top of page
  • Zdjęcie autora Piotr Noszkowicz

Pompy ciepła Split & pompa monoblok. Składowe i możliwości podłączenia

Zaktualizowano: 3 dni temu

Zewnętrzna jednostka klimatyzacji umieszczona obok budynku z białymi, kamiennymi ścianami i brązowymi, drewnianymi oknami. Urządzenie jest zamontowane na podstawie i otoczone metalową kratą z dużym wentylatorem w centrum, co zapewnia efektywną cyrkulację powietrza. Wokół urządzenia rosną niewielkie rośliny, dodające naturalnego akcentu do technologicznego otoczenia

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i ciągłych zmian w technologii, coraz więcej osób decyduje się na instalację pomp ciepła. Pompy ciepła nie tylko oferują znaczne oszczędności energetyczne, ale także mogą być kluczowym elementem w przyszłości zrównoważonego rozwoju. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się, jak można wykorzystać te nowoczesne systemy, aby maksymalnie poprawić efektywność ogrzewania domowego.


Składowe instalacji pompy ciepła

Jednostka wewnętrzna typu All In One to kompleksowe rozwiązanie, gdzie wszystkie niezbędne komponenty są zintegrowane w jednym urządzeniu. Wystarczy podłączyć ją do jednostki zewnętrznej za pomocą rur chłodniczych i złączyć z istniejącym systemem centralnego ogrzewania (C.O.) oraz ciepłej wody użytkowej (C.W.U.). Po doprowadzeniu zasilania elektrycznego do obu jednostek, niezbędne są jedynie finalne ustawienia serwisowe.

W przeciwieństwie do tego, montaż pompy ciepła typu monoblok lub Split w już istniejącej kotłowni wymaga instalacji szeregu dodatkowych elementów. Należą do nich:Grafika przedstawiająca cylindryczny zbiornik ciepłej wody użytkowej z bocznym przekrojem ukazującym wewnętrzną strukturę. Po lewej stronie zbiornik w kolorze srebrnym z czarnymi okrągłymi otworami, które są punktami przyłączeniowymi. Po prawej stronie przekrój zbiornika pokazuje wewnętrzną niebieską wężownicę, przechodzącą przez środek, służącą do podgrzewania wody. Całość ilustruje budowę i funkcjonowanie zbiornika w systemie ogrzewania wody domowego.
  • Zbiornik C.W.U.

Wielkość zbiornika należy dobrać do potrzeb, można przyjąć około 40l/osobę, przy czym należy zwrócić uwagę na minimalną wielkość zalecaną przez producenta pomp. Bardzo ważne aby zbiornik C.W.U. miał wężownice o wielości odpowiadającej mocy pompy ciepła. Jest to również parametr różny dla każdego producenta pomp, ale w przybliżeniu można przyjąć, że zbiornik 200l powinien mieć wężownice o minimalnej powierzchni 2 m2, a zbiornik o pojemności 300l, powinien mieć minimalną powierzchnię grzewczą wężownicy na poziomie 2,6 m2.

W obiektach hotelowych z uwagi na duże zapotrzebowanie w C.W.U można ogrzewać zbiorniki C.W.U. za pomocą wymienników płytowych. Dobór wymiennika nie jest taki prosty, uwzględnia się przy tym kilkanaście zmiennych wartości takich jak ilość wody w C.W.U, zapotrzebowanie, rodzaj i moc jednostki wytwarzającej ciepło. Przy doborze wymiennika płytowego radzimy skontaktować się z nami lub innym specjalistą.

W przypadku niewielkiego zapotrzebowania na C.W.U. możemy skorzystać z rozwiązania jakim jest montaż zbiornika kombinowanego. Jest to zbiornik o pojemności najczęściej 200-300l z wężownicą o powierzchni grzewczej od 3,6 m2 do 6 m, który jednocześnie pełni funkcję bufora oraz podgrzewacza C.W.U. Woda ogrzewa się poprzez przepływ w długiej wężownicy i zostaje dostarczona doodbioru np. prysznic.


Zdjęcie przedstawia pionowy, cylindryczny zbiornik akumulacyjny o metalicznym wykończeniu, z licznie rozmieszczonymi wejściami i wyjściami na różnych wysokościach. Zbiornik jest zaprojektowany do użycia w systemach ogrzewania, takich jak te z pompą ciepła lub innymi źródłami ciepła, służąc do przechowywania i dystrybucji ciepłej wody w instalacji domowej.
  • Bufor

Zbiornik mający główną funkcje, magazynowanie ciepła, które przydaje się przy defroście( oszranianiu pompy, automatyczna funkcja pompy w niskich temperaturach zapobiegająca zamarznięciu urządzeń w pompie)oraz który dostarcza ciepło do C.O. w momencie gdy pompa zajmuję się ogrzewanie zbiornika C.W.U. Odpowiednia pojemność bufora uzależniona jest od zładu wody w C.O. oraz od wielości pompy, im większa pompa tym większy zbiornik buforowy. Dopuszczane przez producenta wielkości bufora różnią się w zależności od typu pompy. Pompy monoblok z racji swojej budowy potrzebują buforów o większych pojemnościach aniżeli pompy typu Split. Pompa typu monoblok w przedziale mocowym 8-14kW wymaga zbiornika buforowego o pojemności ok. 200l, zaś pompy typu Split wymagają zbiornika buforowego o pojemności 50-100l. Dla pracy pompy lepiej jest zamontować odrobinę za duży bufor jak za mały. Montaż za małego zbiornika buforowego może skutkować odczuwaniem zimna w mroźne dni lub może powodować częste uruchomienia się pompy co prowadzi do szybszego zużywania się pompy.


Zdjęcie przedstawia trójdrożny zawór przełączający wykonany z mosiądzu, z elektrycznym siłownikiem umieszczonym na górze. Siłownik ma szarą obudowę z wyraźnie widoczną schematyczną etykietą przedstawiającą konfigurację połączeń. Z zaworu wychodzi czarny kabel elektryczny zakończony rozdzielonymi przewodami w kolorach zielonym, niebieskim i brązowym, gotowymi do podłączenia. Urządzenie jest typowym elementem wykorzystywanym w instalacjach HVAC do regulacji przepływu ciepłej wody czy innego medium w systemach ogrzewania lub chłodzenia.

  • Zawór 3-D

Jest to mechaniczny zawór przełączający dostarczanie ciepła pomiędzy C.O oraz C.W.U. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pompa ciepła jednocześnie może pracować w trybie C.O lub w trybie C.W.U. Priorytetem jej pracy jest zawsze grzanie C.W.U., dopiero w momencie nagrzania C.W.U zawór 3-D przełącza tryb pracy na grzanie C.O. Przy wyborze zaworu 3-D należy zwrócić uwagę czy użycie danego zaworu dopuszcza producent pompy oraz czy jego przekrój oraz siła wyrażone w KVS jest odpowiednia do mocy pompy. Za słaby zwór może nie być w stanie płynnie przełączać zasilania. Zakup zaworu bez sprawdzenia z wytycznymi producenta pompy ciepła może powodować błędne działanie lub nawet brak działania. Podsumowując wybierając zawór 3-D najważniejsze są 3 wartości: przekrój zawodu, moc oraz sposób przełączania .

Zdjęcie przedstawia separator magnetyczny firmy Caleffi z serii Dirtmag. Urządzenie, wykonane z połączenia metalu i tworzywa sztucznego, jest częścią instalacji hydraulicznej i służy do wyłapywania zanieczyszczeń oraz pęcherzy powietrza z systemu ogrzewania. Posiada ono czarną, cylindryczną komorę z etykietą, mosiężne połączenia, zawory oraz przezroczysty pojemnik na dnie do zbierania zanieczyszczeń. Na zdjęciu widać także mały, wyciągany magnes, który pomaga w skuteczniejszym zbieraniu cząstek metalowych.

  • Separator powietrza i zanieczyszczeń

Urządzenie montowanie na powrocie pompy ciepła mające za zadanie wyłapywanie zanieczyszczeń magnetycznych oraz pęcherzy powietrza. Jest to niezbędny element instalacji, bez którego pompa ciepła traci gwarancje. Zabezpiecza on pompę ciepła przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą być spowodowane zanieczyszczeniami będącymi w instalacji C.O.
Zdjęcie przedstawia zestaw komponentów instalacji hydraulicznej, w tym czerwony zbiornik hydroforowy, który jest używany do utrzymywania ciśnienia w systemach wodnych. Dodatkowo widać czarne naczynie przeponowe, czerwoną grupę bezpieczeństwa z zaworem bezpieczeństwa, manometrem do mierzenia ciśnienia oraz mosiężne połączenia. Zbiornik i akcesoria są częściami wykorzystywanymi w domowych systemach grzewczych i wodociągowych do zapewnienia stabilnego przepływu i ciśnienia wody.  • Naczynia przeponowe wraz z grupami bezpieczeństwa do C.O oraz C.W.U.

Nieodłączny element instalacji w układzie zamkniętym . Pojemność naczyń należy dobrać uwzględniając wielkość instalacji.


Zdjęcie przedstawia niebieską pompkę obiegową do systemów ogrzewania z czarnymi przyłączami i uszczelkami. Pompka, często stosowana do cyrkulacji wody w systemach ogrzewania centralnego, jest wyposażona w elektryczny silnik i korpus pompy, który umożliwia przepływ ciepłego medium przez instalację grzewczą. Na obudowie widoczne są informacje o modelu i specyfikacje techniczne.  • Pompka obiegowa

Pompka służy do rozprowadzania ciepła po obiegach grzewczych. Wybierając pompkę obiegową należy zwrócić uwagę na moc pompki oraz jej przepustowość. Pompka zbyt małej mocy może ulec szybkiemu zużyciu, pompka o przesadnie dużej mocy może powodować duży szum w rurach
Zdjęcie prezentuje pompa cyrkulacyjną marki IBO, model CP1 15-15, służącą do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej (C.W.U.). Pompa ma charakterystyczną czarną obudowę z informacjami technicznymi i firmowym logotypem, oraz pomarańczowe akcenty. Na zdjęciu widoczne są także mosiężne połączenia gwintowane i czarny kabel zasilający. W tle znajduje się oryginalne opakowanie produktu z logo producenta.  • Pompka cyrkulacyjna

Pompka służy do rozprowadzanie C.W.U. po obiekcie. Jej zadaniem jest utrzymania stałego ciśnienia oraz podwyższonej temperatury we wszystkich odbiorach.  • Z elementów instalacyjnych pozostało nam jeszcze orurowanie, ozaworowanie, podłączenie elektryczne oraz izolacja. Doborem orurowań oraz ich przekrojem zajmiemy się w kolejnym artykule.


Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji CO.


Instalacje pompy ciepła możemy podłączyć do istniejącej instalacji C.O. i C.W.U. usuwając aktualne źródło ciepła lub pozostawiając istniejące źródło ciepła jak np. zasilanie rezerwowe. W przypadku modernizacji istniejącej kotłowni ustalmy, gdzie kończy się modernizacja kotłowni, a gdzie zaczyna się istniejąca instalacja C.O oraz C.W.U.

Istniejąca instalacja C.O oraz C.W.U. zaczyna się na najbliższych zaworach zaraz po odcięciu istniejącego źródła ciepła. Rozumiejąc tę zasadę istniejące pompki obiegowe należą do istniejącej instalacji, należy więc zwrócić uwagę czy firma monterska uwzględnia wymianę pompki/pompek obiegowych w ofercie. W przypadku ogrzewania podłogowego kolektory również są traktowane jako istniejąca część C.O.

Znając powyższe założenia, montaż pompy ciepła będzie polegać na montażu jednostki zewnętrznej w ustalonym miejscu. Doprowadzeniu rur oraz zasilania do jednostki zewnętrznej. W miejscu przeznaczonym na kotłownie należy usytuować zbiornik C.O. oraz C.W.U i w przypadku montażu jednostki typu Split montaż jednostki wewnętrznej.

Na rurze powracającej z buforu do jednostki należy zamontować separator powietrza oraz zanieczyszczeń. Na rurze zasilającej wychodzącej z pompy ciepła, należy zamontować zawór 3-D. Nie należy zapomnieć o powieszeniu naczyń zbiorczych C.O. oraz C.W.U i odpowiednio podłączyć je do Bufora oraz zbiornika na ciepłą wodę użytkową. Do bufora należy wpiąć istniejącą instalacje C.O, do zbiornika C.W.U należy zaś wpiąć istniejącą instalacje C.W.U. Należy pamiętać o odpowiednim ozaworowaniu urządzeń, aby w przypadku awarii łatwa była ich wymiana. Po wykonaniu prac hydraulicznych należy wykonać prace elektryczne tj. wykonać montaż rozdzielnicy z zabezpieczeniami i podłączenie pompy ciepła, pompek obiegowych, cyrkulacyjnych oraz innych elementów wymagających zasilanie. Następnie na panelu serwisowym pompy ciepła należy ustawić pompę i jej elementy zgodnie z założeniami projektowymi . Tak w krótki sposób można opisać montaż pompy ciepła.


Schemat podłączenia pompy ciepła


Przykłady schematów podłączeń pompy ciepła do istniejącej instalacji C.O.oraz C.W.U.

Schemat instalacji pompy ciepła typu split z opisem poszczególnych komponentów i przepływu ciepła. Z lewej strony widoczna jest jednostka zewnętrzna pompy ciepła oznaczona jako 'YKF Split', połączona z interfejsem użytkownika i termostatami w domu. Linie przedstawiają obieg ciepłej wody: czerwone oznaczają ciepło przekazywane do zbiornika CWU (ciepła woda użytkowa) i niebieskie oznaczają zimną wodę powracającą do pompy. Dodatkowo schemat pokazuje podział na dwie strefy ogrzewania podłogowego, każda regulowana przez oddzielny termostat. Zbiornik CWU umieszczony jest po prawej stronie, a cały system jest zaprojektowany do efektywnego zarządzania i dystrybucji ciepła w domu.
Schemat podłączenia pompy typu Split do zbiornika C.W.U. oraz zasilane C.O. bez zbiornika buforowego.
Schemat instalacji pompy ciepła prezentujący połączenia między jednostką zewnętrzną, a wewnętrznymi elementami systemu grzewczego. Z lewej strony widoczna jest jednostka zewnętrzna pompy ciepła umieszczona na zewnątrz budynku, połączona rurami z wewnętrznymi komponentami, takimi jak zawór trójdrogowy, wymiennik ciepła, zbiornik buforowy i inne elementy systemu wraz z oznaczeniami funkcji każdego z nich, takimi jak filtr magnetyczny, zawór zwrotny czy zbiornik C.W.U. (ciepłej wody użytkowej). Na schemacie zaznaczone są także przepływy ciepła oraz sterowanie elektroniczne, w tym termostaty i sensory.
Schemat pompy ciepła typu monoblok
Techniczny rysunek przedstawiający schemat instalacji systemu grzewczego z pompą ciepła. Schemat zawiera rysunek jednostki zewnętrznej pompy ciepła, połączenia hydrauliczne i elektryczne, zbiornik buforowy oraz inne elementy systemu, takie jak wymiennik ciepła, sterownik czy zasilanie awaryjne. Wszystkie elementy są szczegółowo oznaczone i opisane, co pozwala na zrozumienie rozmieszczenia i funkcji poszczególnych komponentów w systemie.
Schemat podłączenia pompy ciepła z szafą hydrauliczna ALL In ONE w połączeniu hybrydowym z istniejącym piecem gazowym.

Mając już wiedzę na temat specyficznych elementów składających się na instalację pomp ciepła oraz szczegółów dotyczących ich podłączenia, możesz zastanawiać się nad bardziej ogólnymi aspektami tych urządzeń. Jeśli interesuje Cię, jak wyglądają różne rodzaje pomp ciepła, gdzie najlepiej je zamontować, jak wybrać odpowiedni model oraz jakie są możliwości rozprowadzenia ciepła w domu, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem poświęconym tym tematom. Odwiedź nasz blog, aby dowiedzieć się więcej.

 Również można więcej dowiedzieć się o pompach ciepła z naszych blogów:

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page