top of page
  • Zdjęcie autoraYurii Leventsev

Umowa PPA na dostawę energii słonecznej dla firm. O co chodzi?

Zaktualizowano: 22 sty

Zdjęcie przedstawia rozległą farmę fotowoltaiczną umieszczoną na otwartym terenie. Instalacja składa się z wielu rzędów niebieskich paneli słonecznych ułożonych w regularnych odstępach, które błyszczą w promieniach zachodzącego słońca. W tle widać malowniczy krajobraz z rzeką meandrującą między niskimi wzgórzami i równinami. Niebo jest częściowo zachmurzone, a słońce odbija się na powierzchni paneli, podkreślając ich znaczenie dla zrównoważonej energetyki. Obok instalacji znajdują się budynki techniczne i drogi dojazdowe, co świadczy o infrastrukturalnym aspekcie farmy solarnej.


Wstęp


Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie dla firm pragnących obniżyć rachunki za prąd i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Poprzez zastosowanie fotowoltaiki, firma może wytwarzać swoją niezależną energię elektryczną z energii słonecznej, niezależnie od sieci energetycznej. Choć inwestycja w taką instalację jest kosztowna, nie każda firma może sobie pozwolić na taki wydatek.

Dlatego Sun Valley Energy proponuje rozwiązania fotowoltaiczne dla firm w ramach prywatno-publicznego partnerstwa. Umowa PPA (Power Purchase Agreement) pozwala firmie sfinansować projekt, a nasze przedsiębiorstwo będzie zarządzać systemem i udostępniać firmie wyprodukowaną energię elektryczną w zamian za opłatę za jej zużycie.Co to jest umowa PPA?


Umowa PPA (Power Purchase Agreement - Umowa zakupu energii) to proste rozwiązanie, które pozwala na zakup energii z odnawialnych źródeł energii bez potrzeby posiadania własnych paneli. W praktyce wygląda to tak: firma, która jest producentem energii elektrycznej, instaluje panele słoneczne, zajmuje się nimi i sprzedaje wyprodukowaną energię, a ty używasz prądu i płacisz za niego w stałych cenach. Nie musisz się martwić o żadne naprawy ani o to, jak panele działają - to wszystko jest po stronie wytwórcy energii, który sprzedaje energię. Dzięki umoom PPA, prąd, który dostajesz, pochodzi wprost od producenta energii, co oznacza, że jesteś bliżej źródła i wiesz, że na 100 % korzystasz z energii odnawialnej. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą być bardziej „zieloni” i dbać o środowisko, korzystając z odnawialnych źródeł energii bezpośrednio. Co więcej, dzięki stałej cenie energii elektrycznej, nie ma ryzyka, że rachunki nagle wzrosną przez zmiany cen na rynku energii. Umowa PPA to prosty krok do bycia eko bez komplikacji oraz nowe możliwości na ryb.Jakie istnieją rodzaje umów PPA?

od lokalizacji odbiorcy jest podłączona niedaleko farma PV od farmy energia idzie do dystrybutora od dystrybutora idzie do odbiorcy

1. SPPA typu off-site

Umowa SPPA (SolarPower Purchase Agreement) typu Off-Site to rodzaj umowy na energię słoneczną, gdzie panele fotowoltaiczne nie są montowane bezpośrednio na twojej posesji, ale w jakimś innym miejscu, które jest do tego bardziej odpowiednie. Może to być na przykład duże pole czy dach innego budynku, gdzie jest więcej miejsca albo więcej słońca. Ty jako klient wciąż kupujesz i korzystasz z tej energii, ale cała instalacja znajduje się gdzieś indziej. Firma, która instaluje i zarządza tymi panelami, dba o ich działanie i przesyła wyprodukowaną energię do sieci energetycznej. Jako klient, płacisz stałą cenę za energię właścicielowi farmy fotowoltaicznej oraz dodatkowo ponosisz opłatę za dostawę tej energii przez dystrybutora. W przypadku instalacji zlokalizowanej z dala od twojego domu lub firmy, konieczne jest posiadanie możliwości przekazywania energii do twojego obiektu, co odbywa się za pośrednictwem dystrybutora energii. Dlatego oprócz płatności za energię odnawialną pochodzącą z paneli, musisz również uiścić opłatę za transport tej energii bezpośrednio z farmy do ciebie.


To trochę jakbyś miał własny mały sklepik w centrum miasta, ale magazyn i szklarnie znajdują się poza miastem. Aby przywozić nowe produkty do sklepu, potrzebujesz transportu. W tym przypadku wynajmujesz samochód, którym przewozisz produkty i płacisz za korzystanie z tego pojazdu. Analogicznie, w przypadku umowy PPA off-site, dystrybutor energii pełni rolę 'transportu', dostarczając ci energię z odległej lokalizacji. Jako klient umowy PPA, opłacasz zarówno koszt energii wygenerowanej przez farmę słoneczną, jak i usługę transportu tej energii przez dystrybutora do twojego obiektu.


2. SPPA typu on-site

przykład : Farma PV w lokalizacji poza siedzibą łączy się z lokalizacją odbiorcy i tak dostarcza energię

W przypadku umowy SPPA typu on-site, instalacja fotowoltaiczna umieszczona jest bezpośrednio na miejscu, czyli na terenie należącym do klienta — na przykład na dachu budynku czy w jego bezpośrednim otoczeniu.

Kluczowym elementem umowy SPPA jest to, że klient nie kupuje i nie instaluje paneli słonecznych. Zamiast tego, klient kupuje energię elektryczną wygenerowaną przez instalację fotowoltaiczną, która jest własnością dostawcy. Cena za energię zazwyczaj jest niższa niż tradycyjna cena rynkowa, co sprawia, że jest to atrakcyjne dla klientów, którzy chcą obniżyć koszty energii bez konieczności inwestowania własnych środków w instalację.

Umowa SPPA typu on-site przynosi korzyści obu stronom. Klient korzysta z odnawialnej, często tańszej energii elektrycznej, jednocześnie nie martwiąc się o koszty instalacji, utrzymania ani napraw. Z drugiej strony, dostawca, będąc właścicielem instalacji, może korzystać z różnych korzyści podatkowych, dotacji lub ulg związanych z produkcją energii odnawialnej.


Podsumowując, umowa SPPA typu on-site to rozwiązanie, które umożliwia klientom korzystanie z energii słonecznej bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z zakupem i instalacją paneli, przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za energię.


Zalety umowy PPA dla firm


  1. Oszczędność kosztów: Umowa PPA pozwala firmom na korzystanie z energii elektrycznej generowanej przez system fotowoltaiczny bez ponoszenia kosztów inwestycyjnych upfront. Zamiast tego, firma płaci tylko za zużytą energię elektryczną w ramach umowy PPA.

  2. Stałe koszty: Umowa PPA umożliwia firmie płacenie za energię elektryczną w stałych kosztach, co oznacza, że ​​nie musi martwić się o nagłe skoki cen energii.

  3. Bezpieczeństwo finansowe: Umowa PPA zapewnia firmie stabilny i przewidywalny strumień przychodów z produkcji energii elektrycznej z systemu fotowoltaicznego, co może wpłynąć na jej stabilność finansową.

  4. Pozytywny wpływ na środowisko: Inwestowanie w system fotowoltaiczny w ramach umowy PPA pozwala firmie na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne i może poprawić wizerunek firmy w oczach klientów.

  5. Długoterminowe korzyści: System fotowoltaiczny ma długą żywotność, co oznacza, że ​​firmy korzystające z umowy PPA mogą cieszyć się korzyściami finansowymi przez wiele lat.


Podsumowanie


Podsumowując, umowa PPA dla firm inwestujących w system fotowoltaiczny to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na oszczędność kosztów, zapewnia stałe koszty, poprawia stabilność finansową, wpływa pozytywnie na środowisko i daje długoterminowe korzyści. Jeśli Twoja firma szuka sposobu na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej i jednocześnie chce działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, umowa PPA jest idealnym rozwiązaniem.

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w przygotowaniu i realizacji projektu PPA w Twojej firmie. Oferujemy kompleksowe usługi od projektowania po montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci szczegółowe informacje dotyczące możliwości współpracy w ramach PPA.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page