top of page
  • Zdjęcie autora Piotr Noszkowicz

Tracker fotowoltaiczny: czy obrotowa konstrukcja zwiększa efektywność fotowoltaiki o 40%?

Zaktualizowano: 12 paź 2023


Trzy konstrukcje fotowoltaiczne zamontowane na wysokich słupach, które mogą się obracać

Każda instalacja fotowoltaiczna wymaga montażu paneli na odpowiedniej konstrukcji wsporczej, która pozwala ustawić je w optymalnym kierunku i zabezpieczyć przed silnymi podmuchami wiatru. Zdecydowana większość konstrukcji dedykowanych dla instalacji fotowoltaicznych pozwala na odpowiednie ukierunkowanie paneli na etapie montażu i trwale łączy je z podłożem. Jak powszechnie wiadomo, odpowiednie ukierunkowanie instalacji fotowoltaicznej ma znaczący wpływ na jej efektywność, dlatego w fazie projektowania musimy zwrócić szczególną uwagę na takie aspekty jak szerokość geograficzna oraz kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych.

Dobór najlepszego układu zapewni nam odpowiednio wysoki uzysk energii elektrycznej z systemu, jednak takie rozwiązanie nigdy nie będzie idealne ze względu na zmianę położenia słońca w ciągu dnia oraz jego wysokości w ciągu roku. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą trackery fotowoltaiczne.


Co to jest tracker fotowoltaiczny?


Trackery fotowoltaiczne to konstrukcje wsporcze mogące zmieniać położenie paneli fotowoltaicznych w zależności od aktualnego położenia słońca. Używając zaawansowanych technologii śledzenia i precyzyjnych algorytmów, trackery fotowoltaiczne automatycznie dostosowują kąt nachylenia paneli w ciągu dnia, uwzględniając aktualne położenie słońca, co pozwala na maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Dzięki temu, instalacje wyposażone w trackery mogą generować więcej energii w porównaniu do tradycyjnych, nieruchomych systemów. Ponadto trackery są wytrzymałe i zaprojektowane tak, aby przetrwać różne warunki atmosferyczne, od silnych wiatrów po ekstremalne temperatury. W związku z ciągłym rozwojem technologii trackery stają się coraz bardziej dostępne cenowo. Dzięki temu stanowią atrakcyjną opcję nie tylko dla większych instalacji przemysłowych, ale także dla właścicieli małych systemów przydomowych, pragnących zwiększyć efektywność swoich instalacji fotowoltaicznych.


Rodzaje trackerów fotowoltaicznych


Wśród trackerów fotowoltaicznych wyróżniamy dwa główne rodzaje:


rysunek dwóch konstrukcji, pierwsza pokazuje jak konstrukcja zmienia położenia położenia paneli poziomo. druga konstrukcja pokazuje jak panele zmieniają położenie pionowo

Trackery jednoosiowe — Te konstrukcje regulują położenie paneli fotowoltaicznych względem jednej osi: pionowej lub poziomej. Sprawdzają się one idealnie w regionach, w których dzienna ścieżka przemieszczania się słońca jest przez cały rok bardzo podobna.Widać 12 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na jednej konstrukcji / słupie który może obracać się jak poziomo tak i pionowo

Trackery dwuosiowe — Te zaawansowane systemy pozwalają na optymalne ustawienie paneli zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki temu panele mogą śledzić słońce nie tylko w zależności od pory dnia, ale także od pory roku. Są one szczególnie korzystne w miejscach, w których wysokość słońca nad horyzontem ulega znaczącym zmianom w ciągu roku.
Wybór odpowiedniego trackera zależy od lokalizacji geograficznej, rodzaju terenu oraz indywidualnych potrzeb inwestora. Oba rodzaje trackerów mają na celu zwiększenie efektywności paneli słonecznych, co przekłada się na wyższy uzysk energii.Zasada działania trackera


Aby tracker fotowoltaiczny mógł spełniać swoją funkcję, do jego budowy stosuje się odpowiednie przekładnie lub siłowniki pozwalające na obrót paneli w danym kierunku. Niezbędny jest także sterownik, który na podstawie systemu GPS lub odpowiednich czujników oblicza na bieżąco optymalny kąt ustawienia modułów.


Zalety


Główną zaletą trackerów fotowoltaicznych jest niewątpliwie zwiększenie efektywności działania paneli słonecznych, a co za tym idzie zwiększenie uzysku produkowanej energii elektrycznej. Przyjmuje się, że instalacja zamontowana na trackerze jednoosiowym jest o 20–30% wydajniejsza niż w przypadku systemu nieruchomego. Tracker dwuosiowy natomiast może zwiększyć sprawność nawet o ponad 40%.

Trackery mogą być sposobem na zwiększenie uzysku energii elektrycznej również w przypadku braku miejsca na rozbudowę instalacji. Mogą przyczynić się także do zwiększenia autokonsumpcji oraz od lipca 2024 r do zwiększenia zysków ze sprzedaży energii w systemie net-billing.


Wady


Wadą jest przede wszystkim cena trackerów. System z zastosowaniem trackerów fotowoltaicznych może być nawet kilkukrotnie droższy od standardowych rozwiązań. Poza tym, ze względu na dodatkowe części ruchome musimy liczyć się z większą możliwością awarii, co może generować dodatkowe koszty.


Podsumowanie


Trackery fotowoltaiczne stanowią innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie energetyki słonecznej, oferując znaczące zwiększenie efektywności działania paneli słonecznych. Dzięki nim panele mogą być ustawiane w optymalnym kierunku w stosunku do słońca, co przekłada się na wyższy uzysk energii elektrycznej. Chociaż technologia ta niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak zwiększenie autokonsumpcji czy potencjalnie wyższe zyski ze sprzedaży energii, niewątpliwie wiąże się również z wyższymi kosztami inwestycji oraz potencjalnym ryzykiem awarii związanym z dodatkowymi częściami ruchomymi. Niemniej jednak, dla tych, którzy poszukują sposobów na maksymalizację efektywności swoich instalacji fotowoltaicznych i są gotowi zainwestować w nowoczesne technologie, trackery fotowoltaiczne mogą okazać się doskonałym wyborem.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page