top of page
 • Zdjęcie autoraAlina Matsyura

Przydomowa turbina wiatrowa: pozioma czy pionowa?

Zaktualizowano: 20 lut


Dwa dachy na jednym jest zamontowana przydomowa turbina wiatrowa
Przydomowa turbina wiatrowa


Wstęp


Kiedy mówimy o czystą energie odnawialną, na myśl przychodzi nam głównie energia słoneczna i wielkie turbiny wiatrowe. Jednak na horyzoncie pojawiają się nowe, bardziej dostępne technologie, które możemy wykorzystać w naszym otoczeniu. Małe turbiny wiatrowe, zarówno poziome, jak i pionowe elektrownie wiatrowe, stają się coraz bardziej popularne. W niniejszym artykule przyjrzymy się tym dwóm technologiom.


Turbina wiatrowa pozioma

Mała turbina pozioma w tle jest błękitne niebo
Mała turbina pozioma

Mała turbina pozioma jest jednym z najczęściej spotykanych modeli w dziedzinie wiatrowych źródeł energii elektrycznej. Charakteryzuje się tym, że jej główna oś obrotu jest ustawiona poziomo w stosunku do ziemi. To właśnie ten typ turbiny dominuje w krajobrazach na większości farmach wiatrowych, zarówno na lądzie, jak i na morzu.


Konstrukcja turbiny poziomej jest zaprojektowana tak, aby łopatki były napędzane przez boczny wiatr, co maksymalizuje ich zdolność do przechwytywania czystej energii elektrycznej. Dzięki temu turbiny te są bardziej efektywne na otwartych przestrzeniach, gdzie wiatr jest stały i niezakłócony przez budynki czy drzewa. Właśnie dlatego często umieszczane są na wzgórzach, równinach czy przybrzeżnych obszarach, gdzie mogą wykorzystać pełen potencjał prędkości wiatru.


Zaletą małej turbiny poziomej jest jej zdolność do automatycznego dostosowywania się do kierunku wiatru, co oznacza, że wieża, na której jest zamocowana, może obracać się w taki sposób, by łopatki zawsze były skierowane w stronę nadciągającego wiatru. To zwiększa efektywność turbiny, umożliwiając lepsze wykorzystanie dostępnej prędkości wiatru.


Turbina wiatrowa pionowa

Mała turbina wiatrowa, czyli mały wiatrak elektryczny poziomy( czyli jego łopaty stoją pionowo trochę uchylone w bok) na tle błękitnego nieba
Mała turbina pionowa

Mała pionowa elektrownia wiatrowa prezentuje się inaczej niż jej poziomy odpowiednik. Jej główną charakterystyką jest pionowa oś obrotu, dzięki czemu łopatki obracają się wokół pionowej osi obrotu, niezależnie od kierunku wiatru.


To unikalne rozwiązanie pozwala turbinie pionowej na efektywne działanie w warunkach, gdzie kierunek wiatru często się zmienia. Nie wymagają one również mechanizmu śledzenia kierunku wiatru, co może obniżać koszty konserwacji i napraw.Na zdjęciu widoczna jest mała pionowa turbina wiatrowa. Składa się ona z kilku białych, pionowo ustawionych łopat, które spiralnie otaczają jej centralną oś. Łopaty mają kształt zaokrąglonych płatów, które są szeroko rozstawione względem siebie, umożliwiając przepływ powietrza. U dołu turbiny znajduje się czarna podstawa, która prawdopodobnie służy do mocowania urządzenia. W tle widać niebo pokryte chmurami. Cała konstrukcja turbiny wydaje się być nowoczesna i elegancko zaprojektowana.
Mała turbina wiatrowa pionowa

Turbin pionowych używa się często w miejskich aglomeracjach lub na obszarach, gdzie tradycyjne turbiny wiatrowe poziome byłyby mniej skuteczne z powodu zakłóceń w przepływie powietrza spowodowanych przez budynki. Dodatkowo, ze względu na ich budowę, często są one postrzegane jako mniej inwazyjne wizualnie, co może być atutem w niektórych kontekstach krajobrazowych.


Warto również zauważyć, że turbiny pionowe osi obrotu mogą być instalowane bliżej ziemi niż ich poziome odpowiedniki, co sprawia, że dostęp do nich w celu konserwacji czy napraw jest łatwiejszy.

Różnicy między poziomą a pionową turbiną:


 • Głośność: pionowe elektrownie wiatrowe są zazwyczaj cichsze od poziomych.

 • Miejsce instalacji: Turbiny poziome wymagają więcej miejsca i są najlepsze na otwartych przestrzeniach. Turbiny pionowe są bardziej kompaktowe.

 • Koszt kapitałowy: Turbiny poziome są zazwyczaj droższe w zakupie i instalacji niż turbiny pionowe.

 • Żywotność: Obie turbiny mają podobną żywotność, która wynosi średnio 20-25 lat.

 • Efektywność: Turbiny poziome są zazwyczaj bardziej efektywne w porównaniu z pionowymi, co jest spowodowane ich zdolnością do śledzenia kierunku wiatru. Jednak w miejscach o zmiennych kierunkach wiatru turbiny pionowe mogą okazać się bardziej praktyczne.

 • Konserwacja: Turbiny pionowe mają mniej ruchomych części w porównaniu z poziomymi, co może skutkować mniejszymi wymaganiami konserwacyjnymi i niższymi kosztami utrzymania w dłuższej perspektywie.

 • Zakłócenia wiatru: Turbiny poziome są bardziej wrażliwe na turbulencje wiatru, co może wpływać na ich wydajność, zwłaszcza jeśli są umieszczone blisko innych struktur lub przeszkód. Z kolei turbiny pionowe są mniej wrażliwe na zakłócenia wiatrowe.

 • Wpływ na ptactwo: Istnieją pewne dowody na to, że turbiny pionowe mogą być mniej szkodliwe dla ptaków niż turbiny poziome. Jednak badania w tej dziedzinie wciąż trwają.

 • Zastosowania: Ze względu na kompaktową konstrukcję turbiny wiatrowe pionowe są bardziej odpowiednie dla obszarów miejskich lub dla zastosowań na małą skalę, podczas gdy turbiny poziome są bardziej typowe dla dużych farm wiatrowych.


Kiedy wybrać małą turbinę pionową, a kiedy poziomą? Porównanie zastosowań.


Firma: Małe turbiny poziome są zazwyczaj lepsze dla firm, które mają ograniczoną przestrzeń, ale chcą wykorzystać dostępny wiatr do wytwarzania czystej energii wiatru. Mogą być one stosowane na terenach przemysłowych lub na dachach budynków.


Rolnictwo: Dla rolnictwa, zwłaszcza w przypadku mniejszych gospodarstw, małe turbiny poziome mogą być idealne ze względu na łatwość instalacji i zdolność do dostosowywania się do lokalnych warunków wiatrowych. Małe turbiny wiatrowe pionowej osi obrotu mogą być także dobrym wyborem na terenach, gdzie kierunek i prędkość wiatru jest nieregularny.


Wspólnota mieszkaniowa: Małe turbiny pionowe, dzięki kompaktowemu rozmiarowi i zdolności do pracy w różnorodnych warunkach wiatrowych, są idealnym rozwiązaniem dla wspólnot mieszkaniowych. Mogą być one instalowane na dachach budynków lub w przyziemnych przestrzeniach, gdzie kierunek wiatru jest zmienny.


Dom: Dla indywidualnych domów wybór turbiny zależy od dostępnej przestrzeni i lokalnych warunków wiatrowych. Małe turbiny poziome mogą być odpowiednie dla domów z większymi podwórkami, podczas gdy turbiny pionowe są często preferowane w środowisku miejskim z powodu ich mniejszego rozmiaru, kompaktowości i cichszej pracy.


Turbina Wiatrowa 1 kW Falcon

Turbina Wiatrowa 1 kw Falkon


Cicha turbina z trójfazowym generatorem i skrzydłami z włókna szklanego. Efektywna w polskim klimacie, działa do 40 m/s, wydajność przez 20 lat, 1750 kWh rocznie.


29 499,00 zł


 • Cena zawiera wszystko: urządzenia i instalację.

 • Gotowe rozwiązanie "pod klucz".


Podsumowanie


Zarówno małe turbiny wiatrowe poziome, jak i pionowe, oferują znakomite możliwości dla tych, którzy chcą inwestować w odnawialne źródła energii wiatru. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb, dostępnego miejsca i budżetu. Jedno jest pewne: obie technologie przyczyniają się do zielonej przyszłości naszej planety. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu nadal nie jesteś pewny, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, zachęcamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb i okoliczności.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page