top of page
 • Zdjęcie autoraAlina Matsyura

Ile kosztuje 1 kWh energii?

Zaktualizowano: 21 godzin temu

Na obrazie widzimy stylizowany pokój dzienny o ciepłej, przytulnej atmosferze. Centralnym punktem jest olbrzymie, świecące gniazdko elektryczne umieszczone na ścianie, z którego wychodzi jasna żarówka, symbolizująca energię. Wokół rozlokowane są różne urządzenia domowe: telewizor, lodówka, lampy stojące i wiszące, które są podłączone do źródła energii. Całość ukazuje znaczenie elektryczności w codziennym życiu, jednocześnie subtelnie odnosząc się do kwestii kosztów energii.

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile tak naprawdę kosztuje ta energia, która pozwala nam na codzienne korzystanie z wygód cywilizacji? To nie tylko ciekawostka, ale i ważny element naszego domowego budżetu. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej jednostkom, w jakich mierzymy energię - co to jest kW, kWh czy MWh i czym one się od siebie różnią. Sprawdzimy też, jakie cenniki za 1 kWh proponują największe operatory sieci w Polsce. Zerkniemy również na alternatywne źródła, takie jak fotowoltaika i turbiny wiatrowe. Levelized Cost of Energy (LCOE), czyli zrównoważony koszt energii, to sposób na zrozumienie, ile faktycznie kosztuje nas 1 kWh z tych ekologicznych źródeł.Ile kosztuje 1kwh kalkulator


Ceny energii elektrycznej zawsze są trudnym tematem, a odnalezienie cen pod konkretną taryfe zawsze sprawia ból głowy. Poszukiwanie tej informacji u różnych sprzedawców prądu nie jest łatwe. Akurat my zebraliśmy wszystkie informacje od wszystkich operatorów na obszarze całego kraju i mamy bardzo łatwy sposób na sprawdzenie ceny energii elektrycznej w Polsce.


Informacja o cenie energii elektrycznej została przez nas zebrana od grudnia 2023 i do dzisiaj staramy się aktualizować to narzędzie, aby w łatwy sposób można było sprawdzić cenę.


Ile kosztuje 1 kwh Tauron. Kalkulator zużycia energii elektrycznej.


Ten kalkulator jest w stanie powiedzić urządzenie o wybranej mocy i jaki rachunki ono produkuje.


Zaraz cena prądu od Taurona zaraz jest okolo 0.8 zł za 1kWh, do tej kwoty trzeba też doliczyć 23% VAT przy nie przekroczeniu limitu rocznego. Po przekroczeniu limitu rocznego cena energii elektrycznej bez VAT to 1.39zł za 1kWh.
Ile kosztuje 1 kwh PGE. Kalkulator zużycia energii elektrycznej.


PGE Obrót to przedsiębiorstwo, które posiada swoje filie w takich miastach jak Białystok, Lublin, Warszawa, Zamość, Skarżysko-Kamienna oraz Łódź. Firma ta świadczy usługi dla ponad pięciu milionów klientów, w tym przedsiębiorstw, instytucji publicznych, organów administracji lokalnej oraz domostw, dostarczając im energię elektryczną. Obecnie cena energii elektrycznej od PGE zaraz wynosi 0.85zł za 1kwh.Po przekroczeniu limitu rocznego cena energii elektrycznej bez VAT to 1.33zł za 1kWh.Co to jest kW, kWh, MWh? Jaka jest różnica między kW i kWh?


Żeby zrozumieć ile kosztuje 1 kW energii najpierw musi rozumieć co to jest kW, kWh i MWh. Rozumienie tych jednostek energetycznych jest kluczowe dla każdego, kto chce zrozumieć, jak działa świat energii. Oto proste wyjaśnienia tych jednostek:

kW (Kilowat) Moc dostarczana przez dystrybutorów:

jednostka mocy, która odnosi się do szybkości, z jaką energia jest dostarczana lub zużywana. Na przykład, jeśli urządzenie elektryczne ma moc 2 kW, oznacza to, że w każdej sekundzie zużywa energię równą 2 kilowatom. W kontekście dostarczanej energii przez dystrybutora kW pokazuje, jak szybko energia płynie do Twojego domu.

kWh (Kilowatogodzina) Mierzenie zużycia energii:

jednostka, która mierzy, ile energii zużywasz. Jeśli Twoje urządzenie o mocy 1 kW działa przez godzinę, zużywa 1 kWh energii elektrycznej . Na przykład, jeśli masz lampę o mocy 100 W (0,1 kW), i świeci przez 10 godzin, to zużyła 1 kWh energii.

kWp (Kilowat Peak):

W przypadku systemów fotowoltaicznych, kWp odnosi się do maksymalnej mocy, jaką instalacja może wygenerować w idealnych warunkach – czyli przy pełnym nasłonecznieniu, bez chmur. To jak teoretyczna maksymalna prędkość samochodu, którą można osiągnąć tylko w idealnych warunkach.

MWh (Megawatogodzina):

To jednostka używana do opisywania bardzo dużych ilości energii, równa 1000 kWh. Gdy mówimy o MWh, często odnosimy się do produkcji energii w dużych elektrowniach lub do dużych systemów zużycia energii.


Każda z tych jednostek ma swoje zastosowanie i pomaga nam zrozumieć różne aspekty produkcji, zużycia i cen energii. W praktyce, gdy rozważamy energię dostarczaną przez dystrybutora, używamy kW i kWh, aby zrozumieć, ile mocy jest dostarczane do naszego domu w danym momencie (kW) i ile energii zużywamy przez określony czas (kWh). Twój rachunek za prąd często jest obliczany na podstawie zużytych kWh, co odzwierciedla całkowite zużycie energii w danym okresie rozliczeniowym.


Jak kształtuje się cena za prąd i z czego się składa?


Szczegółowe rozłożenie kosztów energii elektrycznej

Zastanawiasz się, skąd biorą się ceny, które płacisz za energię elektryczną? Rachunek za prąd składa się z kilku kluczowych elementów, których zrozumienie może pomóc w lepszym zarządzaniu kosztami. Oto one:

 • Energia czynna: To podstawowa opłata za faktycznie zużyty prąd, obliczana zgodnie z taryfą dystrybutora i sprzedawcy prąd. Im więcej energii zużywasz, tym wyższy jest Twój rachunek. 

 • Opłata dystrybucyjna stała: Pokrywa koszty konserwacji i eksploatacji sieci, utrzymania załóg interwencyjnych i innych kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury. Zależy od rodzaju poboru energii. Prostym językiem - nawet gdy nie zużywasz energii, sieć musi być utrzymana, aby być gotową do dostarczenia energii w każdej chwili.

 • Opłata dystrybucyjna zmienna: Obejmuje koszty przesyłu energii od dystrybutora do odbiorcy, uwzględniając straty w sieci.

 • Opłata abonamentowa: Związana z obsługą klienta, taką jak sporządzanie rachunków czy odczyty liczników.

 • Opłata przejściowa: Naliczana w związku z kosztami wynikającymi z przedterminowego rozwiązania umowy sprzedaży mocy i energii. Jest to opłata stała.

 • Opłata jakościowa: Pokrywa koszty utrzymania równowagi systemu elektroenergetycznego. Co to dokładnie znaczy? Wyobraź sobie, że w godzinach szczytu, kiedy wiele gospodarstw domowych i firm jednocześnie korzysta z dużej ilości energii, system elektroenergetyczny musi szybko reagować na te zmiany w zapotrzebowaniu. Opłata jakościowa pomaga finansować systemy i technologie, które umożliwiają tę elastyczność i reakcję, takie jak rezerwowe źródła energii czy zaawansowane systemy zarządzania siecią.

 • Opłata OZE (Od Źródeł Odnawialnych): Wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak farmy wiatrowe i panele słoneczne, przyczyniając się do produkcji czystej energii i redukcji emisji CO2. Mimo że stanowi niewielką część rachunku za prąd, ma istotne znaczenie dla promowania zrównoważonej energetyki i ochrony środowiska (według informacji URE w 2023 i 2024 roku stawka opłaty będzie miała wartość 0 zł).

 • Opłata kogeneracyjna: Promuje bardziej ekologiczne metody wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Ale o co dokładnie chodzi? Spróbujemy wyjaśnić.Co to jest Kogeneracja? - Kogeneracja polega na wykorzystaniu energii, która w tradycyjnych elektrowniach jest tracona. W procesie tym jednocześnie wytwarzana jest energia elektryczna i ciepło, co sprawia, że jest to bardzo efektywny sposób produkcji energii. Na przykład wyobraź sobie małą elektrociepłownię w lokalnej społeczności, która wytwarza energię elektryczną. Zamiast marnować wytworzone ciepło, elektrociepłownia wykorzystuje je do ogrzewania wody, która następnie jest dostarczana do lokalnych domów i budynków. Dzięki temu energia jest wykorzystywana dwukrotnie, co sprawia, że proces jest bardziej efektywny i ekologiczny.Opłata kogeneracyjna pomaga finansować i rozwijać takie projekty kogeneracyjne. Wpływa to nie tylko na zwiększenie efektywności energetycznej, ale także na redukcję emisji gazów cieplarnianych.

 • Opłata mocowa: Nowa składowa ceny, wprowadzona w 2021 roku, mająca na celu pokrycie kosztów utrzymania w dyspozycji mocy wytwórczych. Na czym polega- głównym celem tej opłaty jest zapewnienie stabilności i niezawodności dostaw energii elektrycznej. Opłata ta finansuje utrzymanie odpowiedniej mocy wytwórczej w gotowości, nawet jeśli nie jest ona w danym momencie wykorzystywana. Dzięki temu system elektroenergetyczny może szybko reagować na niespodziewane wzrosty zapotrzebowania na energię lub awarie. Na przykład, wyobraź sobie sytuację, w której nagle wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną z powodu ekstremalnych warunków pogodowych lub awarii w innej części sieci. Elektrownie, które są częścią systemu rezerwowego, muszą być gotowe do natychmiastowego uruchomienia, aby zapewnić dodatkową energię i uniknąć przerw w dostawie. Opłata mocowa pokrywa koszty utrzymania tych elektrowni w stanie gotowości. Opłata mocowa jest naliczana wszystkim konsumentom energii elektrycznej. Dla gospodarstw domowych opłata ta jest zazwyczaj stała i zależy od ich rocznego zużycia prądu. W przypadku firm opłata mocowa może być wyższa i zależna od maksymalnego zapotrzebowania na moc. Stawka jednostkowa opłaty mocowej wzrasta wraz ze wzrostem poziomu zużycia energii. Wielkość opłaty mocowej może ulec zmniejszeniu do poziomu:  83% w przypadku, gdy zmienność obciążenia nie jest większa od 15%;   50% w przypadku, gdy zmienność obciążenia nie jest większa od 10%;  17% w przypadku, gdy zmienność obciążenia nie jest większa od 5%.

Mamy nadzieję, że udało się nam wyjaśnić i pomóc zrozumieć wszystkie aspekty twojej ceny za prąd, którą płacisz operatorom sieci. Rozumienie tych składowych jest kluczowe, gdyż pozwala lepiej zrozumieć strukturę kosztów energii elektrycznej i potencjalne obszary, w których można szukać oszczędności. Zwróć uwagę, że wysokość niektórych opłat, takich jak opłata mocowa czy kogeneracyjna, może zależeć od Twojego rocznego zużycia energii.


Jakie są ceny i taryfy u operatorów sieci w Polsce?


W Polsce działa kilku głównych dostawców sieci (operatorów sieci elektroenergetycznych), to jest Enea, PGE, Tauron, Energa. Każdy operator obsługuje określony region:

 • ENERGA Działa na terenach poniższych województw: - Warmińsko Mazurskie - Pomorskie - Zachodnio - Pomorskie - Kujawsko - Pomorskie - Wielkopolskie - Mazowieckie - Łódzkie

 • ENEA : - Lubuskie -  Zachodnio - Pomorskie - Wielkopolskie - Kujawsko - Pomorskie - Na niewielkiej części województwa dolnośląskiego oraz pomorskiego.

 • PGE: - Łódzkie - Mazowieckie - Podlaskie - Świętokrzyskie - Podkarpackie - Lubelskie

 • Tauron: - dolnośląskiego, - opolskiego, - śląskiego, -małopolskiego, - Częściowo: świętokrzyskie, podkarpackie i łódzkie, lubuskie i wielkopolskie.

 • Oraz istnieją inne prywatne dystrybutorzy sieci, które działają dla określonych odbiorców jak naprzykład E-on dziła tylko na terenach Warszawy i jej okolicach.

Ceny za kWh różnią się w zależności od operatora i oferowanych taryf, które mogą uwzględniać różne pory dnia i dni tygodnia. Poniżej przyjrzymy się bliżej taryfom i ceną za 1 kWh energii elektrycznej, które oferują powyższe wymienione operatorzy sieci.


Jak rozumieć skróty taryf energii?


Przed tym jak przejść do poszczególnych taryf, które oferują dostawcy prądu, trzeba wyjaśnić na początek jedną rzecz. Każdy kod taryfy energii elektrycznej ma swoje unikalne znaczenie, które szybko pomaga zidentyfikować, do kogo jest skierowana i jakie ma właściwości. Litera na początku kodu (G, C, B, A, R) wskazuje grupę odbiorców – „G” dotyczy gospodarstw domowych, „C”, „B” oraz „A” są odpowiednie dla przedsiębiorstw o różnym poziomie napięcia: niskim(C), średnim(B) oraz wysokim(A). Litera „R” jest zarezerwowana dla potrzeb specjalnych, takich jak eventy czy inne czasowe zdarzenia. Następująca cyfra (1 lub 2) informuje o zakresie mocy umownej, gdzie „1” to mniej niż 40 kW, a „2” to więcej niż 40 kW – co jest bezpośrednio związane z ilością energii potrzebnej w danej chwili, a co za tym idzie, z liczbą urządzeń, które są w użyciu. Kolejny numer (1, 2, 3, 4) wskazuje na liczbę stref czasowych – na przykład „2” sugeruje obecność dwóch stref tak jak na przykład w taryfie G12 z wydzielonymi okresami dziennymi i nocnymi. Jeśli kod taryfy zawiera dodatkową literę na końcu, mówi nam to o szczegółowym podziale dobowym –

 • Litera "a" oznacza taryfę dwustrefową, która rozróżnia okresy szczytowego i pozaszczytowego zużycia energii, pozwalając na planowanie zużycia w najbardziej optymalnych okresach cenowych.

 • "b" wskazuje na podział na strefę dzienną i nocną, umożliwiając korzystanie z różnych cen prądu w zależności od pory dnia.

 • Dodanie "w" do oznaczenia taryfy wskazuje na poszerzenie strefy nocnej, z niższymi cenami także w weekendy, co jest atrakcyjne dla tych, którzy mogą przesunąć intensywne zużycie energii na te dni.

 • "o" identyfikuje specjalne taryfy dla oświetlenia publicznego, gdzie odbiorniki energii są sterowane zegarem astronomicznym, co pozwala na dostosowanie zużycia energii do naturalnego cyklu światła.

 • "p" jest używane na końcu oznaczenia grupy taryfowej i odnosi się do klientów z licznikami przedpłatowymi, co umożliwia kontrolowanie wydatków na energię w sposób bardziej bezpośredni.

 • "n" opisuje taryfę dwustrefową z rozszerzoną strefą nocną o niedzielę, traktowaną jak okres nocny, co może oferować dodatkowe oszczędności dla tych, którzy zużywają energię głównie w nocy.

Warto również zaznaczyć, że niektóre taryfy różnią się godzinami strefowymi w rozliczeniu odbiorców w zależności od sezonów (letni( od 1 kwietnia do 30 września) i zimowy( od 1 października do 31 marca)), oraz miesięcy (tabelka czasów będzie poniżej).


Ile kosztuje kwh Energa?


Energa Cennik taryfa G

Grupa taryfowa

Strefa czasowa

Cena netto zł/kW

G11

całodobowa

0,3469


G12

dzienna ( 6ºº-13ºº; 15ºº-22ºº) nocna (13ºº-15ºº; 22ºº-6ºº)

Dzienna: 0,3827 nocna: 0,0827


G12w

dzienna ( 6ºº-13ºº; 15ºº-22ºº) nocna (13ºº-15ºº; 22ºº-6ºº)*

dzienna: 0,4011 nocna: 0,0845


G12r

szczytowa (7ºº-13ºº; 16ºº-22ºº) pozaszczytowa (13ºº-16ºº; 22ºº-7ºº)

szczytowa:0,3623 pozaszczytowa: 0,0878


G12as

dzienna (6ºº-22ºº) nocna (22ºº-6ºº)

dzienna: 0,3469 nocna: 0,3469¹ nocna: 0,0323²

*do strefy nocnej zalicza się także wszystkie godziny sobót, niedziel i dni ustawowo wolnych od pracy

¹Podstawowa stawka za energię elektryczną jest naliczana do wysokości zużycia energii, które nie przekracza ilości zużytej energii  w tym samym okresie w poprzednim roku. To oznacza, że jeśli w tym roku zużyjesz nie więcej prądu niż w zeszłym, zapłacisz według tej niższej stawki.

²Gdy zużycie prądu w tym roku przekroczy ilość zużytej energii z analogicznego okresu poprzedniego roku, wtedy za nadwyżkę prądu naliczana jest wyższa stawka. Innymi słowy, za każdą dodatkową zużytą kilowatogodzinę ponad to, co zużyłeś w zeszłym roku, zapłacisz więcej.


Energa Cennik taryfa C,B i A

Grupa taryfowa

Strefa czasowa

Cena netto zł/kW

C11

całodobowa

0,3815

C21

całodobowa

0,2727

C12a

szczytowa (lato: 8ºº-11ºº; 20ºº-21ºº; zima: 8ºº-11ºº; 17ºº-21ºº) pozaszczytowa (lato: 11ºº-20ºº; 21ºº-8ºº; zima: 11ºº-17ºº; 21ºº-8ºº)

szczytowa: 0,4770 pozaszczytowa: 0,1392

C12b

dzienna ( 6ºº-13ºº; 15ºº-22ºº) nocna (13ºº-15ºº; 22ºº-6ºº)

dzienna: 0,4129 nocna: 0,0916

C12w

dzienna ( 6ºº-13ºº; 15ºº-22ºº) nocna (13ºº-15ºº; 22ºº-6ºº)*

dzienna:0,5639 nocna: 0,0566

C22a

szczytowa** pozaszczytowa**

szczytowa: 0,3209 pozaszczytowa: 0,2188

C22b

dzienna ( 6ºº-21ºº) nocna (21ºº-6ºº)

dzienna:0,2743 nocna: 0,1232

C23

szczytowa przedpołudniowa

(latem i zimą: 7ºº-13ºº)*

szczytowa popołudniowa (latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº-21ºº)* pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)*

szczytowa przedpołudniowa: lato: 0,2804 zima: 0,2911 szczytowa popołudniowa : lato: 0,4044 zima: 0,4230 pozostałe godziny pracy: lato: 0,1005 zima: 0,1027

*do strefy nocnej zalicza się także wszystkie godziny sobót, niedziel i dni ustawowo wolnych od pracy


Energa Cennik taryfa B i A

Grupa taryfowa

Strefa czasowa

Cena netto zł/kW

B21

całodobowa

0,09702

B22

szczytowa** pozaszczytowa**

szczytowa:0,1394 pozaszczytowa: 0,07052

B23

szczytowa przedpołudniowa

(latem i zimą: 7ºº-13ºº)

szczytowa popołudniowa (latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº-21ºº)*pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)*

szczytowa przedpołudniowa: lato: 0,07855 zima: 0,07934 szczytowa popołudniowa: lato: 0,09761 zima:0,09770 pozostałe godziny pracy: lato: 0,02941 zima: 0,03511

A23

szczytowa przedpołudniowa

(latem i zimą: 7ºº-13ºº)

szczytowa popołudniowa (latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº-21ºº)*pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)*

szczytowa przedpołudniowa: lato: 0,02205 zima: 0,02315 szczytowa popołudniowa: lato: 0,03107 zima: 0,0314 pozostałe godziny pracy: lato: 0,01548 zima: 0,01718

Podziały godzin szczytowych i pozaszczytowych w dwustrefowych i trzystrefowych grupach mają identyczny podział jak w grupie C.


Strefy czasowe stosowane w rozliczeniach z taryf Energa: C22a i B22

Okres roku

Strefa szczytowa

Strefa pozaszczytowa

od listopada do lutego

8ºº - 11ºº; 16ºº - 21ºº;

11ºº - 16ºº; 21ºº - 8ºº;

od maja do sierpnia

8ºº - 11ºº; 20ºº 21ºº;

11ºº - 20ºº; 21ºº - 8ºº;

marzec; październik

8ºº - 11ºº; 18ºº - 21ºº;

11ºº - 18ºº; 21ºº - 8ºº;

kwiecień;  wrzesień

8ºº - 11ºº; 19ºº - 21ºº;

11ºº - 19ºº; 21ºº - 8ºº;


Ile kosztuje 1 kwh Enea?


Cennik Enea taryfa G

Grupa taryfowa

Strefa czasowa

Cena netto zł/kW

G11

całodobowa

0,7438

G12

dzienna (14 godzin w ciągu doby)* nocna ( 8 godz, w nocy w przedziale 22ºº-7ºº, oraz 2 godz pomiędzy 13ºº-17ºº)*

dzienna: 0,9090 nocna: 0,4571

G12w

szczytowa ( pn.-pt 6ºº-21ºº) pozaszczytowa (21ºº-6ºº + wszystkie godziny soboty i niedziele i dni ustawowo wolne od pracy)

szczytowa: 1,0256 pozaszczytowa: 0,4761

G11p

całodobowa

0,7438

G12p

dzienna (14 godzin w ciągu doby)* nocna ( 8 godz, w nocy w przedziale 22ºº-7ºº, oraz 2 godz pomiędzy 13ºº-17ºº)*

dzienna: 0,9090 nocna: 0,4571

*czas konkretny określa operator

Cennik Enea taryfa C, B, A

Grupa taryfowa

Strefa czasowa

Stawka sieciowa zmienna zł/kW

C11

całodobowa

0,2243

C12a

szczytowa (lato: 8ºº-11ºº; 20ºº-21ºº; zima: 8ºº-11ºº; 17ºº-21ºº) pozaszczytowa (lato: 11ºº-20ºº; 21ºº-8ºº; zima: 11ºº-17ºº; 21ºº-8ºº)

0,1915

C12b

dzienna (14 godzin w ciągu doby)** nocna ( 8 godz, w nocy w przedziale 22ºº-7ºº, oraz 2 godz pomiędzy 13ºº-17ºº)**

0,1915

C11o

całodobowa

0,1437

C21

całodobowa

0,1495

C22a

szczytowa* pozaszczytowa*

0,1495

C22b

dzienna ( 6ºº-21ºº) nocna (21ºº-6ºº)

0,1495

C22w

szczytowa ( pn.-pt 6ºº-21ºº) pozaszczytowa (21ºº-6ºº + wszystkie godziny soboty i niedziele i dni ustawowo wolne od pracy)

0,1400

B11

całodobowa

0,11408

B12

dzienna (7ºº-22ºº) nocna (22ºº-7ºº)

0,11408

B21

całodobowa

0,0675

B22

szczytowa* pozaszczytowa*

0,0675

B23

szczytowa przedpołudniowa

(latem i zimą: 7ºº-13ºº)

szczytowa popołudniowa 

(latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº-21ºº)

pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)

0,0675

A21

całodobowa

0,02585

A23

szczytowa przedpołudniowa

(latem i zimą: 7ºº-13ºº)

szczytowa popołudniowa 

(latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº-21ºº)

pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)

0,02585

*tabela poniżej

**czas konkretny określa operator

Strefy czasowe stosowane w rozliczeniach z taryf Enea: C22a i B22

Okres roku

Strefa szczytowa

Strefa pozaszczytowa

od listopada do lutego

8ºº - 11ºº; 16ºº - 21ºº;

11ºº - 16ºº; 21ºº - 8ºº;

od maja do sierpnia

8ºº - 11ºº; 20ºº 21ºº;

11ºº - 20ºº; 21ºº - 8ºº;

marzec; październik

8ºº - 11ºº; 18ºº - 21ºº;

11ºº - 18ºº; 21ºº - 8ºº;

kwiecień;  wrzesień

8ºº - 11ºº; 19ºº - 21ºº;

11ºº - 19ºº; 21ºº - 8ºº;


Ile kosztuje 1 kwh Tauron?


Tauron cennik taryfa G oraz taryfa O

Dla odbiorców domowych i małych firm z niskim napięciem i małym zużyciem.

 • O11: Jednostrefowa - jedna cena przez cały dzień.Przykład: Osoba pracująca z domu, która używa komputera i innych urządzeń w ciągu dnia, wybierze O11 dla stabilności kosztów.

 • O12: Dwustrefowa - różne ceny za energię w ciągu dnia i w nocy.Przykład: Firma informatyczna może przeprowadzać wymagające zasobów procesy, takie jak aktualizacje systemów czy kopie zapasowe danych, w nocy korzystając z niższej stawki.

Taryfa

Strefa czasowa

Cenna netto zł/kWh

G11

całodobowa

0,2573

G12

dzienna (14 godzin dziennie przez cały rok, z wyższymi cenami za energię).* nocna (10 godzin taniej energii w nocy, z czego 8 godzin pomiędzy 22ºº a 7ºº, plus dodatkowe 2 godziny popołudniowe pomiędzy 13ºº a 16ºº.)*

dzienna:0,2934 nocna: 0,0818

G12as

dzienna (6ºº - 22ºº) nocna (22ºº - 6ºº)

dzienna: 0,2573 nocna: 0,2573¹ nocna: 0,0257²

G12w

Szczytowa (6ºº - 13ºº; 15ºº - 22ºº) Pozaszczytowa (13ºº - 15ºº; 22ºº - 6ºº i wszystkie inne godziny doby sobót i niedziel oraz w dni ustawowo wolne od pracy)

Szczytowa: 0,3314 Pozaszczytowa: 0,0527

G13

szczytowa przedpołudniowa (latem i zimą: 7ºº-13ºº) szczytowa popołudniowa (latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº-21ºº) pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)

szczytowa przedpołudniowa: 0,1922 szczytowa popołudniowa : 0,3401 pozostałe godziny pracy: 0,0358

O11

całodobowa

0,2155

O12

dzienna (14 godzin dziennie przez cały rok, z wyższymi cenami za energię).* nocna (10 godzin taniej energii w nocy, z czego 8 godzin pomiędzy 22ºº a 7ºº, plus dodatkowe 2 godziny popołudniowe pomiędzy 13ºº a 16ºº.)*

Dzienna:0,2115 Nocna: 0,1670

* Zegarowe godziny trwania stref czasowych określa operator;¹Podstawowa stawka za energię elektryczną jest naliczana do wysokości zużycia energii, które nie przekracza ilości zużytej energii  w tym samym okresie w poprzednim roku. To oznacza, że jeśli w tym roku zużyjesz nie więcej prądu niż w zeszłym, zapłacisz według tej niższej stawki.

²Gdy zużycie prądu w tym roku przekroczy ilość zużytej energii z analogicznego okresu poprzedniego roku, wtedy za nadwyżkę prądu naliczana jest wyższa stawka. Innymi słowy, za każdą dodatkową zużytą kilowatogodzinę ponad to, co zużyłeś w zeszłym roku, zapłacisz więcej.

**Taryfa stawek obowiązuje w 2024 roku


Tauron cennik taryfa C,B i A

Taryfa

Strefa czasowa

Cenna netto zł/kWh

C11

całodobowa

0,2202

C12a

szczytowa (lato: 8ºº-11ºº; 20ºº-21ºº; zima: 8ºº-11ºº; 17ºº-21ºº) pozaszczytowa (lato: 11ºº-20ºº; 21ºº-8ºº; zima:11:00-17:00; 21ºº-8ºº)

szczytowa: 0,2180 pozaszczytowa: 0,1698

C12b

dzienna (14 godzin dziennie przez cały rok, z wyższymi cenami za energię).* nocna (10 godzin taniej energii w nocy, z czego 8 godzin pomiędzy 22ºº a 7ºº, plus dodatkowe 2 godziny popołudniowe pomiędzy 13ºº a 16ºº)*

dzienna: 0,2071 nocna: 0,1595

C13

szczytowa przedpołudniowa (latem i zimą: 7ºº-13ºº) szczytowa popołudniowa (latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº-21ºº) pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)

szczytowa przedpołudniowa:0,2068 szczytowa popołudniowa: 0,3072 pozostałe godziny pracy: 0,1476

C21

całodobowa

0,2095

C22a

szczytowa pozaszczytowa

szczytowa: 0,2619 pozaszczytowa: 0,1886

C22b

dzienna (6ºº - 21ºº) nocna (21ºº - 6ºº)

dzienna: 0,2609 nocna: 0,0913

C23

szczytowa przedpołudniowa (latem i zimą: 7ºº-13ºº) szczytowa popołudniowa (latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº-21ºº) pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)

szczytowa przedpołudniowa:0,2348szczytowa popołudniowa: 0,3414 pozostałe godziny pracy: 0,1710

B11

całodobowa

0,0789

B21

całodobowa

0,07745

B22

szczytowa pozaszczytowa

szczytowa: 0,0891 pozaszczytowa: 0,07128

B23

szczytowa przedpołudniowa (latem i zimą: 7ºº-13ºº)** szczytowa popołudniowa (latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº-21ºº)** pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)**

szczytowa przedpołudniowa:0,04521 szczytowa popołudniowa: 0,05159 pozostałe godziny pracy: 0,03988

A21

całodobowa

0,003234

A22

szczytowa pozaszczytowa

szczytowa: 0,02766 pozaszczytowa: 0,02187

A23

szczytowa przedpołudniowa (latem i zimą: 7ºº-13ºº)** szczytowa popołudniowa (latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº - 21ºº)** pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)**

szczytowa przedpołudniowa:0,02491 szczytowa popołudniowa:0,02742 pozostałe godziny pracy: 0,02021

* Zegarowe godziny trwania stref czasowych określa operator; **Strefa czasowa różni się od pory roku sezon letni (okres od 1 kwietnia do 30 września) oraz sezon zimowy (okres od 1 października do 31 marca).


Strefy czasowe stosowane w rozliczeniach z taryf: C22a; B22 i A22

Okres roku

Strefa szczytowa

Strefa pozaszczytowa

od listopada do lutego

8ºº - 11ºº; 16ºº - 21ºº;

11ºº - 16ºº; 21ºº - 8ºº;

od maja do sierpnia

8ºº - 11ºº; 20ºº 21ºº;

11ºº - 20ºº; 21ºº - 8ºº;

marzec; październik

8ºº - 11ºº; 18ºº - 21ºº;

11ºº - 18ºº; 21ºº - 8ºº;

kwiecień;  wrzesień

8ºº - 11ºº; 19ºº - 21ºº;

11ºº - 19ºº; 21ºº - 8ºº;


Tauron cennik taryfa N23

Dla klientów korzystających z sieci o najwyższym napięciu.

 • Rozliczenie trójstrefowe: różne ceny za energię w zależności od pory dnia.

 • Szczyt przedpołudniowy: wyższa cena w godzinach porannych.

 • Szczyt popołudniowy: wyższa cena w godzinach popołudniowych.

 • Pozostałe godziny: niższa cena poza godzinami szczytu.

Żeby dobrze zrozumieć tą taryfę, warto podać przykład: Fabryka działająca całą dobę może planować swoją najbardziej energochłonną produkcję na „pozaszczyt”, aby skorzystać z niższych stawek za energię i zmniejszyć koszty operacyjne.

Taryfa

Strefa czasowa

Cenna netto zł/kWh

N23

szczytowa przedpołudniowa (latem i zimą: 7ºº-13ºº)* szczytowa popołudniowa (latem:19ºº-22ºº; zimą: 16ºº-21ºº)* pozostałe godziny pracy (latem:22ºº-7ºº; 13ºº-19ºº; zimą: 13ºº-16ºº; 21ºº-7ºº)*

szczytowa przedpołudniowa:0,02079 szczytowa popołudniowa: 0,0342 pozostałe godziny pracy: 0,01894

*Strefa czasowa różni się od pory roku sezon letni (okres od 1 kwietnia do 30 września) oraz sezon zimowy (okres od 1 października do 31 marca).


Tauron cennik taryfa R

Dla specjalnych potrzeb, jak syreny alarmowe czy oświetlenie reklam.

 • Rozliczenie dostosowane do niespecyficznych potrzeb zużycia.

Taryfa

Strefa czasowa

Cenna netto zł/kWh

R

całodobowa

0,2536


PGE ile kosztuje 1 kwh?


Taryfy PGE cennik taryfa G

Grupa taryfowa

Strefa czasowa

Cena netto zł/kW

G11

całodobowo

0,5092

G12

dzienna (w godzinach: 6:00 - 13:00; 15:00 - 22:00) nocna (w godzinach: 13:00 - 15:00; 22:00 - 6:00)

dzienna: 0,5803 nocna0,3672

G12w

pn-pt: strefa dzienna: 6:00 - 13:00; 15:00 - 22:00 pn - pt 13:00 - 15:00; 22:00 - 6:00.

sb - nd: strefa nocna: 0:00 - 24:00

dzienna: 0,5999 nocna: 0,4218

G12n

pn - sb: strefa dzienna: 5:00 - 1:00 strefa nocna: 1:00 - 5:00

Cała niedziela jest rozliczana w strefie nocnej


dzienna: 0,5659 nocna:0,3930


Taryfy PGE cennik taryfa C, B i A

Grupa taryfowa

Strefa Czasowa

Cenna netto zł/kW

C11

całodobowa

1,1743

C12a

Szczyt : 8:00 - 11:00; 20:00 - 21:00 latem8:00 - 11:00; 17:00 - 21:00 Pozaszczyt: 11:00 - 20:00; 21:00- 8:00; latem 11:00 - 17:00; 21:00 - 8:00; zimą

Szczyt: 0,2162 

Pozaszczyt:0,1280


C12b

Dzień : 14 godzin dziennie zgodnie z rozkładem godzin przypisanych do strefy nocnej.*

Noc: 22:00 - 7:00; oraz 2 godzimy pomiędzy 13:00 i 16:00*

dzień: 0,2323

noc: 0,0617


C12w

dzień noc i weekend

dzień: 0,2650

noc i weekend:0,0668


C12n

dzień noc

dzień: 0,1784

noc: 0,0243


C21

całodobowa

0,1434

C22a

Szczyt : 8:00 - 11:00; 20:00 - 21:00 latem

8:00 - 11:00; 17:00 - 21:00 zimą Pozaszczyt:

11:00 - 20:00; 21:00- 8:00; latem

11:00 - 17:00; 21:00 - 8:00; zimą

Szczyt: 0,1838

Pozaszczyt: 0,1207

C22b

Dzień : 14 godzin dziennie zgodnie z rozkładem godzin przypisanych do strefy nocnej.*

Noc: 22:00 - 7:00; oraz 2 godzimy pomiędzy 13:00 i 16:00*

dzień: 0,1705 noc: 0,0560

C23

szczyt przedpołudniowy: 7:00 - 13:00;

szczyt półpołudniowy: 19:00 - 22:00;

pozostałe godziny doby: 22:00 - 7:00; 13:00 - 19:00;

szczyt przedpołudniowy: 0,1589

szczyt popołudniowy: 0,2244

w pozostałych godzinach pracy: 0,0538


C24

szczyt przedpołudniowy

szczyt popołudniowy

w pozostałych godzinach pracy

w strefie godzin doliny obciążenia


szczyt przedpołudniowy: 0,1589

szczyt popołudniowy: 0,2593

w pozostałych godzinach pracy : 0,0538

w strefie godzin doliny obciążenia: 0,0380

B21

całodobowa

**

B22

Szczyt : 8:00 - 11:00; 20:00 - 21:00 latem; 8:00 - 11:00; 17:00 - 21:00 zimą Pozaszczyt: 11:00 - 20:00; 21:00- 8:00; latem;11:00 - 17:00; 21:00 - 8:00; zimą;

**

B23

szczyt przedpołudniowy: 7:00 - 13:00;

szczyt półpołudniowy: 19:00 - 22:00;

pozostałe godziny doby: 22:00 - 7:00; 13:00 - 19:00;

**

B24

szczyt, południe, półszczyt, noc (niższe zapotrzebowanie).

**

A23

całodobowa

**

A24

szczyt, południe, półszczyt, noc (niższe zapotrzebowanie).

**

* Zegarowe godziny trwania stref czasowych określa operator;

**Ceny taryfy grupy B i A są uzależnione od miejscowości wybranego oddziału operatora, dla uzyskania dokładnych i szczegółowych informacji o cenach i godzinach szczytu dla tych grup  firmy powinny bezpośrednio skonsultować się z PGE lub zapoznać się ze szczegółową dokumentacją taryfową dostarczaną przez dostawcę energii. 


Wszystkie przedstawione informacje o cenach i taryfach poszczególnych operatorów zostały opracowane na podstawie taryf udostępnionych przez Urząd Regulacji Energetyki w dniu 15 grudnia 2023 roku. Dla uzyskania najbardziej aktualnych i szczegółowych danych dotyczących taryf, które mogą Państwa interesować, zalecamy bezpośredni kontakt z wybranym operatorem sieci energetycznej.


A co jeżeli posiadamy fotowoltaikę albo turbinę wiatrową, albo chcemy zamontować takie rozwiązanie, które będzie dawało nam dodatkową energię, ile wtedy kosztuje 1 kWh? Jak możemy to obliczyć? Tej informacji możemy dowiedzieć się w naszym blogu Levelized Cost of energy fotowoltaiki i turbiny wiatrowej. Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiką albo turbiną wiatrową?

Podsumowanie


Ostatecznie, zrozumienie kosztów energii to klucz do zarządzania domowym budżetem i wpływania na środowisko. Mamy nadzieje, że ten blog pomógł w zrozumieniu wszystkich kwestii związancyh z taryfami i ich cenami, oraz zrozumienie zrównanego kosztu (LCOE) fotowoltaiki i przydomowej turbiny wiatrowej.

Wybór mądrych rozwiązań energetycznych może przynieść znaczące oszczędności i przyczynić się do ochrony naszej planety.Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page