top of page
 • Zdjęcie autoraJędrzej Żmudziński

Instalacja PV, czyli instalacja Fotowoltaiczna. Jakie są metody montażu?

Zaktualizowano: 16 lut

Mały dom na pierwszym planie na dachu którego widać zamontowane panele solarne , pod dachem widać taras i z tarasu widać przez drzwi i okna kuchnie samego domu


Fotowoltaika to nie tylko przyszłość zrównoważonej energii elektrycznej, ale również jej teraźniejszość. Dzięki elastycznym opcjom montażu, instalacja PV staje się coraz bardziej dostępna dla różnych grup odbiorców. W tym artykule omówimy różnorodne sposoby na instalacje paneli fotowoltaicznych i kluczowe elementy zestawu fotowoltaicznego.Zdjęcie dachu, na którym zamontowane 8 paneli na górnym dachu, a na dolnej części zdjęcia widać jeszcze niżej kawał pokrycia dachowego naa którym zamontowane kolejne 8 paneli
Realizacja Sun Valley Energy w Poznaniu, 6,08 kW


Montaż paneli na dachu to najpopular-niejsza i najbardziej znana forma instalacji. Jest idealna dla domów jednorodzinnych, budynków komercyjnych i przemysłowych. Panele na dach uwzględniają różne systemy mocowań, dostosowane do różnych typów dachów: płaskich, skośnych i z eternitu.

W przypadku instalacji PV na dachach płaskich zwykle stosuje się balastowe sys-temy mocowań, które nie wymagają przebijania dachu, minimalizując ryzyko przecieków. Dla dachów skośnych dostępne są systemy zaczepów i szyn, montowane bezpośrednio do konstrukcji dachowej. Dachy z eternitu wymagają specjalnej uwagi ze względu na ryzyko uwalniania azbestu; w takich przypadkach zaleca się konsultację z wyspecjalizowaną firmą. Dodatkowo, niektóre systemy mocowań umożliwiają łatwą rozbudowę, co pozwala na dodanie paneli w przyszłości.


Zalety:

 • Oszczędność miejsca: Montaż na dachu nie zajmuje dodatkowej przestrzeni na działce, co jest korzystne w przypadku ograniczonej powierzchni.

 • Estetyczny wygląd: Nowoczesne systemy mocowań i panele fotowoltaiczne są estetycznie zaprojektowane, co sprawia, że stanowią elegancki dodatek do każdego budynku.

 • Możliwość integracji z istniejącą infrastrukturą budynku: Panele można zintegrować z istniejącymi systemami HVAC (Ogrzewanie, Wentylacja i Klimatyzacja), a także z systemami zarządzania energią, co pozwala na optymalizację zużycia energii elektrycznej oraz zmniejsza rachunki za prąd.


na ogródku z tyłu domu między kwiatów i drzew klienta, jest zainstalowana konstrukcja z fotowoltaiką na 11 paneli na wysokości 50 cm od ziemi. z tyłu paneli widać ogrodzenie betonowe
Realizacja Sun Valley Energy w Czerwonaku, 5 kW


Jeżeli dysponujesz odpowiednią powierz-chnią działki, montaż modułów fotowol-taicznych na ziemi może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Istnieją różne rodzaje konstrukcji, na których można zainstalować panele fotowoltaiczne, jest kilka rodzajow konstrukcji pod fotowoltaikę: sztywne i ruchome (trackery). Trackery mają dwa rodzaję ruchu jednoosiowe ( ruch paneli w jednej osi, pionowej lub poziomej), lub dwuosiowe ( ruch paneli według dwóch osi i pionowej i poziomej). Trzeckery umożliwiają śledzenie słońca w ciągu dnia i tym samym maksyumalizują uzyskanie większej ilości zielonej energii.

Dodatkowo, montaż na gruncie umożliwia łatwe skalowanie systemu, co oznacza, że możesz zacząć od mniejszej instalacji i rozbudowywać ją w miarę potrzeb. W przypadku montażu na gruncie ważne jest również uwzględnienie lokalnych warunków, takich jak jakość gleby, nachylenie terenu czy dostępność infrastruktury sieciowej.


Zalety:

 • Łatwy dostęp do paneli: Ułatwia to zarówno montaż, jak i późniejszą konserwację oraz ewentualne naprawy.

 • Możliwość optymalizacji położenia: Możesz precyzyjnie ustawić kąt nachylenia paneli w stosunku do słońca, co zwiększa efektywność energetyczną.

 • Duża elastyczność w doborze liczby i rodzaju paneli: Możesz dostosować system do swoich indywidualnych potrzeb, zarówno pod względem mocy, jak i kosztów.

 • Łatwe skalowanie: Możliwość rozbudowy systemu w przyszłości bez konieczności ingerencji w strukturę budynku i powiększenie wytwarzanej energii.

 • Integracja z systemami magazynowania energii: Dzięki większej przestrzeni łatwiej jest zintegrować system fotowoltaiczny z rozwiązaniami do magazynowania energii, co pozwala na jeszcze efektywniejsze jej wykorzystanie.Widać fasadę 2piętrowego domu, na którym jest zamontowana konstrukcja składająca się z dwóch rzędów paneli fotowoltaicznych w ilości 9 szt sumarnie
Realizacja Sun Valley Energy w Poznaniu, 6,6 kW

Panele PV na ścianie budynku to alterna-tywa dla tradycyjnych metod instalacji na dachu czy na gruncie. Warto pamiętać , że jest to szczególnie korzystne w przypadku budynków o ograniczonej powierzchni dachowej lub w miejskich obszarach, w których prze-strzeń na ziemi jest na wagę złota. Paneli można użyć jako elementu elewacji, co dodatkowo zwiększa estetykę budynku. Istnieją różne systemy mocowań, które umożliwiają bezpieczną i stabilną instalację na różnych typach ścian. Warto również zwrócić uwagę na kierunek, w którym ściana jest zorientowana, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej zielonej energii.


Zalety:

 • Oszczędność przestrzeni: Idealne dla budynków z ograniczoną powierzchnią dachu lub gruntu.

 • Estetyczny wygląd: Możliwość integracji z architekturą budynku, co sprawia, że panele słoneczne stają się elementem dekoracyjnym.

 • Wykorzystanie miejskich przestrzeni: W środowiskach miejskich, gdzie przestrzeń jest ograniczona, montaż na ścianie może być jedyną dostępną opcją.

 • Możliwość zastosowania w budynkach wielopiętrowych: Wysokie budynki mogą skorzystać z montażu na ścianie, zwłaszcza jeśli dach jest już wykorzystany pod inne instalacje lub jest niedostępny.

 • Optymalizacja ekspozycji na słońce: Możliwe jest precyzyjne ustawienie kąta nachylenia paneli w stosunku do słońca.


Onok domu jest zamontowny carport z pokryciem fotowoltaicznym jako zakrycie strefy roboczej i miejsca na śmietniki obok domu jednorodzinnego
Realizacja Sun Valley Energy w Cerekwicy, 5,25 kW

Carporty fotowoltaiczne to innowacyjne podejście do wykorzystania energii słonecznej, które pozwala na optymalizacje powierzchni wytwarzanej energii, oraz oferujące jednocześnie praktyczne i funkcjonalne miejsce do parkowania pojazdów. Dzięki tej opcji nawet osoby, które nie mają możliwości montażu paneli na dachu, mogą czerpać korzyści z energii słonecznej.


Zalety:

 • Wielofunkcyjność: Carporty fotowoltaiczne nie tylko chronią Twój pojazd przed warunkami atmosferycznymi(np. Słońce, deszcz, śnieg czy grad) ale również generują małe rachunki za prąd, który można wykorzystać w gospodarstwie domowym lub do ładowania samochodów elektrycznych.

 • Możliwość ładowania samochodów elektrycznych: Wiele modułów fotowoltaicznych carportów mają możliwość wyposażenia w stacje ładowania, co umożliwia ładowanie samochodu elektrycznego bezpośrednio z wyprodukowanej energii elektrycznej.

 • Elastyczność: Tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, carporty fotowoltaiczne są doskonałym sposobem na efektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni, to znaczy, że możemy dostosować rozmiar i konfigurację carportu do indywidualnych potrzeb i wymagań.


zdjęcie wieżowca z boku , widać że fasad budynku, czyli ściany zintegrowane z panelami fotowoltaicznymi
Przykład wmontowanych paneli w fasadzie budynku

BIPV, czyli Building Integrated Photovol-taics, to technologia umożliwiająca instalację paneli PV z różnymi elementami architekto-nicznymi budynku. Dzięki temu, panele stają się nie tylko źródłem zielonej energii, ale również częścią estetyczną i funkcjonalną struktury. Można je zintegrować z fasadami, oknami, balustradami, a nawet z elementami takimi jak markizy czy zadaszenia.


Zalety:

 • Technologia BIPV harmonijnie integruje moduły fotowoltaiczne z designem budynku, zapewniając dyskretny, estetyczny wygląd i oszczędność przestrzeni, co jest kluczowe w przypadku ograniczonych powierzchni. Ponadto, jest często stosowana w nowoczesnych projektach architektonicznych, dodając wartość estetyczną i ekologiczną.

 • Zwiększenie efektywności energetycznej: Zintegrowane panele mogą poprawić izolację termiczną budynku, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania i chłodzenia.

 • Ochrona przed warunkami atmosferycznymi: W niektórych przypadkach panele fotowoltaiczne mogą również pełnić funkcję ochronną, na przykład jako część fasady chroniącej przed wiatrem czy deszczem.na zdjęciu widać dwa balkony, jeden widać cały, drugi jest wyżej i tylko widać jego dolną część. na tym pierwszym balkonie na dole są zamontowane dwie długie panele solarne. widać że to jest nowa budowa, na samym balkonie widoczne też kwiaty i malusieńskie drzewa w doniczkach, także jest mały biały parasol, który daje trochę cienia dla roślin na balkonie

Instalacja PV na balkonie to coraz bardziej popularna opcja dla osób mieszkających w blokach mieszkalnych, apartamentach czy innych budynkach, w których dostęp do dachu jest ograniczony lub niemożliwy. Panele słoneczne można zamontować na specjalnych stelażach, które są dosto-sowane do różnych rozmiarów balkonów, lub zawiesić je na balustradzie, co jest szczególnie praktyczne w przypadku mniejszych przestrzeni.Zalety:

 • Kompaktowość: Dzięki tej opcji nawet mieszkańcy gęsto zabudowanych obszarów miejskich mogą korzystać z zalet energii słonecznej. Warto pamiętać, że takie panele słoneczne nie zajmują miejsca w mieszkaniu.

 • Łatwość demontażu i montażu instalacji: Montaż paneli na balkonie jest zwykle mniej skomplikowany i czasochłonny niż instalacja na dachu, co sprawia, że jest to dobra opcja dla osób, które chcą samodzielnie zainstalować system i tak samo łatwo demontować panele słoneczne.

 • Dostępność: Ze względu na mniejszą skalę instalacji koszt zakupu i montażu oraz ceny instalacji paneli na balkonie jest zwykle niższy niż w przypadku większych systemów.

 • Dostęp do dotacji i ulg: BGK i MiRT oferują grant OZE, który stanowi aż 50% kosztów netto przedsięwzięcia związanego z zakupem, montażem, budową lub modernizacją instalacji odnawialnego źródła energii. Jeśli zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych na balkonie, warto sprawdzić, czy spełniasz wymagania dla otrzymania dofinansowania.Na pierwszym planie są liście kszaka podobnych do liści palny, na drugim plamie jest dom z dachem na którym widać wmontowane panele fotowoltaiczne w dach
Realizacja Sun Valley Energy w Londynie, 3,42 kW

Panele zintegrowane z dachem, znane również jako dach fotowoltaiczny, to nowoczesne rozwiązanie, w którym panele fotowoltaiczne stanowią integralną część pokrycia dachowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji, gdzie panele są montowane na istniejącym dachu, tutaj same panele pełnią funkcję dachówki lub blachy, co sprawia, że są niemal niewidoczne.


Zalety:

 • Wysoka efektywność: Zintegrowane panele są często zaprojektowane tak, aby maksymalizować wykorzys-tanie powierzchni dachowej do produkowanej energii elektrycznej, co również daje estetyczny wygląd budynku, dlatego że instalacja nie wyróżnia się na tle dachu co zazwyczaj występuje w tradycyjnych montażach instalacji PV.

 • Zwiększona trwałość: Zintegrowane panele są często wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, co zwiększa ich trwałość i zmniejsza ryzyko uszkodzeń.

 • Łatwość instalacji: W przypadku nowych budynków zintegrowane panele mogą zostać zamontowane w trakcie budowy dachu, co upraszcza proces instalacji i może obniżyć koszty.

 • Możliwość zastosowania w różnych typach dachów: Niezależnie od tego, czy masz dach płaski, skośny czy mansardowy, istnieją rozwiązania zintegrowane, które będą pasować do każdego typu dachu.

 • Wartość dodana dla nieruchomości: Estetyczny i funkcjonalny dach fotowoltaiczny może znacząco podnieść wartość nieruchomości, co jest korzystne z perspektywy inwestycyjnej.Fotowoltaika off-grid


wygląd z góry na dach samochodu sprinter gdzie widać kilka zamontowanych paneli fotowoltaicznych
Przykład fotowoltaiki off-gid

Systemy fotowoltaiczne off-grid to niezależne systemy, które nie są podłączone do sieci energetycznej. One są idealne dla odległych lokalizacji, gdzie dostęp do sieci jest utrudniony, jak również dla osób, które pragną być całkowicie niezależne od dostawców energii. W takich systemach niezbędnym elementem jest magazyn energii, co umożliwia wykorzystanie energii słonecznej również po zachodzie słońca. Panele off-grid produkują prąd stały, który jest następnie zamieniany na prąd zmienny, umożliwiając zasilanie domowych urządzeń przez akumulator.


Zalety:

 • Możliwość zastosowania w trudno dostępnych lokalizacjach: Idealne dla miejsc, które są zbyt odległe lub zbyt kosztowne do podłączenia do sieci energetycznej, takich jak samotne gospodarstwa, chaty w górach czy domy na wyspach, oraz camperów albo przyczep campingowych, również dobrze w zastosowaniu jeżelichemy uniezależnić się od sieci energetycznej.

 • Oszczędność : Po początkowej inwestycji w system energia jest praktycznie dar-mowa, można się spodziewać że nie będziesz otrzymywać rachunki za prąd.

 • Wszechstronność: Można je wykorzystywać do zasilania domów, pomieszczeń gospodarczych, a nawet małych przedsiębiorstw.

 • Elastyczność i skalowalność: Systemy można projektować z myślą o konkretnych potrzebach i łatwo je rozbudowywać w miarę zwiększania się zapotrzebowania na energię.

 • Odporność na awarie: W przypadku awarii sieci energetycznej systemy off-grid pozostają w pełni funkcjonalne.FAQ: Zapytania na temat Paneli Fotowoltaicznych


Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych kalkulator


Kalkulator który pokaże wydajność instalacji PV jest trudny i nie doklladny do zrobienia, bo to są danne ogólne, a warto wziąć pod uwage to że ilość słonecznych dni też się różni.

Dla tego zrobiliśmy tablice która jest w stanie przedstawić efektywność paneli w załeżności od kątu nachylenia i w którą strone paneli patrzą.

grafik kątu nachylenia paneli i jej efektywność

Żywotność paneli fotowoltaicznych


Współczesne PV są projektowane z myślą o długotrwałej wydajności, oferując żywotność paneli fotowoltaicznych od 25 do 30 lat, a nawet dłużej. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych materiałów, takich jak krzem monokrystaliczny i polikrystaliczny, panele te utrzymują wysoką efektywność przez cały okres swojego użytkowania. Co więcej, wielu producentów udziela gwarancji na wydajność na poziomie 80% pierwotnej mocy nawet po 25 latach.


Recykling paneli fotowoltaicznych


Zaawansowane technologie recyklingu pozwalają na odzyskanie nawet 95% niektórych materiałów, które mogą być ponownie wykorzystane do produkcji nowych paneli fotowoltaicznych. Proces ten umożliwia odzyskiwanie cennych materiałów, takich jak krzem, srebro, i aluminium, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i minimalizacji odpadów.


Darmowy kalkulator fotowoltaiki


Kalkulator ile energii są w stanie wyprodukować paneli fotowoltaiczne jest trudny do zrobienia, bo trzeba wziąć pod uwage każdy dzień kiedy było słońce, ile czasu było słońce, konkretny model paneli, ich ilość, miejsce ustawienia, kąt ustawienia i td.


Jednak można odpowiedzić na to pytanie, ile kW jest instalacja, tyłe w ciągu roku taka instalacja jest w stanie wyprodukować energii, naprykład, instalcja o mocy 5 kW rocznie wyprodukuje 4.9-5 kWh, 3 kW - 2.9-3 kWh


Montaż paneli fotowoltaicznych

Istnieje kilka popularnych metod montażu, które pasują do różnorodnych potrzeb i warunków. Montaż na dachu płaskim wykorzystuje balast, aby uniknąć wiercenia w konstrukcji, zapewniając stabilność bez naruszania dachu. Montaż na dachu skośnym, z kolei, łączy panele bezpośrednio z połacią dachu, co jest idealne dla domów mieszkalnych. Montaż naziemny to doskonała opcja dla tych, którzy dysponują dodatkową przestrzenią na ziemi; pozwala na optymalne ustawienie paneli w kierunku słońca. Każda z tych metod ma swoje unikalne zalety, od efektywności energetycznej po estetykę i łatwość instalacji, co czyni fotowoltaikę dostępną i atrakcyjną dla szerokiego grona odbiorców.


Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page