top of page
 • Zdjęcie autora Piotr Noszkowicz

Co jest lepsze fotowoltaika czy wiatrak przydomowy?

Zaktualizowano: 20 lut
Wstęp


Zielona energia stała się jednym z najważniejszych tematów rozmów w dzisiejszych czasach. Z jednej strony mamy fotowoltaikę, która przekształca energię słoneczną w elektryczność. Z drugiej strony mamy wiatraki przydomowe, czy turbina wiatrowa, które wykorzystują siłę wiatru do generowania prądu, które z tych rozwiązań zapewni większą efektywność energetyczną oraz jak wpływają na nasze rachunki za prąd.


Fotowoltaika a przydomowa elektrownia wiatrowa — co daje więcej energii?


Wybór między fotowoltaiką a wiatrakiem energetycznym zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest lokalizacja, która determinuje nasłonecznienie i warunki wietrzne. W Polsce, szczególnie ważne jest uwzględnienie ceny prądu oraz możliwości dofinansowania z programu 'Mój Prąd'.


Lokalizacja: W Polsce, gdzie nasłonecznienie i wiatry są zróżnicowane, lokalizacja odgrywa kluczową rolę. W regionach o silnych wiatrach, takich jak wybrzeże czy góry, przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być bardziej efektywne. Natomiast w centralnej części kraju, gdzie średnie prędkości wiatru są niższe, efektywność turbin jest zazwyczaj mniejsza.


Wydajność: Panele fotowoltaiczne, w optymalnych warunkach, mogą osiągnąć nawet 23% wydajność fotowoltaike w produkcji prądu. Turbiny wiatrowe, w zależności od modelu osiągają swoją pracą optymalną/ katalogową przy prędkości wiatru od 5 do 12 m/s. Jeżeli prędkość wiatru jest mniejsza niż oczekiwana, efektywność turbin spada. Z danych meteorologicznych wynika, że największe prędkości wiatru w Polsce notowane są od października do marca.

W tym okresie przydomowe elektrownie wiatrowe generują najwięcej energii dziennie, w przeciwieństwie do instalacji pv, dla których jest to okres najsłabszej produkcji dobowej w ciągu roku. Dla turbiny najważniejsza jest prędkość wiatru; ani temperatura, ani pora dnia nie wpływają na produkcję prądu.


Estetyka i wymagania przestrzenne:

Panele fotowoltaiczne wymagają dużych, płaskich powierzchni, zwykle na dachu lub na gruntowej instalacji pv. Mogą one wpłynąć na estetykę budynku lub krajobraz. Z drugiej strony Wiatraki elektryczne, nawet te mniejsze, mogą być bardziej widoczne w krajobrazie, także potrzebują przestrzeni wokół siebie i są bardziej elastyczne w kwestii lokalizacji.


Wpływ na środowisko:

Obie technologie są uważane za przyjazne dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcji energii. Jednak produkcja paneli fotowoltaicznych może generować pewne odpady, podczas gdy turbiny wiatrowe mogą wpływać na lokalną faunę, taką jak ptaki czy nietoperze.


Trwałość i żywotność:

Podczas gdy obie technologie mogą trwać wiele lat, różnią się w zakresie ich trwałości. Panele fotowoltaiczne mogą stopniowo tracić na wydajności z biegiem lat, ale zazwyczaj są trwałe i mogą funkcjonować przez 25-30 lat lub dłużej generując przy tym energię elektryczną. Turbiny wiatrowe mogą wymagać wymiany części bardziej regularnie, ale z właściwą konserwacją również mogą służyć przez wiele lat.


Możliwość rozbudowy: Panele fotowoltaiczne są stosunkowo łatwe do rozbudowy. Możesz zacząć od instalacji pv o mocy fotowoltaiki 10 kW i dodawać więcej paneli w miarę wzrostu zapotrzebowania na energię. Wiatraki przydomowe czy też większe elektrownie wiatrowe są bardziej skomplikowane w kwestii rozbudowy, ponieważ wymagają odpowiedniego rozmieszczenia dzięki, któremu nie będą wpływało negatywnie na siebie jak i również otoczenie nie będzie wpływało negatywnie na turbiny.Czy można łączyć fotowoltaikę z przydomową elektrownią wiatrową ?


W obliczu rosnących cen energii, połączenie wiatraka z panelem słonecznym staje się innowacyjnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych i firm poszukujących efektywnych metod wytwarzania energii odnawialnej. Ta hybrydowa technologia wykorzystuje zalety obu źródeł:


Równowaga w generowaniu energii: W miejscach, gdzie dni są krótkie w zimie i nasłonecznienie jest ograniczone, turbina wiatrowa może wypełnić lukę, dostarczając energię elektryczną, gdy panele słoneczne nie są w pełni wydajne. Odpowiednio, w bezwietrzne, słoneczne dni, panele fotowoltaiczne staną na straży, zapewniając nieprzerwane źródło prądu.


Optymalizacja przestrzeni: Dla osób z ograniczoną przestrzenią, hybrydowy system może pozwolić na maksymalne wykorzystanie dostępnego terenu. Na przykład, turbiny wiatrowe mogą być ustawione wśród paneli fotowoltaicznych, minimalizując zajmowaną powierzchnię.


Zmniejszenie kosztów magazynowania: Połączenie obu technologii może zmniejszyć potrzebę inwestowania w kosztowne baterie do magazynowania energii. Kiedy jedno źródło nie generuje wystarczającej ilości energii, drugie może wziąć prowadzenie, zmniejszając konieczność korzystania z przechowywanej energii.


Zwiększenie niezawodności: Jako że oba źródła energii rzadko kiedy zawodzą jednocześnie, kombinacja turbiny wiatrowej i paneli fotowoltaicznych może zapewnić większą pewność, że dom lub firma zawsze będzie miała dostęp do zielonej energii.


Dlatego, dla tych, którzy poszukują trwałego i efektywnego rozwiązania w zakresie zielonej energii, połączenie paneli fotowoltaicznych z turbiną wiatrową może okazać się inwestycją godną uwagi. Dzięki hybrydowemu podejściu możemy korzystać z najlepszych aspektów obu technologii, zapewniając sobie i naszym bliskim stały dostęp do czystej i ekologicznej energii.


Wiatrak Zamiast Fotowoltaiki – Alternatywne Rozwiązanie dla Specyficznych Lokalizacji


Choć instalacja pv jest popularnym wyborem w wielu gospodarstwach domowych, w niektórych regionach wiatrak zamiast paneli słonecznych może okazać się bardziej efektywnym rozwiązaniem. Szczególnie dotyczy to obszarów o mniejszym nasłonecznieniu, ale z większymi prędkościami wiatru. W takich miejscach instalacja o mocy 1kW wiatraka może generować znaczne ilości energii, nawet w okresach, gdy panele słoneczne nie są w stanie efektywnie pracować.


Wybór wiatraka zamiast fotowoltaiki może również być motywowany kwestiami estetycznymi lub ograniczeniami przestrzennymi, gdzie wysokie, smukłe turbiny wiatrowe są bardziej pożądane niż panele fotowoltaiczne rozciągające się na dużej powierzchni.


Turbina Wiatrowa 1 kw Falkon

Cicha turbina z trójfazowym generatorem i skrzydłami z włókna szklanego. Efektywna w polskim klimacie, działa do 40 m/s, wydajność przez 20 lat, 1750 kWh rocznie.


29 499,00 zł


 • Cena zawiera wszystko: urządzenia i instalację.

 • Gotowe rozwiązanie "pod klucz".Porównanie Sezonowej Wydajności Energetycznej: Fotowoltaika vs Przydomowa Elektrownia Wiatrowa


Energia słoneczna

 1. Wiosna i Lato: Panele fotowoltaiczne działają najefektywniej w tych miesiącach, kiedy nasłonecznienie jest największe.

 2. Jesień i Zima: Ograniczone nasłonecznienie i krótsze dni obniżają wydajność paneli. W takich okresach warto rozważyć korzystanie z alternatywnych źródeł energii (tj, małe turbiny wiatrowe) lub zmagazynowanej energii wyprodukowanej.

Energia wiatrowa

 1. Jesień i Zima: Silniejsze wiatry w tych sezonach sprzyjają wydajnej pracy małych turbin przydomowych.

 2. Wiosna i Lato: Słabsze wiatry mogą ograniczyć produkcję energii. Turbiny wiatrowe są w tych miesiącach mniej efektywne.

Synergia

 1. Sezonowe Uzupełnianie: W okresach słabego nasłonecznienia (np. zima), silniejsze wiatry mogą kompensować braki w produkcji energii.

 2. Magazynowanie Energii Wyprodukowanej: Zaawansowane systemy magazynowania energii mogą przechowywać nadmiar energii wyprodukowanej w okresach szczytowej produkcji, aby wykorzystać ją, gdy produkcja jest niższa.

 3. Optymalizacja: Systemy zarządzania energią, takie jak EMS (Energy Management System), mogą pomóc w optymalnym wykorzystaniu obu źródeł energii przez cały rok.

wykresna którym pokazano w słupkach energia słońca i energia wiatru w ciągu roku, niebieskie słupki pokazują energię wiastru, która jest większa w mięsiącach: styczeń, luty,listopad i grudzień, średni nawiew wiatru jest w marcu, październiku, jeszcze mniejszy w kwietni, marcu, sierpniu i wrześniu, i najmniejszy nawiw jest w czerwcu i lipcu. Natomiast energia słońca ma na odwrót, największe nasłonecznienie jest w czerwcu, lipcu, sierpniu, maju, śriednie nasłonecznienie w kwietniu i wrześniu, w marcu i słońce i wiatr jest na jednym poziomie, najmniejsze nasłonecznienie jest w : październiku, listopadzie, grudniu, styczniu i w lutym.


Wpływ Warunków Atmosferycznych


Oprócz sezonowych zmian w pogodzie istotne jest również uwzględnienie wpływu krótkoterminowych warunków atmosferycznych na efektywność zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i małych wiatraków przydomowych. Na przykład, silne wiatry, szczególnie te występujące podczas burz, mogą wymagać tymczasowego wyłączenia turbin wiatrowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Podobnie, intensywne zachmurzenie może znacząco obniżyć wydajność paneli fotowoltaicznych, nawet w okresach zwykle słonecznych. Dlatego zawsze warto być przygotowanym na takie ewentualności i mieć alternatywne źródła energii wyprodukowanej lub systemy magazynowania energii wyprodukowanej na wypadek takich sytuacji.Podsumowanie


Podczas wyboru między fotowoltaiką a wiatrakiem przydomowym, ważne jest, aby rozważyć lokalne warunki, dostępne dofinansowania oraz indywidualne potrzeby energetyczne. Niezależnie od wyboru, obie technologie są krokiem w stronę bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości. Nasza firma specjalizuje się w doradztwie w zakresie odnawialnych źródeł energii i oferuje kompleksowe usługi instalacyjne, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb i zapewnić profesjonalne wdrożenie wybranej technologii. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, inwestycja w zieloną energię jest zawsze inwestycją w lepsze jutro.


Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej korzystne.Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page