top of page
 • Zdjęcie autoraEmil Kormosz

Fotowoltaika na balkonie — rządowe dofinansowanie 50%

Zaktualizowano: 31 maj


W dzisiejszych czasach fotowoltaika zyskuje na popularności, ale nie każdy ma możliwość jej zainstalowania w swoim domu. Osoby mieszkające w blokach często nie mają dostępu do dachu czy terenu przydomowego, aby zamontować panele słoneczne. Dla tych, którzy mimo to chcieliby produkować własną energię elektryczną, alternatywą może być montaż panele na balkonie.

W rzeczywistości fotowoltaika na balkonie staje się coraz bardziej popularna. Dzięki temu wiele mieszkań może obniżyć rachunki za prąd i przyczynić się do ochrony środowiska. Jak to działa i czy warto w to zainwestować? Na te pytania odpowiemy w tym blogu.


Jak działa fotowoltaika na balkonie?


Zanim przystąpimy do omówienia zalet i możliwości instalacji fotowoltaicznej na balkonie, warto zrozumieć, jak działa to rozwiązanie.


 1. Instalacja o mocy powyżej 0,8 kWp: Pracuje podobnie jak tradycyjne instalacje na domach jednorodzinnych, przekształcając energię słoneczną w prąd elektryczny, który można zużyć w mieszkaniu. Nadmiar energii jest sprzedawany do sieci, a użytkownik jest rozliczany z zakładem energetycznym na zasadach net bilingu.

 2. Instalacja o mocy do 0,8 kWp: Często bardziej odpowiednia dla mieszkań ze względu na brak miejsca na instalację PV o większej mocy. Taka instalacja jest podłączana bezpośrednio do gniazdka elektrycznego w mieszkaniu. Energia zużywana jest na cele bieżące, a każda wykorzystana kWh oznacza obniżenie rachunku za energię elektryczną.


Wybór odpowiednich paneli


Z uwagi na ograniczoną przestrzeń na balkonach, wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych jest kluczowy. Panele fotowoltaiczne na balkonie o wysokiej wydajności, choć mogą być droższe, pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Przy wyborze paneli warto zwrócić uwagę na ich sprawność, trwałość oraz gwarancję producenta. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować specyfikacje i koszty różnych rodzajów paneli przed podjęciem decyzji o zakupie.


Tradycyjne panele słoneczne, choć doskonałe na dachach, na balkonie mogą być nieco kłopotliwe – ciężkie, wymagające specjalistycznej instalacji i czasami zbyt masywne. Istnieje o wiele lepsza alternatywa zwykłym masywnym panelom — są to panele WDS, które są elastyczne i lekkie, łatwe do zamontowania i przestawienia w razie potrzeby. Co więcej, są one dostosowane do balkonów i nie wymagają angażowania specjalistów ani dodatkowych narzędzi – to rozwiązanie typu „zrób to sam”. Wystarczy je rozpakować, ustawić w odpowiednim miejscu i podłączyć. Dostępne są w dwóch wariantach mocy, więc możesz wybrać mniejsze panele fotowoltaiczne na balkonie o mocy 600 W lub większe, o mocy 800 Wszystko zależy od tego, ile prądu chcesz wyprodukować. Również ważne jest, że możesz monitorować produkowaną i wykorzystywaną energię za pomocą aplikacji, co pozwala być na bieżąco z energią.


Jeżeli zastanawiamy się nad tym, który system wybrać, z panelami zwykłymi czy elastycznymi, musimy wziąć pod uwagę możliwość produkowania energii nawet w cieniu, jaką oferują panele WDS, oraz łatwość zmiany ich lokalizacji w razie potrzeby. W przypadku paneli WDS nie wymaga to dużego wysiłku, co nie zawsze jest możliwe przy zwykłych panelach, które nie są tak łatwe do przeniesienia samodzielnie.


Jak działa system fotowoltaiczny balkonowy WDS?


System fotowoltaiczny balkonowy WDS to nowoczesne rozwiązanie, które rewolucjonizuje sposób, w jaki mieszkańcy bloków mogą wykorzystywać energię słoneczną. Ten innowacyjny system składa się z elastycznych i lekkich paneli solarnych, zaprojektowanych specjalnie z myślą o montażu na balkonach. Co ważne, WDS oferuje proste i intuicyjne rozwiązanie „zrób to sam”, które nie wymaga skomplikowanej instalacji ani specjalistycznego sprzętu.


Praktyczność systemu WDS zaczyna się już od samego procesu instalacji. Panele fotowoltaiczne na balkonie są dostarczane w zrównoważonym opakowaniu i są łatwe w montażu, co pozwala użytkownikom na samodzielne ustawienie ich na balkonie czy tarasie. Każdy panel ma niewielkie wymiary (90 cm x 54 cm) i jest niezwykle lekki (tylko 1,3 kg), co ułatwia ich obsługę. Dzięki temu nawet osoby nieposiadające doświadczenia technicznego mogą szybko i bezproblemowo uruchomić system.


Panele WDS są podłączane bezpośrednio do gniazdka elektrycznego w mieszkaniu, co eliminuje potrzebę zaawansowanych prac instalacyjnych. System jest zaprojektowany tak, by priorytetowo wykorzystywać energię pozyskiwaną z paneli, co optymalizuje zużycie prądu i przyczynia się do oszczędności. Użytkownicy mają możliwość monitorowania ilości produkowanej i zużywanej energii za pomocą dedykowanej aplikacji, co daje pełną kontrolę nad domowym zużyciem energii.


WDS dostępny jest w dwóch wariantach mocy – 640 W (WDS 640), co pozwala na dobranie systemu idealnie dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Dzięki swojej konstrukcji system jest bezpieczny w użyciu nawet na wyższych piętrach, a jego elastyczność pozwala na łatwe przestawianie paneli w razie potrzeby, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych, ciężkich paneli."Ulepsz mieszkanie z WDS Lite - łatwym w instalacji systemem solarnym. Obniż rachunki o 25% z naszym fotowoltaicznym zestawem balkonowym i zarządzaj energią przez aplikację."

od 5 733,00 zł

Kto i gdzie może zamontować instalację fotowoltaiczną w bloku na balkonie?

na zdjęciu widać dwa balkony, jeden widać cały, drugi jest wyżej i tylko widać jego dolną część. na tym pierwszym balkonie na dole są zamontowane dwie długie panele solarne. widać że to jest nowa budowa, na samym balkonie widoczne też kwiaty i malusieńskie drzewa w doniczkach, także jest mały biały parasol, który daje trochę cienia dla roślin na balkonie

Fotowoltaikę na balkonie może zamontować każdy właściciel mieszkania, spełniający określone warunki techniczne:

 • Posiadanie balkonu lub tarasu.

 • Odpowiednie usytuowanie balkonu/tarasu (kierunki: wschód, zachód, południe lub ich pochodne).

 • Minimalna szerokość balkonu wynosząca 2 metry.

 • Nasłonecznienie balkonu.

 • Nośność balkonu/tarasu, która musi być wystarczająca do montażu instalacji.

 • Prawidłowy stan techniczny domowej sieci elektrycznej.


Jakie pozwolenia są potrzebne na instalację fotowoltaiki na balkonie?


Przed montażem instalacji fotowoltaicznej na balkonie konieczne jest uzyskanie zgody od spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy budynku. Wniosek o zgodę powinien być poparty projektem instalacji fotowoltaicznej. Niektóre spółdzielnie mogą wymagać dodatkowych ekspertyz technicznych dotyczących nośności konstrukcji i bezpieczeństwa.


Dofinansowania na panele fotowoltaiczne na balkonie


Od lutego 2023 roku dostępne jest dofinansowanie dla instalacji fotowoltaicznych na balkonie. Jest to odpowiedź na rosnące zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy nie mają możliwości montażu tradycyjnych paneli słonecznych na dachach. Dofinansowanie, oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, może wynieść do 50% poniesionych kosztów netto. Jest to znaczące wsparcie, które może znacząco obniżyć początkowe koszty inwestycji.


Kto może skorzystać z programu?

Beneficjentami mogą być inwestorzy, którzy są właścicielami lub zarządcami budynków wielorodzinnych. To oznacza, że program jest skierowany do podmiotów zarządzających tego typu nieruchomościami Obejmuje to podmioty o różnym statusie prawnym, w tym również osoby fizyczne.


Potencjalni Beneficjenci:

 • Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe: Te podmioty często zarządzają budynkami wielorodzinnymi i mogą skorzystać z grantów na projekty OZE.

 • Jednostki samorządu terytorialnego: Mogą one wnioskować o dofinansowanie na obiekty należące do gminy, powiatu itp.

 • Towarzystwa budownictwa społecznego: Są to instytucje, które również mogą zarządzać budynkami wielorodzinnymi.

 • Społeczne inicjatywy mieszkaniowe: Mogą one obejmować różne formy organizacji skupiające się na mieszkaniach.

 • Spółki prawa handlowego: Firmy, które posiadają w swoim portfelu nieruchomości wielorodzinne.

 • Osoby fizyczne: Obejmuje to indywidualnych właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych.

Warto zaznaczyć, że finansowanie w ramach programu: „Grant OZE” dostępne jest dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych (minimum 3 odrębne lokale).


Należy jednak pamiętać, że jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe są wyłączone z możliwości korzystania z grantu.


Warunki uzyskania grantu

 • Instalacja musi być nowa lub modernizowana (zwiększenie mocy o co najmniej 25%).

 • Energia wytwarzana przez instalację musi być przeznaczana na potrzeby budynku.

 • Przedsięwzięcie nie może być już rozpoczęte.

 • Przedsięwzięcie musi być zgodne z celami środowiskowymi.

 • Dokumentację projektową instalacji, która potwierdza zakres rzeczowy przedsięwzięcia OZE, musi sporządzić osoba z odpowiednimi uprawnieniami.

Jak złożyć wniosek?


Wnioski można składać do 30 czerwca 2026 r. Do wniosku należy dołączyć dokumentację projektową oraz dokumenty potwierdzające umocowanie osoby podpisującej wniosek do reprezentowania inwestora. Wszelkie dokumenty należy wysłać na odpowiedni adres BGK.


Często zadawane pytania o dofinansowanie


Czy można finansować przedsięwzięcie OZE w formie leasingu?

Niestety nie, konieczne jest opłacenie faktur przez inwestora.


Czy wniosek może dotyczyć więcej niż jednego budynku?

Nie, każde przedsięwzięcie może dotyczyć tylko jednego budynku.


Czy jest określona minimalna i maksymalna kwota grantu OZE?

Nie, nie ma takich ograniczeń.


Dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie jest nie tylko proekologicznym, ale także ekonomicznym rozwiązaniem. Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w odnawialne źródła energii, warto rozważyć skorzystanie z tego dofinansowania. Sun Valley Energy, jako ekspert w dziedzinie energii odnawialnej, z chęcią pomoże w realizacji Twojego projektu fotowoltaicznego.Fotowoltaika na balkonie Off-grid czy on-grid?


W kontekście fotowoltaiki na balkonie, pojęcia off-grid i on-grid odnoszą się do dwóch różnych sposobów wykorzystania energii słonecznej. Systemy on-grid, czyli podłączone do sieci, pozwalają na sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii do lokalnej sieci energetycznej, co jest możliwe dzięki net billingowi. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla mieszkańców bloków, gdzie nadwyżki energii elektrycznej mogą być automatycznie przekazywane do ogólnego systemu energetycznego, a właściciel instalacji otrzymuje za to odpowiednią kompensatę.


Natomiast systemy off-grid są całkowicie niezależne od sieci energetycznej. W takim ujęciu, panele słoneczne zasilają domowe urządzenia bezpośrednio, a nadmiar energii jest magazynowany w akumulatorach. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą być samowystarczalni lub dla obiektów znajdujących się w miejscach, gdzie dostęp do sieci jest ograniczony lub niemożliwy. Systemy off-grid z panelami WDS na balkonie umożliwiają przechowywanie energii na potrzeby wieczorne lub w dni bez słońca, dzięki czemu mieszkańcy mogą korzystać z zielonej energii niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.


Dla mieszkańców bloków, których balkony stanowią jedyną dostępną przestrzeń, panele WDS są szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem. Są one lekkie, elastyczne i proste w montażu, co czyni je idealnymi dla systemów off-grid, gdzie ważna jest łatwość instalacji i obsługi. Ponadto, wybierając systemy on-grid z panelami WDS, użytkownicy mogą cieszyć się mniejszymi rachunkami za prąd oraz mają pewność, że ich wkład w produkcję zielonej energii przyczynia się do redukcji emisji CO2.


Ostatecznie, wybór między systemem off-grid a on-grid powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i warunków mieszkania, a także od przepisów prawnych i możliwości technicznych. Nasza firma Sun Valley Energy oferuje kompleksowe doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego systemu, jego instalacji i optymalizacji wykorzystania energii słonecznej, aby każdy mógł wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.


FAQ: Najczęciej zadawane pytanie na temat Fotowoltaika na Balkonie


1. Na czym polega rządowe dofinansowanie 50% do fotowoltaiki na balkonie?


Rządowe dofinansowanie 50% ma na celu wspieranie indywidualnych inwestorów w instalacji paneli fotowoltaicznych na balkonach. Program ten pozwala na pokrycie połowy kosztów zakupu i montażu systemu fotowoltaicznego, co czyni inwestycję bardziej dostępną i opłacalną.


2. Kto może skorzystać z dofinansowania?


Dofinansowanie jest dostępne dla osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami mieszkań lub domów jednorodzinnych. Aby kwalifikować się do programu, należy spełnić określone warunki, takie jak odpowiednia ekspozycja balkonu na słońce.


3. Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie?


Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć m.in. formularz wniosku, dowód własności nieruchomości, specyfikację techniczną planowanego do instalacji systemu fotowoltaicznego oraz wycenę kosztów zakupu i montażu.


4. Gdzie mogę złożyć wniosek o dofinansowanie?


Wnioski o dofinansowanie można składać w odpowiednich urzędach administracji publicznej, które zarządzają funduszami przeznaczonymi na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii. Informacje o konkretnych miejscach i terminach przyjmowania wniosków są dostępne na stronach internetowych urzędów lub w bezpośrednim kontakcie telefonicznym.


5. Jak dbać o panele fotowoltaiczne na balkonie?


Panele fotowoltaiczne wymagają minimalnej konserwacji, która ogranicza się głównie do regularnego czyszczenia z kurzu, liści czy śniegu, aby utrzymać wysoką efektywność produkcji energii.


Podsumowanie


Fotowoltaika na balkonie to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które zyskuje na popularności wśród mieszkańców bloków, oferując im możliwość produkowania własnej, zielonej energii. Dzięki dostępnym dofinansowaniom, takim jak te oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, koszty inwestycji stają się bardziej przystępne, skracając okres zwrotu z inwestycji. Wybierając między systemem on-grid a off-grid, należy wziąć pod uwagę własne potrzeby, możliwości techniczne oraz regulacje prawne, pamiętając o korzyściach, jakie niosą oba rozwiązania. Systemy WDS, z ich elastycznością, lekkością i łatwością instalacji, są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych, masywnych paneli słonecznych, oferując użytkownikom komfort i niezależność w zarządzaniu domowym budżetem energetycznym. Sun Valley Energy, jako doświadczony doradca, jest zawsze gotowy pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania, gwarantując, że każdy krok w stronę fotowoltaiki na balkonie to krok ku zrównoważonej przyszłości.Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page