jak konstrukcja wpasuje się w otoczenie i czy będzie harmonizować z krajobrazem.


Bezpieczeństwo i dostęp: W trakcie montażu oraz eksploatacji pergoli ważne jest zapewnienie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Jeśli pergola będzie wysoka lub zlokalizowana w trudno dostępnym miejscu, konieczne może być uwzględnienie dróg ewakuacji oraz dostępu do konstrukcji dla celów konserwacji.


Koszty i budżet: Budowa pergoli fotowoltaicznej może być kosztowna, zwłaszcza przy wyborze nowoczesnych technologii i materiałów. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć budżet, uwzględnić potencjalne niespodziewane koszty oraz rozważyć możliwości uzyskania dofinansowania, np. z programu Mój Prąd 5.


Zasilanie i funkcjonalność: Wbudowanie w konstrukcję pergoli fotowoltaicznej szczelnego gniazda sieciowego 230VAC może znacząco podnieść jej funkcjonalność, umożliwiając podłączenie dodatkowych urządzeń czy ładowanie sprzętów mobilnych. Jednakże, aby zapewnić stabilność i efektywność takiego rozwiązania, kluczowe jest uwzględnienie dostępności zasilania fazowego. Warto zastanowić się nad tym aspektem już na etapie projektowania, by uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.


na pierwszym planie widać pergole z zadaszeniem fotowoltaicznym, w środku pergoli znajduje się stół z kresła,i, ora mała kuchnia otoczona doniczkami z roślinami

Podsumowanie


Pergola fotowoltaiczna to innowacyjne połączenie tradycyjnej estetyki ogrodowej z nowoczesnymi technologiami pozyskiwania energii. Współczesne pergole nie tylko zapewniają cień i komfort, ale także umożliwiają wytwarzanie zielonej energii dzięki zintegrowanym panelom solarnym. Wybór odpowiednich materiałów i technologii jest kluczowy dla zapewnienia trwałości i efektywności takiej konstrukcji. Pergole fotowoltaiczne oferują wiele korzyści, takich jak produkcja własnej energii, zwiększenie wartości nieruchomości czy zmniejszenie śladu węglowego. Jednak decydując się na ich instalację, warto uwzględnić pewne wyzwania, takie jak warunki pogodowe, kompatybilność z gruntem czy estetyka krajobrazu. Właściwe planowanie i uwzględnienie wszystkich aspektów projektu pozwoli cieszyć się pergolą fotowoltaiczną przez wiele lat, przyczyniając się jednocześnie do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page