top of page
  • Zdjęcie autoraEmil Kormosz

Jak działa falownik hybrydowy i dlaczego to inwestycja na przyszłość?

Zaktualizowano: 18 wrz 2023


zdjęcie falowników zainstalowanych w rząd z tyłu na konstrukcji paneli fotowoltaicznych w polu i widać trochę nieba

Codziennie słyszymy o pogarszającej się sytuacji energetycznej w Europie i na Świecie. Z racji brakujących surowców możliwe są przerwy w dostawie prądu. Ceny prądu drastycznie idą w górę. Po kolei zakazywane są kolejne sposoby ogrzewania naszych mieszkań. Światowi producenci motoryzacyjni wraz z nowymi modelami rezygnują z silników spalinowych. Innymi słowy warto zastanowić się w jaki sposób, czy warto i co możemy osiągnąć inwestując w instalacje fotowoltaiczne wyposażone w falownik hybrydowy?Spis treści


1. Co oznacza falownik hybrydowy?


Ogólnodostępne definicje określają go jako inteligentne urządzenie, które łączy w sobie funkcje falownika, regulatora solarnego i regulatora ładowania energii. Mówiąc prościej, falownik hybrydowy ma za zadanie przetwarzać prąd DC w prąd AC, współpracować z kompatybilnym ze sobą magazynem energii i inteligentnie zarządzać zmagazynowaną energią. Na tym etapie nie znamy falownika hybrydowego, który nie miałby tych funkcji. Oczywiście falowniki i ich magazyny energii różnią się parametrami, stopniem rozładowania magazynu, ale o tym później.

Trzy falowniki hybrydowe firmy fronius, Solplanet i solaredge2. Jak zachowuję się falownik w momencie gdy zabraknie energii w sieci?


Co jednak w momencie gdy zabraknie energii w sieci? Jak wtedy zachowują się falowniki? Stawiając to pytanie, wprowadzamy w zakłopotanie niektórych producentów falowników hybrydowych. Dla przeciętnego „Kowalskiego’’ inwestując często kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej na falownik hybrydowy i magazyn energii ta odpowiedź wydaje się być oczywista i brzmi mniej więcej tak: „ Falownik zacznie przetwarzać prąd DC z magazynu energii i zacznie zasilać awaryjnie sieć w naszym domu”. Taka odpowiedź, choć wydaje się sensowna, nie jest do końca prawdziwa.

photo showing the flow of energy through the inverter with the example that the energy goes from the PV modules to the inverter from the inverter to the consumers and energy storage


3. Producenci Falowników, z którymi warto się zapoznać. Ranking falowników Hybrydowych.


Przejdźmy do konkretów i zajmijmy się wybranymi producentami, z którymi współpracujemy.


Pokazany falownik hybrydowy Solar Edge

Jedną z najbardziej popularnych i uznawanych firm producentów falowników jest SolarEdge. Ma on w swojej sprzedaży falowniki Hybrydowe z serii RWS. Seria ta kompatybilna jest z magazynem energii Solardge Home 48V. Umożliwia to montaż magazynu o pojemności od 4,6 kWh do 23 kWh. Sama praca falownika, gdy jest napięcie w sieci, nie wzbudza żadnych zastrzeżeń — falownik przetwarza prąd DC, ładuje magazyn energii, współpracuje z optymalizacją SolarEdge oraz licznikiem SolarEdge. Jednak po zaniku napięcia w sieci energetycznej, np. z powodu awarii sieci lub też celowych przerw w dostawie prądu, falownik przechodzi w stan uśpienia i na nic nam zmagazynowana energia w magazynie, inwerter nie przechodzi bowiem w tryb zasilania rezerwowego. Producent z tego powodu rozkłada ręce i tłumaczy się, że ma zapisane w kartach katalogowych brak pracy Offgrid i brak Backup-u. Jednak decydując się na falownik z magazynem, nie na taką odpowiedź liczymy… Drugą serią falownika hybrydowego, który będzie prawdopodobnie dostępny w tym roku jest falownik hybrydowy serii RWB48, ma mieć on funkcję działania po zaniku sieci, jednak musimy tutaj pamiętać, że aby tę funkcję uruchomić musimy dokupić zewnętrzne urządzenie SolarEdge Home Backup Interface. Od razu nasuwa się pytanie dlaczego nie jest to wszystko w jednym urządzeniu? Przecież ta seria po to właśnie jest stworzona, aby był Backup. Nie uzyskaliśmy konkretnej odpowiedzi od producenta, możemy się tylko domyślać — jak nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o… Produkt jest na tyle nowy, że nie ma obecnie skąd zasięgnąć dodatkowej wiedzy.


Solar Edge hybrid inverter shown

Dla kontrastu zajmiemy się teraz dosyć nową na polskim rynku firmą produkującą falowniki hybrydowe. Jest to propozycja od firmy Kehua. Wprowadziła ona do sprzedaży systemy hybrydowe ISTORAGE 3. Ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie falownika jako nakładki na baterię. Producent uzyskał przez to nowoczesny wygląd, niepotrzebne są dzięki temu także dodatkowe przewody łączące magazyn z falownikiem. Inwertery w standardzie posiadają opcję backup, możemy wydzielić konkretny obwód do zasilania awaryjnego lub zasilać całą domową rozdzielnię. Musimy tutaj pamiętać o tym, że falownik w przypadku zasilania awaryjnego pracuje z mocą nominalną dzieloną na 3 fazy i w przypadku zbytniego obciążenia którejś z faz może nastąpić wyłączenie falownika. Zabezpieczeniem, które ma zmniejszać owo ryzyko jest dopuszczenie przeciążenia fazy o 100% mocy w czasie do 60 s. Montaż baterii i łączenie ich ze sobą polega na nałożeniu ich na siebie, w jednej kolumnie można montować do 3-ech modułów baterii o pojemności 5 kWh każdy. Co ważne, magazyn można rozbudować w każdym momencie (stopień zużycia starych baterii nie wpływa na sprawność nowej baterii). Zauważalny minus może się pojawić w przypadku montażu paneli z konieczną optymalizacją. Obecnie falownik nie jest kompatybilny z optymalizatorami.


pokazany falownik hybrydowy i magazyn energii firmy Fronius

Przejdźmy teraz do kolejnego producenta — Fronius i falowniki serii SYMO GEN24 plus. Są to najnowsze falowniki hybrydowe, posiadające możliwość zasilania awaryjnego poprzez wydzielenie konkretnego obwodu lub tzw. Fullbackup i zasilania całej rozdzielnicy w budynku. W przypadku zasilania w trybie Fullbackup oprócz falownika Fronius Symo GEN24 plus oraz kompatybilnego magazynu energii BYD lub LG potrzebujemy licznik energii i przełącznik na zasilanie rezerwowe. Istnieje możliwość zakupu dedykowanych rozdzielnic posiadających wyżej wymienione elementy, jednak należy się liczyć z kosztem kilku tysięcy złotych. Minusem falowników Fronius, tak samo jak Kehua, jest brak dedykowanej optymalizacji.


Falownik hybrydowy w niebieskim kolorze od firmy Solplanet

Ostatnią naszą propozycją falowników hybrydowych w dzisiejszym artykule są falowniki firmy Solplanet. Na Polskim rynku w ciągłej sprzedaży są 3 moce tych falowników - 8,10 oraz 12 kW. Zintegrowanym magazynem jest magazyn firmy Pylontech. Falownik jest również kompatybilny z optymalizatorami Tigo. Pamiętajmy jednak, aby możliwy był podgląd w pracę optymalizacji, konieczne jest dokupienie dodatkowej bramki zbierającej dane z optymalizacji. Producent wyposażył falowniki w dwa wyjścia backup podczas zasilania awaryjnego. 1 wejście może działać z mocą maksymalną mocy nominalnej falownika, 2 wejście ma ograniczoną tę moc o połowę, przy czym należy pamiętać, że sumaryczna moc na wyjściu backupu nie może być większa niż moc nominalna falownika. Mimo że producent dopuszcza również zasilanie awaryjne całej rozdzielni, warto jednak zwrócić uwagę na moc odbiorników, ponieważ przekroczenie mocy na jednej z faz doprowadza do wyłączenia się falownika. Dopuszczalną moc na jedną fazę liczymy za pomocą wzoru moc falownika/ 3. Warto się tutaj zastanowić, czy w takim przypadku, aby mieć większą dopuszczalną moc na fazę, nie zamontować większego falownika. Oczywiście coś kosztem czegoś, niedowymiarowany falownik spowoduje straty w produkcji, ale większe pole manewru w przypadku zasilania awaryjnego. Odpowiedź pozostawiamy Państwu.


W poniższej tabeli przedstawiamy porównanie opisywanych falowników, można z niej wyczytać, że poza ceną należy zwrócić uwagę na kilka innych ważnych aspektów, aby w pełni cieszyć się funkcjonalnością falownika hybrydowego z magazynem energii. Wybór odpowiedniego rozwiązania może dać niezależność energetyczną oraz zredukować koszty za energię elektryczną.

Producent​

SolarEdge

SolarEdge

Kehua

Fronius

Solplanet

Nazwa serii falowników

RWS

HUB24

Istorage 3

SYMO 24GEN plus

Kompatybilny magazyn

SolarEdge Home 48V

SolarEdge Home 48V

iStoragE

BYD

Pylontech

​Możliwość pracy Offgrid

Brak

Istnieje

Wbudowane wyjście backup

Istnieje

Wbudowane 2 wyjścia backup

​Dodatkowe elementy aby uruchomić funkcje zasilania awaryjnego

brak tej funkcji

​SolarEdge backup

W przypadku wydzielonych obwodów brak dodatkowych elementów, w przypadku zasilania całej rozdzielni przełącznik awaryjny.

W przypadku uruchomienia funkcji fullbackup potrzebna jest rozdzielnia wraz z dedykowanym licznikiem.

W przypadku wydzielonych obwodów brak dodatkowych elementów, w przypadku zasilania całej rozdzielni przełącznik awaryjny.

Optymalizacja

SolarEdge

SolarEdge

Brak

Brak

Tigo

Dodatkowe koszty przy optymalizacji

Brak

Brak

Brak

Brak

Komunikacja Cloud

Dodatkowe koszty

Kable łączności bateria- falownik

Kable łączności bateria- falownik

Brak

Brak

Kable łączności bateria- falownik

​Możliwa rozbudowa magazynu

Prawdopodobnie tak

Prawdopodobnie tak

Tak

Nie

Nie

Ranking ceny(1-najdroższy)

2

1

4

3

5


Mamy nadzieję, że dzisiejszy nasz artykuł, pomógł trochę wyjaśnić, czym jest falownik hybrydowy i jego możliwości. Decyzję na inwestycję w to urządzenie, warto przemyśleć i dokładnie przeanalizować pod kątem własnych potrzeb i możliwości finansowych.


Szukasz lepszego rozwiązania do twojego domu lub firmy? Pomożemy Ci wybrać najlepsze!
Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page