top of page
  • Zdjęcie autoraIllia Kniaziev

Ulga termomodernizacyjna w Polsce 2024: Jak skorzystać z programu


ulga termomodernizacyjna w polsce 2024, jak skorzystać z programu

Ulga termomodernizacyjna: Szansa na ekologiczną transformację domów


Ulga termomodernizacyjna jest instrumentem podatkowym skierowanym do szerokiej grupy beneficjentów, w tym osób fizycznych rozliczających się według ogólnej skali podatkowej, przedsiębiorców oraz podatników ryczałtowych, posiadających lub współposiadających jednorodzinne nieruchomości mieszkalne.


Program ten umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z realizacją działań termomodernizacyjnych. Objęte wsparciem są między innymi: docieplanie budynków, modernizacja systemów grzewczych na bardziej ekologiczne, a także przejście na odnawialne źródła energii lub wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji. Ulga ta stanowi zachętę do przeprowadzenia niezbędnych prac, mających na celu zmniejszenie zużycia energii grzewczej oraz kosztów związanych z ogrzewaniem i podgrzewaniem wody użytkowej.


Zgodnie z przepisami, prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej obejmuje wydatki poniesione w ciągu trzech kolejnych lat od końca roku podatkowego, w którym dokonano pierwszej inwestycji. W przypadku nieukończenia inwestycji w wyznaczonym terminie, podatnik zobowiązany jest do zwrotu korzyści podatkowych.


Maksymalna kwota odliczenia w roku 2024 wynosi 53 000 zł, co stanowi znaczące wsparcie dla realizacji szeroko zakrojonych projektów termomodernizacyjnych.


Aby skorzystać z ulgi, niezbędne jest przedstawienie właściwych dokumentów, takich jak faktury i rachunki za prace termomodernizacyjne, w zeznaniu podatkowym za rok, w którym wykonano prace. Dodatkowo, przed przystąpieniem do inwestycji, wymagane jest przeprowadzenie audytu energetycznego, co ma na celu zapewnienie, że planowane działania będą efektywne i celowe.


Czy można łączyć program "Czyste Powietrze" z Ulgą Termoizolacyjną ?

Jakie dotacje na fotowoltaike

Możliwe jest łączenie ulgi z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze” !


Połączenie dotacji z ulgą podatkową na termomodernizację Jest możliwe łączenie dotacji z programu „Czyste Powietrze” z ulgą podatkową na termomodernizację wprowadzoną od 1 stycznia 2019 roku.


Czyste Powietrze a Ulga Termomodernizacyjna


Program "Czyste Powietrze" i ulga termomodernizacyjna to dwa kluczowe instrumenty wprowadzone przez polski rząd, mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Choć obie inicjatywy mają podobne cele, różnią się zakresem wsparcia i sposobem realizacji, oferując komplementarne możliwości finansowania projektów związanych z termomodernizacją.


Program "Czyste Powietrze" jest skierowany przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych i wspólnot mieszkaniowych, którzy planują przeprowadzenie kompleksowych prac modernizacyjnych. Obejmuje on szeroki zakres działań, takich jak wymiana starych kotłów grzewczych, ocieplanie budynków, wymiana okien i drzwi na bardziej energooszczędne modele, a także instalacja systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii, np. paneli fotowoltaicznych. Program oferuje dotacje oraz pożyczki na realizację tych przedsięwzięć, mając na celu nie tylko poprawę komfortu termicznego budynków, ale również znaczące zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko.


W ramach ulgi termomodernizacyjnej, beneficjenci mogą odliczyć wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, takie jak docieplenie domu, modernizacja systemu ogrzewania czy instalacja odnawialnych źródeł energii.Mamy dla ciebie prezent ! Spawdz swoją oferte.

ps. to jest zdrapkaFAQ: Najczęściej zadawane pytania


A: Jakie są największe korzyści z instalacji paneli słonecznych?


A: Oszczędności na rachunkach za energię, niezależność energetyczna, możliwość magazynowania energii, stać off-grid, przyczynianie się do ochrony środowiska.


B: Czy do każdego domu można dobrać pompę ciepła?


B: Tak, ale kluczowy jest prawidłowy dobór mocy i typu pompy do potrzeb oraz charakterystyki budynku. Przykładowo na dom 100m2 jest zapotrzebowanie na ogrzewanie pompą 3000-7000 kW rocznie w załeżności od użytkowanie.


C: Jak długo trwa zwrot z inwestycji w fotowoltaikę?


C: Średnio 6-10 lat, w zależności od kosztu, wielkości instalacji, lokalizacji i zużycia energii.

Ten czas można skrócić przez uzyskanie dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznej.


Zapraszamy do dyskusji i zadawania pytań w komentarzach poniżej. Jeśli myślisz o inwestycji w odnawialne źródła energii, nasz blog jest miejscem, gdzie znajdziesz rzetelne informacje i wsparcie.

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Feb 22
Rated 5 out of 5 stars.

Świetnie napisane

Like
bottom of page