top of page
  • Zdjęcie autoraAlina Matsyura

BIPV: Co to jest i jak działa?

Zaktualizowano: 13 paź 2023


zdjęcie wieżowca z boku , widać że fasad budynku, czyli ściany zintegrowane z panelami fotowoltaicznymi

W dobie coraz większej świadomości potrzeby zrównoważonego rozwoju i stosowania ekologicznych technologii BIPV (Building Integrated Photovoltaics) wyróżnia się jako jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie energetyki słonecznej. Ale czym dokładnie jest BIPV i dlaczego jest tak ważne dla przyszłości budownictwa?


Czym jest BIPV?BIPV, z ang. Building Integrated Photovoltaics, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem, to technologia, która pozwala na integrację ogniw fotowoltaicznych bezpośrednio z elementami konstrukcyjnymi budynku. Dzięki temu panele słoneczne nie są już jedynie dodatkiem do budynku, lecz stają się jego nierozerwalną częścią, spełniając zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Przykładowo, jeśli nie podoba Ci się wygląd tradycyjnych paneli fotowoltaicznych na dachu, ale zależy Ci na czerpaniu korzyści z fotowoltaiki, idealnym rozwiązaniem może być system zintegrowany z dachem. W takim przypadku tradycyjne dachówki są zastępowane dachówkami fotowoltaicznymi, które wyglądają jak standardowe materiały dachowe, a jednocześnie pełnią funkcję paneli słonecznych. Jeśli natomiast nie ma możliwości montażu paneli na dachu lub wokół domu, panele można zintegrować z innymi elementami budynku, takimi jak fasady, balustrady balkonów czy okna.


Integracja BIPV z architekturą w celu zwiększenia efektywności paneli


BIPV pozwala architektom na tworzenie nowoczesnych, estetycznych budynków, które są jednocześnie funkcjonalne i przyjazne dla środowiska. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest harmonijne łączenie tradycyjnych materiałów budowlanych z nowoczesnymi technologiami i tworzenie ekologicznych przestrzeni. Dodatkowo zintegrowane panele mogą być zoptymalizowane pod kątem kierunku i kąta padania promieni słonecznych, co zwiększa ich efektywność w produkcji energii.


Oszczędność miejsca i różnorodność zastosowań BIPV

Na pierwszym planie zdjęcia są widoczne krzaki palmowe, na drugim planie widać dach budynku, na którym wmontowane są panele fotowoltaiczne , które nie widnieją się ponad powierzchnie  zdachem tylko są w jednej linii
Panele zintegrowane z dachem u naszego klienta w Londynie

Dzięki integracji z budynkiem BIPV eliminuje potrzebę montażu tradycyjnych paneli słonecznych, co jest szczególnie korzystne w aglomeracjach miejskich. Jednocześnie technologia ta oferuje szeroką gamę możliwości dla różnych typów budynków i konstrukcji, od okien po dachy. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowoczesny wieżowiec w centrum miasta, czy o tradycyjny dom jednorodzinny na przedmieściach, BIPV może być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań.
Korzyści ekonomiczne z BIPV


Inwestując w BIPV, nie tylko przyczyniasz się do ochrony środowiska, ale także oszczędzasz na rachunkach za prąd. Dzięki zastosowaniu tej technologii budynek staje się samowystarczalny energetycznie, co przekłada się na znaczne oszczędności w dłuższej perspektywie. Jeżeli dodatkowo połączysz BIPV z systemem zarządzania energią budynku (EMS), potencjalne oszczędności rosną jeszcze bardziej.


EMS pozwala na optymalizację zużycia energii w budynku, monitorując i regulując pracę różnych systemów, takich jak ogrzewanie, klimatyzacja czy oświetlenie. W połączeniu z instalacją BIPV, która dostarcza energię ze źródeł odnawialnych, system EMS może jeszcze skuteczniej zarządzać dostępną energią, minimalizując jednocześnie koszty. Taka synergia między BIPV a EMS pozwala nie tylko na zredukowanie rachunków za prąd, ale także na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, czyniąc go bardziej ekologicznym i ekonomicznym.

Więcej informacji na temat systemów EMS znajdziesz w poście System zarządzania energią: Dlaczego jest tak ważny w świecie OZE?


Przyszłość BIPV


Z uwagi na rosnące zainteresowanie zrównoważonym budownictwem i ekologicznymi technologiami BIPV ma przed sobą świetlaną przyszłość. Coraz więcej architektów i deweloperów dostrzega korzyści płynące z integracji fotowoltaiki z budynkami, co przekłada się na rosnącą liczbę realizacji wykorzystujących tę technologię.


Podsumowanie


BIPV to nie tylko technologia przyszłości, ale rozwiązanie, które już teraz rewolucjonizuje świat energetyki słonecznej i budownictwa. Dzięki połączeniu funkcjonalności z estetyką BIPV otwiera nowe możliwości dla architektów, deweloperów i wszystkich tych, którzy pragną żyć w zgodzie z naturą, jednocześnie korzystając z nowoczesnych technologii.


Hozzászólások

0 csillagot kapott az 5-ből.
Még nincsenek értékelések

Értékelés hozzáadása
bottom of page