top of page
  • Zdjęcie autoraAnita Żmudzińska

Program „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” - nowe dofinansowanie na projekty integrujące produkcję ciepła z magazynowaniem energii

Realistyczne i optymistyczne przedstawienie programu 'OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa'. Scena ukazuje tętniące życiem środowisko miejskie i wiejskie, zintegrowane z technologiami odnawialnej energii, takimi jak zaawansowane pompy ciepła, wysokowydajne panele słoneczne oraz elektrownie geotermalne. Technologie te są przedstawione jako harmonijnie wkomponowane w codzienne życie, poprawiające styl życia lokalnych społeczności. Otoczenie jest jasne i słoneczne, z ludźmi w różnym wieku cieszącymi się czasem na zewnątrz, interakcją i szczęśliwym współistnieniem, co symbolizuje nadzieję i pozytywny wpływ zrównoważonych rozwiązań energetycznych na społeczeństwo.


Polska staje przed historyczną szansą przyspieszenia zielonej transformacji, a kluczowym elementem tej zmiany jest program „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”. Jego celem jest wsparcie inwestycji, które przyczynią się do znaczącego zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji ciepła. Wprowadzając nowoczesne technologie i ekologiczne rozwiązania, program ma ambicję nie tylko zmniejszyć emisję szkodliwych gazów, ale również zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.


Ogólny zarys programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”

Program zaprojektowano tak, aby odpowiedzieć na największe wyzwania ekologiczne naszych czasów. Wspierając projekty o mocy zainstalowanej co najmniej 2 MWt, NFOŚiGW stawia na skuteczną zmianę w krajowym ciepłownictwie. Obejmując szeroki zakres technologii – od pomp ciepła, poprzez kolektory słoneczne, aż po geotermię – program ma za zadanie zainicjować prawdziwą rewolucję w sposobie myślenia o energii w Polsce.


Kwalifikujące się inwestycje i beneficjenci

To, co wyróżnia program, to jego otwartość na różnorodne inicjatywy. Od małych przedsiębiorstw po duże korporacje – każdy, kto chce przyczynić się do zielonej transformacji, może liczyć na wsparcie. Szczególnie cenne są projekty, które integrują produkcję ciepła z magazynowaniem energii, co nie tylko zwiększa efektywność energetyczną, ale także wpływa na stabilność lokalnych sieci ciepłowniczych.


Proces aplikacyjny i terminy

Składanie wniosków zostało maksymalnie uproszczone dzięki platformie Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), co umożliwia efektywną i szybką aplikację. Jednakże, by zwiększyć szanse na sukces, zalecane jest dokładne zapoznanie się z regulaminem oraz terminami – od 11.03.2024 r. do 17.12.2024 r. – aby nie przegapić okazji na uzyskanie dofinansowania.


Alokacja środków i formy dofinansowania „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”

Z puli prawie 2-óch miliardów złotych, każdy projekt ma szansę uzyskać finansowanie dostosowane do swoich potrzeb - dla bezzwrotnych form dofinansowania są do 1 430 000 tys. zł, natomiast dla pożyczek — do 570 000 tys. zł.

Wybór między dotacją a pożyczką zależy od specyfiki inwestycji, jednak obie formy wsparcia mają jeden wspólny cel: maksymalizację efektu ekologicznego przy jednoczesnej optymalizacji kosztów realizacji projektu.


Proces oceny wniosków

Każdy wniosek poddawany jest rygorystycznej ocenie pod kątem kryteriów dostępu, jakościowych oraz horyzontalnych. Oceniając projekty, NFOŚiGW kieruje się nie tylko ich efektywnością kosztową, ale również potencjałem ekologicznym i innowacyjnością. To kompleksowe podejście gwarantuje, że wsparcie otrzymają inicjatywy o największym znaczeniu dla zielonej transformacji.


Negocjacje i warunki dofinansowania „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”

Etap negocjacji to kluczowy moment dla każdego wnioskodawcy, który przeszedł pozytywną ocenę. To właśnie wtedy ustalane są ostateczne warunki dofinansowania, które najlepiej odpowiadają na potrzeby projektu oraz kierunki polityki ekologicznej kraju.


Jak skutecznie złożyć wniosek  w programie „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”?

Przygotowanie wniosku wymaga nie tylko gruntownej analizy regulaminu programu, ale również kreatywnego myślenia o możliwościach, jakie oferuje współczesna technologia OZE. Stąd warto korzystać z doświadczeń firm, które już przeszły przez proces aplikacyjny i realizację projektów w ramach programu.

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo myśli o inwestycji w OZE, teraz jest najlepszy moment, aby przełożyć te plany w czyn. Nie przegap szansy na uczestnictwo w programie, który może zmienić nie tylko Twoją firmę, ale i przyszłość energetyczną kraju. Aplikuj z nami już dziś i stań się częścią zielonej rewolucji!


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page