top of page
  • Zdjęcie autoraYurii Leventsev

Fotowoltaika na dach: jaka powierzchnia jest potrzebna?Kompleksowy przewodnik

Zaktualizowano: 26 paź 2023


na tle gór widnieje sie jednorodzinny dom z małym tarasem, na który prowadzą duże drzwi balkonowe z domu, na dachu widać zamontowane panele słoneczne


W dobie rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii wiele osób zastanawia się nad montażem fotowoltaiki na dachu. Jednym z kluczowych pytań, jakie pojawiają się w tym kontekście, jest: „Jaką powierzchnię dachu potrzebuję, aby zainstalować fotowoltaikę?". Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat i wskazać, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę.


Moc instalacji a powierzchnia dachu


Pierwszym krokiem do określenia optymalnej powierzchni dachu jest ustalenie, jaką mocą powinna charakteryzować się instalacja fotowoltaiczna. Moc ta zależy od indywidualnych potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego. Na przykład, jeśli planujesz zaspokoić całe zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu, potrzebujesz większej mocy instalacji niż wtedy, gdy chcesz jedynie obniżyć rachunki za prąd. Moc instalacji fotowoltaicznej jest jednym z kluczowych czynników wpływających na wymaganą powierzchnię dachu. Zanim jednak zagłębimy się w szczegóły, warto zrozumieć, czym dokładnie jest moc instalacji i jakie są jej źródła.


Definicja mocy instalacji


Moc instalacji fotowoltaicznej określa jej zdolność do produkcji energii elektrycznej. Wyrażana jest zazwyczaj w kilowatach szczytowych (kWp). Wartość ta wskazuje, ile energii instalacja jest w stanie wyprodukować w idealnych warunkach, tj. przy pełnym nasłonecznieniu.


Jakie czynniki wpływają na moc instalacji?

Zdjęcie z bliska paneli fotowoltaicznych w ciemnych cieniach.

Rodzaj paneli: Panele fotowoltaiczne są dostępne w różnych wariantach, zarówno jeśli chodzi o moc, jak i technologię wykonania. Możemy wyróżnić głównie trzy typy: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Moc paneli na rynku zaczyna się od kilku watów i może sięgać nawet kilkudziesięciu watów. Ostateczny wybór paneli powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb energetycznych oraz dostępnego budżetu.


Liczba paneli: Im więcej paneli zamontujemy na dachu, tym większa będzie łączna moc instalacji. Jednak warto pamiętać, że zbyt wiele paneli na małej powierzchni dachu może prowadzić do wzajemnego zacieniania się, co obniży efektywność całej instalacji.


Jakość komponentów: Oprócz samych paneli na moc instalacji wpływają również inne komponenty, takie jak inwertery czy kontrolery ładowania. Wysokiej jakości komponenty mogą zwiększyć efektywność całej instalacji.


Jakie są potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego?


Zanim zdecydujemy się na konkretną moc instalacji, warto dokładnie przeanalizować potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego. Możemy to zrobić, analizując nasze rachunki za prąd z ostatnich miesięcy. Warto również wziąć pod uwagę przyszłe zmiany, takie jak zakup klimatyzacji czy samochodu elektrycznego, które mogą zwiększyć zapotrzebowanie na energię.


Jakie są korzyści z wyboru odpowiedniej mocy instalacji?


Odpowiednio dobrana moc instalacji pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego, a jednocześnie minimalizuje koszty inwestycji. Zbyt duża moc instalacji może prowadzić do nadprodukcji energii, której nie jesteśmy w stanie wykorzystać, podczas gdy zbyt mała moc może nie pokryć naszego zapotrzebowania na energię, co zmusi nas do częściowego powania prądu od dostawcy.


Sprawność paneli fotowoltaicznych


Sprawność paneli fotowoltaicznych jest jednym z najważniejszych parametrów, który określa, jak efektywnie panel jest w stanie przekształcić energię słoneczną w energię elektryczną. W praktyce, im wyższa sprawność panelu, tym więcej energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować z tej samej ilości światła słonecznego.


Dlaczego jest to ważne? Panele o wyższej sprawności są bardziej efektywne w przekształcaniu energii słonecznej, co oznacza, że potrzebują mniej powierzchni na dachu (lub na ziemi) do wyprodukowania tej samej ilości energii, co panele o niższej sprawności. To jest szczególnie istotne w przypadkach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, na przykład na dachach w miejskich aglomeracjach.


Co to jest sprawność paneli fotowoltaicznych?


Sprawność panelu fotowoltaicznego określa stosunek energii elektrycznej wyprodukowanej przez panel do energii słonecznej padającej na jego powierzchnię. Wyrażana jest zazwyczaj w procentach. Na przykład, jeśli panel o powierzchni 1m2 otrzymuje 1000W energii słonecznej i przekształca ją w 200W energii elektrycznej, jego sprawność wynosi 20%.


Jakie są rodzaje paneli pod względem sprawności?


Panele monokrystaliczne: Są to panele wykonane z jednolitych kryształów krzemu. Charakteryzują się wysoką sprawnością, często przekraczającą 20%. Są również bardziej kosztowne w produkcji.


Panele polikrystaliczne: Wykonane są z wielu kryształów krzemu. Ich sprawność jest nieco niższa w porównaniu z panelami monokrystalicznymi i wynosi zazwyczaj od 15% do 18%. Są one jednak tańsze w produkcji.


Panele cienkowarstwowe: Są to panele, które wykorzystują cienką warstwę materiału fotowoltaicznego. Ich sprawność jest niższa i wynosi zazwyczaj od 10% do 12%, ale są tańsze w produkcji i mogą być elastyczne.


Dlaczego sprawność paneli jest ważna?


Sprawność paneli fotowoltaicznych bezpośrednio wpływa na ilość energii, jaką można wyprodukować na danej powierzchni dachu. Wysokosprawne panele pozwalają na wyprodukowanie większej ilości energii na mniejszej powierzchni, co jest szczególnie ważne w przypadku mniejszych dachów. Dzięki temu można zaspokoić większe potrzeby energetyczne bez konieczności zajmowania dużej powierzchni dachu.


Jakie inne czynniki wpływają na sprawność paneli?


Oprócz samej konstrukcji panelu na jego sprawność wpływają również czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura, zacienienie czy zanieczyszczenia. Wysoka temperatura może obniżać sprawność paneli, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji za panelami. Również zacienienie, nawet niewielkie, może znacząco obniżyć efektywność paneli. Regularne czyszczenie paneli z kurzu i innych zanieczyszczeń również pomaga w utrzymaniu ich wysokiej sprawności.


Orientacja i kąt nachylenia dachu


Na pierwszym planie widać krzak. Na drugim planie widnieje się budynek z tylnejstrony, gdzie drzwi balkonowe prowadzą na taras gdzie jest rozmieszczony stół i krzesła, czyli taka przestrzeń dla kolacji na świeżym powietrzu. poza tą powierzchnmia z tarasem zaczyna się zielona przestrzenia za domem. na tej stronie budynku na dachu  są zamontowane panele fotowoltaiczne i z tego jak widać gdzie siada słońce zrozumiało że panele patrzą w stronę południową.

Optymalna powierzchnia dachu zależy również od jego orientacji i kąta nachylenia. W Polsce najbardziej efektywne są dachy skierowane w stronę południową. Znaczenie ma również kąt nachylenia dachu — w polskich warunkach klimatycznych optymalny kąt nachylenia wynosi od 25° do 40°.

Orientacja i kąt nachylenia dachu mają bezpośredni wpływ na efektywność instalacji fotowoltaicznej. Odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznych względem słońca jest niezbędne do maksymalizacji produkcji energii.


Dlaczego orientacja dachu jest ważna?


W Polsce, podobnie jak w większości krajów półkuli północnej, optymalna orientacja dachu dla paneli fotowoltaicznych to kierunek południowy. Dlaczego? Ponieważ słońce porusza się po niebie od wschodu do zachodu, ale jego najwyższe położenie na niebie jest na południu. Panele skierowane na południe będą więc najdłużej wystawione na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.


Jakie są optymalne kąty nachylenia dachu?


W polskich warunkach klimatycznych optymalny kąt nachylenia dachu dla paneli fotowoltaicznych wynosi od 25° do 40°. Taki kąt zapewnia największą produkcję energii przez cały rok. W lecie, kiedy słońce jest wysoko na niebie, panel umieszczony pod kątem zbliżonym do 25° będzie bardziej efektywny. Natomiast w zimie, kiedy słońce jest nisko, więcej energii wyprodukuje panel pod kątem zbliżonym do 40°.


Co w przypadku dachów o innej orientacji?


Jeśli dach ma orientację inną niż południowa, nadal można na nim zainstalować panele fotowoltaiczne, ale ich efektywność będzie nieco niższa. Dachy skierowane na wschód lub zachód mogą być nadal efektywne, zwłaszcza jeśli kąt nachylenia jest odpowiednio dostosowany. Najmniej energii są w stanie wyprodukować dachy skierowane na północ i zazwyczaj nie zaleca się montowania na nich paneli fotowoltaicznych.


Przeszkody i zacienienia


Zacienienie paneli fotowoltaicznych może być spowodowane przez różne obiekty, takie jak kominy, anteny, sąsiednie budynki czy drzewa rosnące w pobliżu. W związku z tym, przed montażem paneli warto dokładnie ocenić dach pod kątem potencjalnych przeszkód i zastanowić się, czy nie warto ich usunąć lub przenieść.


W przypadku drzew, które rzucają cień na dach, czasami wystarczy przyciąć gałęzie, aby zapewnić panelom dostęp do światła słonecznego. Jeśli to nie jest możliwe, warto rozważyć montaż paneli w innym miejscu na dachu lub na gruncie.


Kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiednich inwerterów i optymalizatorów mocy. Nowoczesne optymalizatory mocy pozwalają na niezależne działanie każdego panelu, co oznacza, że zacienienie jednego panelu nie wpłynie negatywnie na wydajność pozostałych. Dzięki temu nawet w przypadku częściowego zacienienia instalacja fotowoltaiczna może działać z wysoką efektywnością.


Warto również pamiętać, że pozycja słońca na niebie zmienia się w ciągu dnia i roku. To oznacza, że przeszkody, które rzucają cień na panele w jednym momencie, mogą nie być problemem w innym. Dlatego ważne jest, aby dokładnie ocenić dach w różnych porach dnia i roku, zanim zdecydujemy się na montaż paneli.


Praktyczne przykłady


Załóżmy, że chcemy zamontować instalację o mocy 5kWp. Jeśli wybierzemy panele o sprawności 20%, będziemy potrzebować około 25–30m2 wolnej powierzchni dachu. Jeśli jednak zdecydujemy się na panele o sprawności 15%, będziemy potrzebować już około 35–40m2.

Moc Panelu: 455 W

Wysokość: 2094 mm (2,094 m)

Szerokość: 1038 mm (1,038 m)


Przykłady w zależności od rodzaju dachu:


Mały dach:

Jeśli masz dach o powierzchni 10m2, a każdy panel zajmuje około 2m2, możesz zamontować na nim 5 paneli (10 m2 / 2 m2 na panel). Łączna moc takiej instalacji wynosiłaby 2,275 kWp (5 x 455W).


Duży dach:

Na dachu o powierzchni 50m2 można zamontować 25 paneli (50m2 / 2m2 na panel). Łączna moc takiej instalacji wynosiłaby 11,375 kWp (25 x 455W).


Dach z przeszkodami:

Jeśli masz dach o powierzchni 20m2, ale 5m2 jest zacienione, pozostaje 15m2 użytecznej powierzchni. Możesz więc zamontować 7 paneli. Łączna moc takiej instalacji wynosiłaby 3,185 kWp (7 x 455W).


Podsumowanie


Optymalna powierzchnia dachu do montażu fotowoltaiki zależy od wielu czynników, takich jak moc instalacji, sprawność paneli, orientacja i kąt nachylenia dachu oraz ewentualne przeszkody. Zanim zdecydujesz się na montaż paneli, warto skonsultować się z ekspertem, który dokładnie oceni warunki panujące na Twoim dachu i doradzi, jakie panele będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page